2023. november 9., 17:07

Újságíró-gyilkosság szétszálazása várható a Wagner-vezér halála után?

Jevgenyij Prigozsin csak a naivak számára váratlan halála után kérdésessé vált, mi lesz cégbirodalmával. A Wagner látszólag "csak" katonai magánvállalat volt, de valójában komoly bányászati és fakitermelési érdekeltségei voltak/vannak Afrikában, melyeket érdemes működtetni. Jelentkező is akad.

Lesz mit elosztani
Jevgenyij Prigozsin
Fotó: Twitter

Az augusztusban repülőgép-szerencsétlenségben meghalt Jevgenyij Prigozsin orosz zsoldosvezér végrendeletében fiát, a 25 éves Pavelt jelölte meg örököseként, a zsoldosokat azonban az orosz védelmi minisztérium is meg akarta regulázni, részben ez volt balsikerű puccskísérletének oka is.

Bár Oroszországban semmi sem biztos, az ifjabb Prigozsin magánjogi értelemben a cégbirodalmat megörökölheti, a Wagner-csoport reguláris orosz katonai struktúrákba való becsatornázására a Kreml a közelmúltban Andrej Trosevet, a Wagner veteránját szemelte ki. A központi vezetés terve szerint a megmaradt egységek az Orosz Nemzeti Gárda irányítása alatt harcolnának tovább.

Ehhez azonban nem mindenkinek fűlik a foga. Trosev 2018-ban Szíriában rossz döntést hozott, és parancsot adott egy támadásra, melyben több száz zsoldos vesztette életét, emiatt a csoporton belüli megítélése nem jó. Maria Kurcsenko kijevi elemző az Al Jazeerának azt nyilatkozta: "a legtöbb csatában edzett wagnerita nem csatlakozik Trosevhez, az biztos".

A Wagner-csoport egy erős divíziója állomásozik a Közép-afrikai Köztársaságban. A tagok az elnöki gárdában szolgálnak, elkísérik a helyi katonákat a lázadó csoportok elleni hadműveletekben, és még vámhivatalokat is irányítanak. A Wagnerhez köthető cégek bányákat üzemeltetnek, saját márkájú vodkát és sört árulnak, valamint oroszbarát rendezvényeket szponzorálnak a fővárosban, Banguiban. Az orosz hadvezetés célja, hogy Afrikából minél több zsoldos térjen vissza Ukrajnába, ez egyelőre csak kis mértékben teljesült.

https://t.me/RKadyrov_95/4105

Azok, akik harcolnának Ukrajnában, sem feltétlenül közvetlenül az orosz erők kötelékében tennék ezt. Ramzan Kadirov csecsen elnök november 6-án közölte Telegram-csatornáján, hogy a Wagner-csoport harcosai a csecsen biztonsági erőkkel gyakorlatoznak. Igaz, azt nem közölte, eddig hányan álltak be a zöld-piros zászló alá. Olyan információk is érkeztek, hogy egyes frakciók önállóan kezdtek tevékenykedni, új, az eredetinél nyilván kisebb katonai magáncégeket alapítva, Prigozsin birodalma tehát egyértelműen az oszlás jeleit mutatja.

Prigozsin halála után a sajtó képviselőinek egy csoportja azt reméli, olyan dolgokra is fény derülhet, amelyre a Wagner-vezér életében nem. A CPJ – Committee to Protect Journalist – azt reméli, megoldódik azok nyelve, akik Orkhan Dzhemal, Kirill Radcsenko és Alekszandr Rastorgujev halála kapcsán információkkal bírnak.

A három orosz újságíró a Wagner afrikai tevékenységeit vizsgálta. 2018. július 28-án érkeztek meg a Közép-afrikai Köztársaságba, amely az évtizedek óta tartó polgárháborús villongások miatt egyike a világ legveszélyesebb országainak.

Az utat az egykori oligarcha, most száműzött Kreml-kritikus, Mihail Hodorkovszkij támogatta. A tényfeltáró út mindössze három napig tartott. Július 30-án a fővárostól 180 kilométerre északra fekvő Sibut városa közelében ismeretlenek rajtuk ütöttek, és megölték őket. Az egyik újságírót háromszor szíven lőtték, egy másikat valószínűleg megvertek és megkínoztak, mielőtt végeztek volna vele.

A Közép-afrikai Köztársaság rendőrsége szerint arabul beszélő, turbános férfiak végeztek az újságírókkal, az esetet rablásként vizsgálták, de eredménytelenül. Az újságírók elleni erőszakcselekményeket vizsgáló, szintén Hodorkovszkij által finanszírozott Dossier Center szerint a gyilkosság valószínűleg megelőző intézkedés volt, mivel az újságírók nem fordítottak elég időt arra, hogy bármit is feltárjanak Prigozsinról vagy a Wagnerről”. A központ nyomozása – amelyet a gyilkosság első évfordulóján, 2019-ben tettek közzé – és az azt követő tudósítások azt mutatják, hogy az újságírókat még azelőtt célba vették, hogy Afrikába érkeztek volna, mát a vízumkérelem idején eldöntötték, hogy végeznek velük.

Egy koronatanú 2023 januárjában meghalt, egy másik eltűnt.

A Dossier Center egy, a CPJ-nek névtelenül nyilatkozó munkatársa elmondta, Prigozsin halála óta rengeteg tippet kaptak.

Egykori Wagner-zsoldosok és mások keresték meg a központot, akik értékes információkért cserébe pénzt vagy segítséget kértek a vízumszerzéshez"

– mondta. Hogy ezeknek a tippeknek lesz-e a konkrét hozadéka, egyelőre nem tudhatjuk, de az újságírók hozzátartozóinak reményt adhat, hogy egyszer megtudhatják, miért kellett elveszíteni szeretteiket.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.