2024. március 3., 13:36

Házhoz mennek a Komáromi Kosár finomságai

Újításokkal készül a Komáromi Kosár vásárlói közösség. Az egészséges, helyi őstermelőktől és kistermelőktől származó élelmiszereket immár kiszállítással is kérhetik azok, akik nem tudnak érte elmenni. Hamarosan megnyitja kapuját a permakultúrás közösségi kertjük is.

Kóstolóval egybekötött átadási nap a Komáromi Kosár szőnyi sátrában
Kóstolóval egybekötött átadási nap a Komáromi Kosár szőnyi sátrában
Fotó: A Komáromi Kosát Közösség Facebook-oldala

A Komáromi Kosár tavaly őszutón indult, ennek ellenére a karácsonyi piacon már értelmezhető kereskedelmi sikert tudtak elérni. Észak-Komáromban a szombati nagypiac nemcsak egy bevásárlási forma, hanem egyfajta közösségi tér, családi program is. A vásárlás előtt a büfében lehet inni egy kávét, a vásárlás során beszélgetni a termelőkkel, utána pedig enni egy lángost tízóraira. Szombaton azonban ez nem mindig egyszerű, néha a gazdabolt bejáratánál áll a sor vége... Dél-Komáromban azonban nincs piac. Maroknyi lelkes önkéntes tavaly elhatározta, hogy összekötik a helyi termelőket a helyi vásárlókkal, a Magyarországon már virágzó vásárlói közösségek gazdasági és szociokulturális tapasztalatait implementálva a határvárosba.

A váráslói visszajelzések már az első alkalommal nagyon jók voltak.

Rögtön az első héten olyan kosárszámot értünk el, amit sok, nagyobb településen működő kosárközösségnek csak hónapok alatt sikerült. Ebben az is közrejátszhatott, hogy Dél-Komáromban nincs piac. Vannak visszatérő és új vásárlóink is, tehát van alapunk azt gondolni, hogy ez a közösség működőképes lesz.

Az átadási napokon lelkes önkénteseink segítenek, az ő feladatuk a termékek begyűjtése a termelőktől, azok osztályozása, és átadása a vásárlóknak. Nagy szerencsénk van ebben, és óriási segítség ez mindannyiunk számára, hisz sok közösség küzd önkéntesek  hiányával. Célunk, hogy a helyi termelőket segítsük, illetve az élelmiszerek, különösen a szezonális gyümölcs, zöldség esetében kiváltsuk a multinál való vásárlást. Így az emberek a helyit veszik, nem az iparilag előállított termékeket, amiket fél Európán, vagy a fél világon át utaztattak. Minél több komáromi, vagy Komárom környéki ember érdeklődését szeretnénk felkelteni, hogy próbálja ki a vásárlásnak ezt a formáját. Nagyon fontosnak tartjuk a helyi pénz visszaáramoltatását a helyi gazdaságba, ezért is lehet kizárólag készpénzzel fizetni az átadáskor" – mondta az indulást követően Gucsi-Végh Ivett, a Komáromi Kosár egyik alapítója. A vásárlói közösség indulásáról szóló cikkünket itt olvashatják.

Most a kezdeti tapasztalatok értékelésére, és az újdonságok bemutatására kértük őt.

Lezárta első évét a Komári Kosár. Bár a vásárlók csak két hónapig tudtak vásárolni, az előkészületek már áprilistól zajlottak. Hogy értékeli az első évet?

A legfontosabb az volt, hogy elinduljunk, és a folyamatainkat úgy tudjuk optimalizálni, hogy azok hétről hétre működőképesek legyenek. Ez jobbára sikerült. Novemberben kezdtünk, viszonylag gyorsan ott találtuk magunkat a téli időszakban, téliesítenünk kellett az átadóhelyként szolgáló sátrat.

És jött a karácsony is, ami a kereskedelemben kiemelten fontos mindenki számára, aki el akar adni valamit, főként élelmiszert. Sikerült aktiválni a közönségünket, így sikeres évet zártunk. Olyannyira, hogy még a kereskedelemben januárban természetes lejtmeneten is sikerült átlendülnünk. Kialakult egy olyan vásárlói törzsközönségünk, akik miatt minden átadási napot érdemes volt megtartani, ami már önmagában is sikerként értékelhető. Folyamatosan jelentkeznek új termelők és új vásárlók is. Közösségimédia-felületeinket is egyre többen követik. Ez volt a kezdeti cél, hogy egyfajta márkaismertséget kialakítsunk, és rendelkezésre álljon minden tárgyi és nem tárgyi feltétel ahhoz, hogy az átadási napok megvalósuljanak.

