2022. október 18., 16:16

Oroszország (talán?) tüzérségi lövedékeket vásárolt Észak-Koreától

Oroszország Észak-Koreától milliószám vásárolt tüzérségi lövedékeket és rakétákat. Amerikai hírszerzési információk szerint ebből arra lehet következtetni, hogy az országot sújtó szankciók korlátozzák az ellátási láncát.

észak-koreai tüzérség
Észak-koreai tüzérek Phenjanban díszlövést adnak le a KCNA állami hírügynökség felvételén
Fotó: Korean Central News Agency

Oroszország Irántól drónokat vásárolt, utóbb pedig föld-föld rakétákat is. Ez viszonylag nagy visszhangot kapott a világsajtóban. Az Észak-Koreával kötött fegyverbiznisz azonban csak az Egyesült Államok titkosítás alól feloldott hírszerzési anyagaiból derült ki, a konkrét részletekről viszonylag keveset tudunk.

Irán és Észak-Korea is nagyrészt el van zárva a nemzetközi kereskedelemtől az amerikai és nemzetközi szankcióknak köszönhetően, vagyis egyik országnak sincs vesztenivalója az Oroszországgal kötött megállapodások megszakításával"

– írja a New York Times. Az Észak-Koreától származó fegyverek megvásárlására irányuló bármely megállapodás megsértené az ENSZ azon határozatait, amelyek célja a Phenjanból származó fegyverek elterjedésének megfékezése.

Az egyetlen ok, amiért a Kremlnek tüzérségi lövedékeket vagy rakétákat kell vásárolnia Észak-Koreától vagy bárkitől, az az, hogy Putyin még a legalapvetőbb szinten sem volt hajlandó vagy nem képes mozgósítani az orosz gazdaságot háborúra"

– mondta a lapnak egy amerikai tisztségviselő.

A The Guardian c. angol napilap szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök, és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető levelet váltottak, melyben kiemelték a két ország közötti stratégiai és taktikai együttműködést.

Moszkva Észak-Koreával együtt elítélte az Egyesült Államok és Dél-Korea által közösen tartott hadgyakorlatot, melyet az észak-koreaiak egy invázió főpróbájának tartanak.

Észak-Korea korábban jelezte, kész építőmunkásokat küldeni az oroszok által megszállt ukrajnai területek újraépítésére. Ezzel azonban megsértené azt a 2019-es ENSZ-határozatot, mely előírja, hogy 2019-ig mindenki küldje haza az országában levő észak-koreai munkavállalókat… Az orosz-észak-koreai barátkozás egy újabb jele, hogy a szakadár köztársaságokat Szíria után Észak-Korea ismerte el másodikként. Így egy kis tüzérségilőszer-vásárlás már csak hab a tortán.

Mindezek ellenére Észak-Korea cáfolta, hogy fegyvereket adna el Oroszországnak. A koreai állami médiában, a KCNA-ban a koreai védelmi minisztérium egy névtelenül nyilatkozó képviselője – idézi a brit BBC – azt mondta: "Soha nem exportáltunk fegyvereket korábban Oroszországba, és nem tervezzük ezt a jövőben sem."

Moszkva szintén cáfolta az amerikai értesüléseket.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.