2023. február 22., 11:01

Oda megyünk lakni, ahol tejet kapni – Hogyan lehet őstermelőként tejet árusítani?

Az urbanizációval kéz a kézben változott meg az önnön élelmezésünkhöz való viszonyunk. Az önként a városokba vándorolt vagy oda kényszerült lakosság tudatos döntése volt, hogy lemond az önellátásról, és táplálékát a cserekereskedelem útján fogja beszerezni.

tehén
Micsoda? Ennyi papírmunka van a tejjel?
Fotó: Pexels

Ez a tendencia az ókori Görögországtól napjainkig keveset változott, csak most már minák, drahmák és oboloszok helyett bankkártyánk tartalmát cseréljük élelmiszerre.

Ebben a helyzetben a tejipar még a hústermelő ágazatokhoz képest is nehezebb helyzetben van.

Mert míg a húshasznú állatok tartása periodikus, és a vágással szükségképpen véget ér, addig a tehenet vagy a kecskét, a tejelés teljes időtartama alatt fejni kell, naponta kétszer. Kényelemközpontú életünkben ezt a macerát már csak egy tiszteletreméltó kisebbség vállalja.

Mindez kiegészül azzal is, hogy a tehenet nem érdekli, ha a gazdája elmenne kirándulni, vagy akár csak egy napra utazna el, akkor is meg kell fejni. Nem biztos, hogy a háztáji gazdálkodó a településen erre, saját magán kívül akár egy további alkalmas embert találna. Nem csoda hát, hogy a nem húscélú szarvasmarha- és kecsketartás – a juhtartásról nem is beszélve –, mára minimálisra szorult vissza a háztáji gazdaságok körében.

A  Haszonállatok Központi Nyilvántartásának adatai szerint Szlovákiában 187 752 tehenet (és 165 385 üszőt, amelyekből még később "tehén lehet") tartanak nyilván. A regisztrált farmok száma jól mutatja, hogy a "kicsik" kiszorulóban vannak erről a piacról, az országban 221 olyan farmot tartanak nyilván, ahol több mint 500 szarvasmarhát tartanak, az ennél egyel kisebb adat, a 201-500 marhát tartó farmok száma is 440, míg 5645 olyan telephely van, ahol 1-10 szarvasmarhát tartanak. Ezeknek is a többsége húshasznú. Akit a téma részletesen érdekel, a cehz.sk oldalon kerületi és járássoros bontásban, állatfajták szerint böngészheti az országos statisztikákat, amelyek nem adnak túl sok okot a vidámságra az élelmiszer-ipari önellátás terén...

Margita Štefániková, a Szlovákiai Tejtermelők Szövetségének igazgatója tavaly nyáron hívta fel a figyelmet az ágazat problémáira:

probléma abban gyökeredzik, hogy a tejtermelők termelési költségei magasabb ütemben nőnek, mint a bevételeik. A tej felvásárlási ára évközi szinten 20%-kal emelkedett, az energiaköltségek azonban bizonyos esetekben összességében 200%-kal is növekedtek. A gazdaságoknak ez nagy veszteségeket okoz, és arra kényszeríti a termelőket, hogy eladják a teheneket, és befejezzék a termelést. Ez veszélyezteti a tejtermelést, ami pedig alapélelmiszer az emberi táplálkozásban."

A tejágazat sanyarú sorsával, és a fejőstehenek apadó számával korábban ebben a cikkben foglalkoztunk.

Nézzük, mit kell tenni azoknak, akik őstermelőként szeretnék eladni a gazdaságukban megtermelt tejet. Mindezt a 360/2011 kormányrendelet szabályozza, mely magyar nyelven is elolvasható a Törvénytár.sk oldalon.

Mint minden esetben, az alapkő itt is a lakhelyünk szerint regionális állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hivatalnál történt regisztráció, mivel nyers tejet az őstermelő egyenesen a végfelhasználónak olyan tenyészetből értékesíthet, amely a tej termelésére külön regisztrálva van. Az ehhez szükséges nyomtatvány az Állami Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hivatal honlapjának Letölthető dokumentumok szekciójából szerezhető be. Ez akkor is igaz, ha valaki csak egy olyan kecskét vagy tehenet tart, amelynek a tejét árulni szeretné.

