2022. december 17., 12:37

Orosz "kultúrdiplomata" ellen követtek el merényletet

Merényletet követtek el Afrikában egy orosz kultúrdiplomata ellen. Érdekes mód, a hivatalosan nem létező orosz zsoldoshadsereg, a Wagner-csoport egyik szervező emberét ugyanúgy hívják, mint a derék kultúrház-igazgatót, ráadásul abban sem lehetünk biztosak, hogy a merénylet tényleg megtörtént.

Dmitrij Szitij
Dmitrij Szitij
Fotó: letsunami.net

Kultúra és hírszerzés vagy egyéb konspirációs tevékenység gyakorta fonódott össze a történelem során. Anélkül, hogy ennek példáit "az ókori Görögországtól napjainkig" végigvennénk, a sajnálatos módon a második világháború után a szovjet érdekszférába került Magyarország irodalmi-kulturális életéből hadd villantsunk fel néhány szereplőt, akiket bár elsősorban műveikről ismerünk, otthon, a szekrényükben volt egyenruhájuk. Berkesi András a múlt rendszer kedvelt lektűrszerzője, és mellette a Katonapolitikai Osztály tisztje volt. Róna Tibor humorista, mielőtt vicces lett volna, az ÁVH állományában dolgozott. A klasszika-filológus Devecseri Gábor őrnagyi, mások szerint alezredesi rangig vitte, a katonai főiskolán irodalmat oktatott a tisztjelölteknek, innen katapultált az Írószövetség főtitkári székébe, a ranggal járó juttatásokat természetesen megtartva...

A nagykövetségek kulturális és sajtóosztályai napjainkban is fedőtevékenységet biztosíthatnak a "diplomácián túli" tevékenységet végző munkatársaknak.

Hogy ez így van-e a Közép-afrikai Köztársaságban, azt innen, dunaszerdahelyi szerkesztőségünkből nehéz eldönteni, mindenesetre a Közép-afrikai Köztársaság fővárosában, Beguiban "állítólag" merényletet követtek el Dmitrij Szitij, az Orosz Ház vezetője ellen. A férfi átvett egy csomagot, hazavitte, felbontotta, a csomag felrobbant, a kultúrdiplomata pedig légnyomást kapott, és sok vért veszített. Súlyos, de nem életveszélyes állapotban vitték a helyi kórházba, írja a RIA Novosztyi hírügynökség.

Bienvenu Zokoué, a Közép-afrikai Köztársaság rendőrfőnöke kijelentette, hogy az incidenst terrorcselekményként fogják vizsgálni.

Az Orosz Házat idén február 1-jén nyitották meg a világ egyik legszegényebb, legkaotikusabb politikai rendszerű országában.  Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport mögött álló orosz oligarcha Vkontakte-oldalán bejegyzést tett közzé, melyben azt írja, Szitijt már korábban is megfenyegették. Togóból kapott egy postai küldeményt, melyben Franciaországban élő fiának fényképe volt, azzal az üzenettel, hogy "ha az oroszok nem takarodnak el az afrikai kontinensről", akkor legközelebb a fia fejét kapja meg csomagban. Ez magyarázhatja, hogyan bonthatta fel Szitij a csomagot, anélkül, hogy az átesett volna a diplomáciai küldemények esetében rutinnak számító biztonsági ellenőrzésen. Prigozsin szerint izgatott állapotba került, mert azt gondolta, a fiának a feje lehet a csomagban, azért bontotta fel.

Szitij azonban nem (csak) egy könyvember, aki Tolsztoj és Dosztojevszkij műveit igyekszik francia nyelven tolmácsolni a közép-afrikai irodalomkedvelő közönségnek. Az, hogy egy 2020-as amerikai pénzügyminisztériumi szankciós jegyzéken ott  szerepel, már elgondolkodtathat bennünket, hisz jámbor műfordítókkal, művészettörténészekkel, szobrászokkal stb.  ilyesmi nem gyakran történik... A New York Times azt állítja, nyugati források szerint Szitij a Wagner-csoport afrikai ágának fontos szereplője.

Az orosz zsoldosokról Afrikában elsősorban Mali kapcsán hallhattunk, de a Közép-afrikai Köztársaságban is intenzív tevékenységet folytatnak, miután a szerencsétlen sorsú, polgárháborúk szaggatta ország kapcsolata – lehet, hogy orosz "közreműködésre"? – megromlott egykori gyarmattartójával, Franciaországgal. Franciaország, azt követően, hogy a Közép-afrikai Köztársaság 1960-ban kikiáltotta függetlenségét, biztos, ami biztos, azért az Idegenlégióból hagyott ott néhány egységet. Azt követően azonban, hogy a kapcsolatok megromlottak, 2017-ben Franciaország bejelentette, hogy katonai küldetése véget ért, és fokozatosan kivonta katonáit. Az utolsó, mutatóba ott maradt 47 francia katona éppen csütörtökön távozott, egy nappal a bombamerénylet előtt vonták ki az országból.

A New York Times számára névtelenül nyilatkozó nyugati illetékes szerint kaptak olyan információkat, hogy Szitijt valóban kórházban ápolják, de azt nem tudta megerősíteni, hogy megtörtént-e a támadás. Ugyanakkor azt állította, az orosz fél rendkívül gyors reakciója – az információval "tele van" a Vkontakte és a Telegram –, valamint az, hogy az ügyben maga Prigozsin szólalt meg, azt sugallhatja, hogy ez az egész egy információs hadművelet Franciaország lejáratására.

A londoni székhelyű Dossier Center oknyomozó szervezet szerint Szitij Valerij Zacharov volt orosz hírszerzési tisztviselő tolmácsaként érkezett a Közép-afrikai Köztársaságba. Zacharov távozása után állítólag átvette a Wagner-csoport nem katonai jellegű műveleteinek irányítását a térségben. Korábban Franciaországban élt, az orosz mellett folyékonyan beszél angolul, spanyolul és franciául. Korábban állítólag az Internet Research Agency orosz trollgyárban is dolgozott.

A Közép-afrikai Köztársaság urán-, nikkel-, arany- és gyémántlelőhelyekkel rendelkezik, talán azért szeretnék oly sokan "demokratizálni"...

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.