A Komáromi Kosár egyelőre egy "soft kereskedelmi" kezdeményezés, a munkálatokat önkéntesek végzik. Hogy állnak önkéntes munkaerővel?

A vásárlók és a termelők mellett a projekt harmadik lábát az önkéntesek jelentik. Ez a vásárlói közösségnek egy nagyon fontos eleme. Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mivel sosem volt hiány önkéntesekből. Minden logisztikai és egyéb problémát meg tudtunk oldani önerőből, bármilyen váratlan, extra körülmény állt elő.

Sőt, a logisztikát olyan szinten megoldották, hogy újabban kiszállítást is kínálnak? Szűk volt a péntek délutáni, 16-18 óra közötti átvételi időablak?

Maga, a kiszállítás lehetősége nem új keletű, azzal már a webáruház motorja is számolt, választható elemként ott volt az átvételi lehetőségek között, ám amíg erre nem volt konkrét terv, addig nem volt élesítve. Kapcsolatban állunk a kosárközösségek szövetségével, láttuk, hogy országos szinten is van mozgolódás a kiszállítást illetően, tehát ez benne volt a levegőben.

Azonban ott, ahol erre nem volt lehetőség, nem éltek vele. Beszélgettünk erről az önkénteseinkkel, és kiderült, az egyikük párja futár, aki szabadidejében szívesen segítene a kiszállításban. Természetesen mi is kíváncsiak voltunk, hogy ezáltal sikerül-e újabb vásárlókat bevonzani. Ezzel felmérhettük azt is, hányan voltak olyanok, akik egyébként rendeltek volna, csak nem tudtak érte Szőnybe eljönni, mert nincs járművük, idősebbek, messze laknak stb. Egyelőre a kiszállítás gyerekcipőben jár még, egyelőre egy-egy átadási nap alkalmával 3-7 kiszállítást kértek, de ezek között olyan is van, aki minden héten kér kiszállítást. Igyekszünk ezt az átvételi lehetőséget minden fórumon népszerűsíteni, meglátjuk, hogy hosszú távon ennek milyen hatása lesz. Ugyanakkor az átadási napokat már megszokták a vásárlóink. Ráadásul újabban kóstolókkal is készülünk a termékeinkből. El lehet beszélgetni a jelenlevő önkéntesekkel, termelőkkel, tehát ez egy közösségi élmény is.

Milyen új termékekkel várják most a vásárlókat?

Még a téli kínálatból választhatnak. Sok regisztrált termelőnk van, akik most nem kínálnak semmit, mivel primőráru termesztésével, illetve palántákkal foglalkoznak. Ennek a szezonjáig azonban még van pár hét. Így ők akkor aktivizálódnak majd, amikor a termékeiknek eljön az ideje. Amik most nagyon jól mennek, azok a fermentált zöldségek és a sajtok.

Újabban a fizikai mellé szellemi termékeket is kínálnak, volt már egy kosárfonó workshopjuk, milyen további programok várhatók?

Egy kosárközösséghez mi is illene jobban, mint egy kosár? Emiatt is döntöttünk emellett. A műhellyel egyben segítjük egy szép régi népi mesterség fennmaradását.

Azért most iktattuk be, mert ezt régen is télen csinálták. Egyébként a műhely vezetője  koppánymonostori származású, tehát ezáltal is sikerült a helyi értékeket érvényre juttatni. A következő megmozdulásunk egy szemétgyűjtő akció lesz a szőnyi Öreghegyen.

Miért pont ott?

Ebben a zártkertövezetben van egy telkünk, ahol idén szeretnénk elindítani a Tündéralmáskert permakultúrás közösségi kertet, melyet Gyulai Iván tervezett. Jelenleg a közösségi kertek működtetéséről tájékozódunk, igyekszünk minél több élő példát tanulmányozni. Arra gondoltunk, az érdeklődőkkel együtt járjuk be, ismerjük meg ezt a térséget, és ha már ott vagyunk, akkor csináljunk valami hasznosat. A területen egyébként már tavaly elültettünk néhány gyümölcsfát. Az egyik célunk, hogy tájfajtákat mentsünk meg. A kertet permakultúrás rendszerben szeretnénk működtetni. Ezáltal egy közös tanulási folyamatot szeretnénk elindítani.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.