2024. augusztus 23., 19:38

"Megverem a pásztort, és szétszélednek a nyáj juhai" – a Wagner első Prigozsin nélküli éve

Ön emlékszik, hol volt és mit csinált tavaly augusztus 23-án? Ha vissza tud tekinteni, jobb helyzetben van, mint Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport vezetője, akinek ezen a napon zuhant le a repülőgépe.

Jevgenyij Prigozsin és Dmitrij Utkin szobra
Jevgenyij Prigozsin és Dmitrij Utkin szobra a Wagner temetőjében álló kápolna előtt
Fotó: Moscow Times

A Tveri területen, Kuzsenykino közelében, 2023. augusztus 23-án lezuhant Jevgenyij Prigozsin orosz zsoldosvezér és üzletember Embraer Legacy 600 típusú magángépe. A gép Moszkvától mintegy 100 kilométerre északra zuhant le.

Szemtanúk és a Flightradar24 adatai szerint is hirtelen süllyedni kezdett. A légi szerencsétlenség helyszínen több helyen is törmelékdarabokat találtak, amelyek még a becsapódás előtt eshettek le a gépről, ami előzetes robbanásra utal. Ezt később a vizsgálat is megerősítette.

Prigozsin mellett a gépen utazott Dmitrij Utkin, a Wagner-csoport katonai, és Valerij Csekalov, annak logisztikai vezetője is, aki a pénzmozgások egy részét is kezelte.

A haláleset éppen két hónappal azt követően történt, hogy Prigozsin, zsoldosai élén Moszkva irányába indult el. A hadtörténelem egyik legfurcsább zendülése azonban mindössze másfél napig tartott. A Wagner-vezér halála utáni napon írott cikkünkben abbéli vélekedésünknek adtunk hangot, hogy Prigozsin tulajdonképpen már június 23-án halott volt, csak kapott egy kis haladékot.

Vlagyimir Putyin orosz elnök, nem kicsit cinikus módon részvétét fejezte ki a lezuhant wagneresek hozzátartozóinak. Joe Biden még hivatalban levő amerikai államfőt nem lepte meg Jevgenyij Prigozsin halála, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pedig tudni vélte, hogy Putyin ölette meg Prigozsint.

Prigozsint szűk családi körben temették el.  Idén áprilisban a Wagner-csoport Goriacsi Klucsban levő temetkezési helyén pedig a cikkünk nyitóképévé választott, életnagyságú szobrot emelték neki és Utkinnak.

Halála után természetesen felmerült, ki fogja örökölni tetemes vagyonát. A vagyonhoz azonban, mintegy oldallagosan, egy zsoldoshadsereg is járt. Természetesen azonnal felmerült a csoport átszervezésének gondolata. Mivel azonban a Wagner "szolgáltatásai", a reguláris erők és hivatalos szervek által vállaltan el nem végezhető piszkos munka nélkülözhetetlen volt Vlagyimir Putyin rendszere számára, nyilvánvaló volt, nem érné meg lemondani a Wagnerről. A France24 interjút készített Anasztaszia Sapocskinával, az Eastern Circles thinktank Oroszország-szakértőjével a csoport jövőjéről Prigozsin halála után. A szakértő elmondta:

Számos lehetséges forgatókönyv létezik. A Wagner egy pénzkereső gépezet, amely az afrikai vezetők biztonságának biztosításáért cserébe aknázza ki az aranyat és az afrikai erőforrásokat. Ez az üzlet fontos Oroszország számára."

Sapocskina emlékeztetett: "Mint minden más cég, Wagner is kibírja a vezetőt ért csapást. A vezérigazgató nem számít, leváltható." A terepen ugyanis ott maradtak az afrikai vezetők biztonságáról gondoskodó parancsnokok, ez pedig garantálja, hogy az afrikai pénzforgalom hosszú távon biztosítva legyen.

