A nemzeti régiók védelméért indított polgári kezdeményezés tizedik évfordulójáról emlékezett meg Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó.
Ismét nagyító alá vettük a hét legfontosabb történéseit.
Az Európai Unió Törvényszéke szerdán, november 9-én nem a javunkra döntött a Minority SafePack kisebbségvédelmi kezdeményezés által az Európai Bizottság ellen indított fellebbezés ügyében.
A szükséges számú aláírás összegyűjtésének megkezdését megelőzően az EPK szervezőinek nyilvántartásba kell vetetniük a polgári kezdeményezést a Bizottsággal, amely megvizsgálja annak tárgyát és céljait.
A Minority Safepacket az Európai Bizottság elutasítása után az Európai Unió Bírósága fogja tárgyalni, a nemzeti régiók kezdeményezést támogató aláírások számlálása a napokban fejeződik be.
Ha mennyiségében nem is, de fontosságában a kulturális minisztérium felveheti a versenyt a külüggyel, a kisebbség- és magyarellenes aktivitása tekintetében.
A Szlovák Köztársaság sorrendben harmadszor csatlakozott a kisebbségpárti kezdeményezések ellen állást foglaló peres félhez.
Az elmúlt napok történéseinek fényében ismételten elítéljük, hogy Szlovákia másodrendű polgárokként kezelje nemzeti közösségeinek képviselőit és nemzetbiztonsági kockázatot lásson bennük.
Martin Klus Gombaszögön már tudott a beavatkozás tényéről, de ezt egy szóval sem jelezte.
A békülékeny arcukat mutató kormányzati politikusok kijelentései csak üres gesztusok, amiket nem lehet komolyan venni.
Szlovákia ismételten az Európai Bizottságot támogatja saját polgáraival szemben.
A Trianoni döntés óta eltelt százegy esztendő, hogy az őshonos nemzeti kisebbségek helyzetét megnyugtatóan rendezzék az utódállamokban.
Az End the Cage Age című kezdeményezés, amelynek aláírásgyűjtése 2018 szeptemberében kezdődött, a hatodik sikeres polgári kezdeményezés volt és az első, amelynek esetében az EB jogalkotást indít.
A nemzeti régiók védelmét célzó európai polgári kezdeményezés aláírásgyűjtése 2019. május 7-én indult; határidejét a koronavírus-járványra tekintettel az Európai Bizottság többször meghosszabbította, a végső határidő 2021. május 7. lett.
Az aláírásgyűjtés sikere megmutatta, hogy ez az eszköz alkalmas lehet az európai demokrácia mélyítésére.
Néha az az érzése az embernek, hogy az európai polgári kezdeményezési rendszer, amelyben egymillió aláírás kell hét tagországból, úgy van felépítve, hogy ne lehessen egykönnyen végigvinni.
A magyar Országgyűlés nyiltakozatban állt ki szerdán a Minority SafePack kezdeményezés mellett.
Az aláírók felszólítják az Európai Bizottságot, javítsa ki korábbi döntését, és vegye ismét napirendre a Minority SafePack javaslatait.
Az Európai Bizottság döntésének semmissé nyilvánítását kéri az Európai Unió Törvényszékétől a Minority SafePack kezdeményező bizottsága.
"Ne tessenek már minket hülyének nézni! Olyan ez az egész, mintha az Európai Bizottság egy összeollózott indoklást küldött volna."
Jelzésértékű, hogy az EP az eddigi sikeres európai polgári kezdeményezések egyikét sem karolta fel támogató állásfoglalással.
Az EU nem akar nagy kulturális szervezkedést, és minden bizonnyal nem akar olyan új államot, amely a bennszülött embereken alapulna.
A magyar kultúra napjára meghirdetett tiltakozáshoz több tucat önkormányzat csatlakozott a Felvidéken.
Lekerült az uniós zászló az önkormányzati hivatal homlokzatáról.