Átszervezik a Wagner-csoportot Prigozsin halála után?
Mi lesz a világ jelenleg nem legnagyobb, de valószínűleg legismertebb magánhadseregével? Szerdán Jevgenyij Prigozsin repülőgép-balesetben életet vesztette, vele halt a Wagner parancsnoka, Dmitrij Utkin is. A zsoldosok viszont maradtak. Mi lesz velük?

Tegnapi cikkünkben azt írtuk, a Wagner "szolgáltatásai", a reguláris erők és hivatalos szervek által vállaltan el nem végezhető piszkos munka nélkülözhetetlen Vlagyimir Putyin rendszere számára, így a zsoldos kompániát, melynek valódi létszámáról a világsajtóban eltérő számokat olvashatunk, nem valószínű, hogy szélnek eresztik, s lesznek "elbocsátott légió".
Putyin egy nap után törte meg a csendet, egy jószándékkal is leginkább cinikusnak minősíthető nyilatkozattal, részvétét fejezve ki az elhunyt Wagner-zsoldosok hozzátartozóinak. Prigozsint Putyin nehéz sorsú, de tehetséges embernek nevezte. Hangsúlyozta, hogy a Wagner fegyveresei jelentős mértékben hozzájárultak az ukrajnai "neonáci rezsim" elleni küzdelemhez, amit Oroszország nem fog elfelejteni.
Már láthattuk, Putyinnak milyen elképzelései vannak a háláról...
Prigozsin halálát követően a világsajtót leginkább foglalkoztató kérdés, hogy alakul – Wagner halála után – a Wagner-csoport sorsa. A magyar történelemből a vezetőjét vesztett zsoldoscsapat kapcsán leginkább a Fekete sereg Mátyás király halála utáni helyzete rémlik fel. A vezetőjét vesztett, kifizetetlen zsoldoscsapat fosztogatni kezdett, végül Kinizsi Pál számolt le velük. Ez a forgatókönyv azonban most nem valószínű.
- mondta Dr. Stephen Hall, a Bath Egyetem orosz politológia oktatója az Euronews-nak. Az Euronews megjegyzi, a zsoldosvezér a közelmúltban a Kreml sok bennfentesét bosszantotta fel. Szergej Sojgu védelmi miniszternél el is szakadt a cérna, és megpróbálta átvenni a csoport felett a vezetést, (talán?) ez iniciálta a Wagner lázadását.
S bár szinte az egész világ biztosra veszi, hogy Putyin és szövetségesei szervezték a szerdai "balesetet", az Euronews a korrekt tájékoztatás jegyében azért megjegyzi: "ezt azonban nem lehet megerősíteni."
– mondta Hall.
Nem ismert, hogy mi lesz Wagner afrikai hadműveletével, ahol jövedelmező bányászati konstrukciókban és gyenge rezsimek biztosításában vesz részt.
Igaz, hogy népszerű volt, különösen a hazafias és nacionalista csoportok körében, bár a liberálisok körében biztosan nem volt népszerű - mondta Hall. – De sok orosz nagyon dühös lesz. – Prigozsint hidegvérrel ölték meg."
A politológus szerint
Dr. Joana de Deus Pereira, a Royal United Services Institute (Rusi) tudományos főmunkatársa a BBC World Tonight című műsorában elmondta, hogy Prigozsin halála valószínűleg a csoport "bizonyos megújulásához" vezet.
- mondta.
"Nemcsak egyetlen emberként kell Wagnert tekintenünk, hanem mint ökoszisztémát, mint egy hidrát, sok fejjel és sokféle érdekkel Afrikában."
Azt, hogy a lázadás után Prigozsint még két hónapig játékban hagyták, Benoit Bringer, A Wagner felemelkedése című dokumentumfilm rendezője azzal magyarázza, hogy Putyinnak időre volt szüksége az átmenet megszervezéséhez. "Moszkva valószínűleg megtanulta a leckét, hogy az olyan személyiségek, mint Prigozsin a maguk veszélyes ambícióival, helyettesítő karakterek" – tette hozzá.
A lázadás óta a Wagner nem hajt végre katonai műveleteket Ukrajnában. Prigozsint 8000 zsoldos követte Fehéroroszországban. Háborúban ekkora haderőt mellékvágányra helyezni nem tűnik túl racionálisnak. A BBC Verify által elemzett műholdfelvételek azt mutatják, hogy Wagner főtáborában, a fehérorosz fővárostól, Minszktől délkeletre lévő Oszipovicsban található több sátrat szétszedik. Néhányat teljesen vagy részben eltávolítottak. Egyelőre nem tudjuk, hogy ez mit jelent, Fehéroroszországban fogják-e újra felverni a sátrakat, vagy másutt...
Az elmúlt napokban a Prigozhin feltehetően jelen volt Nyugat-Afrikában, ahol nyugati elemzők attól tartanak, hogy a csoport bővíteni akarta hatókörét.
A Foreign Policy hasábjain is megjelent egy terjedelmes elemzés a zsoldoshadsereg jövőjét illetően.