A tejet őstermelőként csak a fejésen kívül csak hűteni és tárolni szabad. Az őstermelő a tejet semmilyen módon nem dolgozhatja fel,  nem vonhat ki vagy tehet hozzá bármilyen alkotóelemeket, nem fölözheti le, és nem végezhet olyan tevékenységeket, amelyek lényegileg megváltoztatják.

Sólem Áléchem: Tóbiás, a tejesember című regényének főhőse elborzadva olvasná azt a rendelkezést, mely szerint az őstermelő a tejet előzetesen helyezheti fogyasztói csomagolásba. Ez azt jelenti, hogy az üveget a vevőnek kellene vinni. Mondjuk úgy, hogy ezen a téren az elmélet és a gyakorlat nem jár kéz a kézben.

A tejnek egészséges, tőgysérülés-mentes állattól kell származnia, ha valamilyen gyógyszert kapott, a szerek beadása után ügyelni kell a védelmi idő betartására. Értelemszerűen brucellózis- és tuberkulózismentes állományból kell származnia a tejelő állatnak.

A fejésre szolgáló berendezést és a helyiségeket, amelyekben a nyers tejet tárolják, kezelik vagy hűtik, úgy kell elhelyezni és kialakítani, hogy csökkentsék a nyers tej szennyeződésének kockázatát.

A nyers tej tárolására szolgáló helyiségeket el kell választani azoktól a helyiségektől, ahol az állatokat tartják.

A berendezések és a felszerelés nyers tejjel érintkező részeinek könnyen tisztíthatónak és fertőtleníthetőnek kell lennie, és jó műszaki és higiéniai állapotban kell tartani azokat. A fejésnek higiénikus módon kell történnie.

A fejés után le nem hűtött tejet két órán belül el kell adni, míg a legtöbb +8 °C, legkevesebb +4 °C hőmérsékletűre lehűtött tejet  a fejéstől számított 24 órán belül el kell adni. A hűtött nyers tej szavatossági ideje 48 óra a fejéstől számítva.

Fontos rendelkezés, hogy a nyers tej eladása a végfelhasználónak a tej termelésére szolgáló tenyészetben hűtőberendezéssel ellátott helyiségben történik, amely el van választva attól a tértől, amelyben az állatok tartva vannak. Tehát az értékesítésnek a farmon kell megtörténnie, a nyers tej piacon nem árusítható.

A tej eladásakor az őstermelőnek a következő adatokról kell tájékoztatnia a vevőt:

az őstermelő utónevéről, családnevéről, és címéről vagy kereskedelmi nevéről és székhelyéről; a tej termelésére szolgáló tenyészet címéről. A következő figyelmeztetéssel is el kell látni: "Fogyasztás előtt a nyers tejet fel kell forralni. Gyermekek, terhes nők, beteg és idős személyek vagy gyenge immunrendszerű személyek számára közvetlen fogyasztásra nem alkalmas.", meg kell jelölni a nyers tej fajtáját is, felvezetve a felhasználhatóság idejét és a javasolt tárolási körülményeket.

Az őstermelő a tejtermelés követhetőségét és higiéniáját érintő feljegyzéseken kívül külön írásos feljegyzéseket vezet, amelyekkel igazolja a termelt nyers tej mennyiségét naponta az egyes vevőknek, illetve a naptári év során. Ezeket a feljegyzéseket a tárgyévet követően egy évig meg kell őrizni.

Természetesen itt nem kell valami bonyolult nyilvántartásra gondolni, ezen a szinten jelenleg egy füzetet is elfogadnak, de nem lehet kizárni, hogy a jövőben ezt a területet is elektronizálni szeretnék majd, ami főleg az idősebb, a számítógéppel és okostelefonnal nehezebben megbirkózó, esetlegesen nem is rendelkező termelők dolgát fogja megnehezíteni.

Míg a háztáji tojás esetében a szabályozás egzakt, azt mondja ki, hogy egy felhasználó egy héten 60 tojást adhat el, a tej eladása esetében a rendelkezés szerint egy végfelhasználó annyi tejet adhat el, amennyi megfelel a családja szokásos napi tejfogyasztásának. Ez személyenként és családonként eltérő lehet.

Ha tehát ön ahhoz a kisebbséghez tartozik, amely nem bolti tejet vásárol, hanem őstermelőtől szerzi be, becsülje meg azt, hisz amellett, hogy Mariska néni naponta eteti, ganézza, feji a tehenet, a szükséges, nem olcsó állatorvosi ellátás mellett, még a fenti adminisztrációs terheknek is eleget kell tennie.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.