A brit hírszerzés szerint az alapító halálát követő egy év szétzilálta a Wagner-csoportot. A 2023-ban elért 50 000 fős csúcs létszámhoz képest a Wagner jelenleg nagy valószínűséggel körülbelül 5 000 főt tart fenn a maradék fehéroroszországi és afrikai bevetéseken – írják.

Az orosz védelmi minisztérium Andrej Trosevet, a Wagner veteránját szemelte ki arra, hogy átvegye a csoport vezetését. Trosev megítélése azonban a csoporton belül nem jó, 2018-ban Szíriában rossz döntést hozott, és parancsot adott egy támadásra, melyben több száz zsoldos vesztette életét. A már idézett brit hírszerzési források szerint ő most a Redut katonai magánvállaltba szervez harcosokat.

Alekszandr Kuznyecov, az első Wagner rohamegység egykori parancsnoka ma a csecsen önkéntes különleges erők Akhmat egységének tagja.

A harmadik Wagner rohamegység parancsnoka, Borisz Nyizsevenok pedig 2024 májusában vezette a Vosztok-V önkéntes egységet.

A Vyorstka oknyomozó hírügynökség és a Nordsint kutatócsoport által közösen jegyzett, áprilisban közreadott riport szerint a Wagner tavasszal fokozta Afrikába irányuló toborzásait. A jelentés publikálásáig a Wagner legalább 18 toborzási hirdetést tett közzé a Telegram csatornáján azzal, hogy  "A Wagnernek sok munkája van Afrikában!".

A toborzás főként Malira irányult, hat hónapos szerződést kínáltak, 2600 dolláros kezdőfizetéssel, életbiztosítással, ami azért ebben a szférában nem hátrány. Ez egybevág Prigozsion egyik utolsó nyilatkozatával, melyben úgy fogalmazott, a "Wagner… Oroszországot még nagyobbá teszi minden kontinensen, Afrikát pedig szabadabbá".

Dr. Sorcha MacLeod, az ENSZ zsoldosokkal foglalkozó munkacsoportjának tagja és a Koppenhágai Egyetem oktatója szerint a volt Wagner-csapatok széttöredeztek, és felszívódtak az orosz államban. MacLeod a BBC-nek nyilatkozva elmondta:

Lehet, hogy [Wagner] nem pontosan abban a formában létezik, ahogy korábban, de egy változata - vagy akár változatai - továbbra is léteznek. A Wagner-csoport geopolitikailag és gazdaságilag hihetetlenül fontos volt Oroszország számára, így soha nem fog eltűnni, ahogy azt egyesek sugallták."

A szakértők szerint Wagner ukrajnai hadműveleteit más orosz állami és félkatonai egységek uralták. Az egyik volt Wagner-parancsnok a közelmúltban azt mondta a BBC-nek, hogy a zsoldosokat arra utasították, hogy „csatlakozzanak a védelmi minisztériumhoz”, vagy menjenek el.

Alessandro Arduino, a londoni King's College oktatója szerint a csoport tevékenységei a Közép-afrikai Köztársaságban, Líbiában, Maliban, Szudánban és Burkina Fasóban az orosz védelmi minisztérium "közvetlen felügyelete" alá tartoznak. Az Afrikai Hadtest irányítása állítólag Andrej Averjanov tábornokra, a célzott gyilkosságokra szakosodott titkos egység vezetőjére szállt át.

A BBC által látott belső orosz kormányzati dokumentumok részletezik, hogyan kínál Oroszország az afrikai kormányoknak "rezsim túlélési csomagot" a stratégiailag fontos természeti erőforrásokhoz való hozzáférésért cserébe.

Raphael Parens, Foreign Policy Research Institute Eurasia Programjának munkatársa a Business Insidernek úgy fogalmazott, az a gyorsaság, amellyel sok zsoldos jelentkezett az Afrika Hadtesthez, azt mutatja, hajlandók lennének harcolni más, a Kreml által támogatott szervezetnél is, azaz a prigozsini eszmékhez való ideológiai igazodás helyett inkább szakmájuk alapja, a zsold áll a célkeresztjükben.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.