Oroszország rendületlenül gyártja a rakétákat
Az Oroszország ellen bevezetett gazdasági szankciók egyik célja az volt, hogy Moszkvát megfosszák a hadianyag előállításához szükséges nyersanyagtól és alkatrészektől. A szankciók működnek: Oroszország sorozatban gyártja a cirkálórakétákat.
A Conflict Armament Research nagy-britanniai székhelyű fegyverkutató csoport. Célja, hogy a háborúk, fegyveres konfliktusok során használt fegyvereket azonosítsa és nyomon kövesse. Kutatóinak egy csoportja az SZBU meghívására érkezett Kijevbe, hogy a keleti szomszédunk polgári infrastruktúrájára csapást mérő cirkálórakétákat vizsgálják.
A New York Times értesülései szerint az elemzők arra jutottak, a bevetett hadieszközök egy részét már a nyugati szankciók bevezetése után gyártották. A szakértők a novemberi támadások során használt Kh-101 cirkálórakéták adatait elemezték. Véleményük szerint a megvizsgált maradványok közül az egyik idén nyáron, a másik szeptember után készült.
A következő háromjegyű számsor azt jelzi, a rakéta két változata közül melyikről van szó, ezt követi a gyártás időpontját jelző két számjegy, a karakterlánc utolsó öt eleme pedig a gyártási tétel és a sorozatszám lehet a CAR kutatói szerint.
Az orosz-ukrán háború február 24-ei kitörése óta a csoport kutatói négy alkalommal vizsgálódtak Ukrajnában. Megállapították, hogy a fejlett orosz katonai felszerelések mindegyike nyugati félvezetőkből készült. Abból, hogy a gyártás a szankciók ellenére is zavartalan a kutatók arra következtetnek, hogy Oroszország vagy megtalálta a módját annak, hogy a rakétákhoz szükséges félvezetőket a szankciók ellenére valahonnan mégis beszerezze, vagy a háború előtt halmozott fel jelentős készleteket.
Damien Spleeters, aki a Conflict Armament Research vizsgálatát vezette, azt mondta, nehéz lenne azt állítani, hogy az oroszok kifogytak a fegyverekből.
A Pentagon illetékesei szerint Oroszország a háború kezdete óta több ezer nagy hatótávolságú fegyvert, valamint rövid és közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki Ukrajnára. A New York Times szerint "nem világos, hogy Oroszország kimerítette-e régebbi cirkálórakéta-készletét." De általános, hogy a háborúban a katonák először a régi készleteket használják fel.