2022. november 28., 14:22

Ukrajnai háború: Amerikának nincs ideje

A háborúk a csatamezőn kezdődnek, és a zöld asztal mellett fejeződnek be. Joe Biden adminisztrációja sem egységes azt illetően, a jelenleg kialakult helyzetben mi kellene tenni.

orosz katonák tank
Illusztrációs felvétel
Fotó: Telegram

A cikk tartalma 3+1 pontban

1. Az amerikai vezérkari főnök szerint tárgyalni kellene.

2. A tábornokot ezért a kijelentéséért sokan lehurrogták.

3. Jön a tél. Kitartanak-e az európai szövetségesek?

+1. Amerikának Kínára is figyelnie kell, amely barátságtalan lépéseket tesz.

Kezdjenek-e béketrágyalásokat az ukránok az oroszokkal? – ebben a kérdésben nem egységes az amerikai demokrata kormányzat, hívta fel rá a figyelmet Hal Brands, a Bloomberg elemzője.

A közelmúltban Mark Milley tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke úgy fogalmazott, a kijevi kormányzatnak mihamarabb diplomáciai rendezésre kellene törekedni, mielőtt a konfliktusban olyan patthelyzet alakulna ki, mint az első világháború idején.

A Biden-kormányzat más tisztségviselői azonban gyorsan leoltották a realista meglátást felvető főtisztet, mondván, Washington soha nem kényszerítené Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt arra, hogy tárgyaljon, vagy engedményeket tegyen. Ez beleilleszkedik a Joe Biden által hangoztatott "Semmit Ukrajnáról Ukrajna nélkül" mondattal összefoglalható doktrínába.

Brands azonban felveti a kérdést: egy elhúzódó háború erősíti vagy gyengíti-e az Egyesült Államokat?

Brands megemlíti, Herszonból az ukránok kiszorították az oroszokat. Innen Európából úgy tűnt, mint ha kivonultak volna, de hát Amerikából lehet más a perspektíva.

Illetve az ukránok Harkiv környékén is nagy területeket foglaltak vissza, valamint a Krím szárazföldi ellátását biztosító Kercsi hídra is sikerült csapást mérniük.

Herszonból az amerikaiak által szállított rakétatüzérségi rendszerekkel jobban támadhatók az oroszok krími utánpótlási vonalai. Ez értelmezhető úgy is, hogy Ukrajna további előnyöket ért el, de úgy is, hogy egyre jobban patthelyzetbe kerül.

Megviselt, amortizált hadseregének pihenésre van szüksége, az oroszok részéről pedig, mivel a mozgósítottakkal bővítik soraikat, komolyabb ellenállásra kell számítaniuk.

Az európai szövetségesek eddig látszólat szilárdan álltak Ukrajna mögött. Brands szerint az ukrán győzelmek biztosították a támogatást még télvíz idejére, de Biden és csapata szeretné elkerülni azt, hogy Ukrajna blokkolja a diplomáciai megoldásokat, miközben az orosz energiahordozóktól megfosztott Európa pedig megfagy télen. A demokrata vezetés számára további kétségeket jelenthet, hogy az immár republikánus többségű Képviselőház hogyan fog viszonyulni Ukrajnát támogató törekvéseikhez.

A kommentár szerint

kulcsfontosságú tisztviselők azon töprengnek, vajon az Egyesült Államok kihasználta-e már az ukrajnai háború minden előnyét, mivel az idő múlásával a költségek egyre magasabbak lehetnek, és elviszik a fókuszt más régiókról."

Az Amerika számára kulcsfontosságú Tajvani-szorosban egyre romlik a helyzet, ez is sürgetheti Washingtont, hogy kitérjen a kétfrontos háború elől, és az ukrajnai konfliktus mielőbbi lezárására törekedjen. Brands szerint Amerika legfőbb problémája ebben a helyzetben, hogy nem ő birtokolja a világ minden idejét.

A cikk szerzője, Hal Brands idén nyáron Veszélyzóna: A küszöbön álló konfliktus Kínával címmel könyvet is írt, Amerikai Kína-politikájának avatott ismerője.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.