Vezetőváltás, bővülés a termelői és a kínálati oldalon – a Komáromi Kosár egy éve
A MAGYAR7-ben elsőként számoltunk be arról, hogy 2023 telén maroknyi lelkes önkéntes munkája nyomán létrejött a Komáromi Kosár. A vásárlói közösség célja, hogy lerövidítse az utat a vásárló és a termelő között, valamint, hogy magyar termelőktől, felelős gazdálkodásból származó, egészséges, helyben termelt élelmiszerekkel lássa el a vásárlókat.

A Komáromi Kosár vezetését októbertől Tóth-Musicz Mercédesz vette át az alapító Gucsi-Végh Tímeától. Vele beszélgettünk a 2024-es év eredményeiről, és a jövőről.
Hogy kerültél a Komáromi Kosár háza tájára?
Korábban lelkes, de nem túl rendszeres támogatóként voltam jelen, mert a főállásom ennyit engedett. Augusztusban indult meg az átadás-átvétel, de kellett hozzá azért egy-másfél hónap, hogy minden végbemenjen. Szerencsére a lelkes önkéntes csapat maradt, illetve a termelők is nagyon segítőkészek voltak. A magam részéről igyekszem olyan kommunikációt folytatni, hogy mindenki érezze, fontos a véleménye. Illetve a vásárlói kommunikáción is szeretnék változtatni, a honlapra és a közösségimédia-beli kommunikációnkra is ráfér egy kis frissítés.
A személyi változáson túl milyen egyéb változások történtek a Komáromi Kosár berkeiben?
A húsfélék közül nagyon sikeres a tanyasi csirke, melyet folyamatosan tudunk biztosítani. Jelenleg egy sátorban, átadási pontként működünk. Terveink között szerepel, hogy időszakos piacként működjünk, ahol lehet nézelődni, válogatni. Lehet, hogy ezt a célt jobban szolgálná egy központibb fekvésű hely. Tehát most több változás is küszöbön áll, melyeket végig kell vinni.
A háztájis közegben gyakran hallani a vásárlók részéről azt, hogy az árak itt némileg magasabbak, mint a boltokban. Ti is találkoztok ezzel?
Persze, kaptunk már ilyen visszajelzést. Az alapesetben sem mindig igaz, vannak termékeink, amelyek árban közel hasonló szinten mozognak. Azt valószínűleg mindenki tudja, hogy milyen segéd- és adalékanyagokkal dolgozik egy sorozatgyártást folytató élelmiszeripari cég. A háztáji körülmények között, kisebb mennyiségben, nagy szeretettel készült termékekből ezek az anyagok hiányoznak, a rövidebb tárolás és a rövidebb ellátási lánc miatt tartósítószerekre sincs szükség, vagy nem annyira, mint egy olyan élelmiszer esetében, amely átutazza fél Európát, vagy hónapokig áll a raktárakban. Szerencsére egyre többen látják be, hogy a két eljárás közötti eltérés pénzben is kifejezhető.
Hogy alakult a vásárlók száma?
Ezt személyesen is tapasztalom az átadások során, van, akit már arcról ismerek, de mindig akadnak új arcok is. Szép lassan belefolyunk egymás életébe, a vásárlókkal és a termelőkkel is. A termelői kör nyilván egy szorosabb közeg, olyan, mint egy második család.
Melyek a legnépszerűbb termékeitek?
Egyértelműen pékáru és a sajtok. A csirkének stabil vásárlói bázisa van. Aztán vannak ínyenc ritkaságaink, mint például a homoktövis-termékek, amelyek nagyon finomak és egészségesek, bár lehet, hogy az emberek elsőre ódzkodnak tőle, mert maga a növény nem annyira ismert. Füstöltárunk pár hete van, az is elég jól kezdett.
Az általános gazdasági helyzet és az infláció mennyire érezteti a hatását a bevételeiteken?
Eddig nem tapasztaltunk jelentős visszaesést. A Komáromi Kosár célközönsége nem egy szűk, tehetősebb réteg, hanem a közösség széles spektrumát lefedi. Az átadási napokon a parkolót figyelve jól látszik, hogy különböző hátterű vásárlók érkeznek hozzánk, ami számunkra azt mutatja, hogy a minőségi, helyi termékekre mindenki nyitott.
Hogy látod, mennyire nyitottak a vásárlóitok az általatok megfogalmazott alapértékekre, a fenntarthatóságra és az etikus gazdálkodásra?
Cserébe viszont megtapasztalhatják az etikus gazdálkodásból származó áru minőségét. Agrármérnök vagyok, tudom, hogy alakulnak az élelmiszeripari határértékek, illetve hogy bizonyos anyagokkal meddig és milyen mértékben lehet kezelni a haszonállatokat. De a számok és mennyiségek helyett mondok inkább egy személyes példát. A férjemnek speciális étrendet kell követnie. S míg a bolti tejre mindig rosszul reagált, a Kosárból származó tejtermékek esetében nem jelentkeznek a problémák.
Említetted, hogy a kommunikációt is át szeretnéd alakítani. Hogyan?
Karácsony után, januárban szeretnék összeülni a termelőkkel, hogy közösen átbeszéljük az új arculati elemeket és a jövőbeli együttműködés részleteit. Fontos, hogy mindannyian részt vegyünk a döntésekben, hiszen csak így tudunk egy erősebb, egységes irányvonalat képviselni. A következő hónapokban szeretném közösen kialakítani, hogy merre haladjunk, mik legyenek a prioritások, és hogyan tudunk még inkább reagálni a közösségi igényekre. Különösen érdekel, hogy hogyan formálhatjuk a projekt jövőjét, mivel felmerült egy esetleges helyszínváltás lehetősége is, ami új kihívásokat, de izgalmas lehetőségeket is magában hordoz.