2022. október 20., 16:07

Venni olcsó, lelőni drága, mi az? Iráni drón...

A védekező ukránoknak jóval többe kerül a támadó oroszok által indított Shahed-136 önmegsemmisítő drónok kiiktatása, mint az oroszoknak a drónok beszerzése.

MiG-29
Iráni gyártmányú Shahed-136 drón által leszedett ukrán MiG-29
Fotó: Telegram

A február 24. óta tartó orosz-ukrán háborúban nagyban felértékelődött a drónok használata. A konfliktus kezdetén elsősorban a háborúból nagy hasznot húzó, Oroszországgal és Ukrajnával egyaránt bizniszelő Törökország által gyártott Bayraktar TB-2 drónok kaptak nagy médiafigyelmet, amelyet elsősorban az ukránok használtak nagy sikerrel az oroszok ellen, bár utóbb bebizonyosodott, a kezdeti csapásoknak inkább csak a hírértéke, mint a stratégiai jelentősége volt nagy.

Bayraktar TB2
Bayraktar TB2
Fotó:  Wikipedia

A csak fotóval vagy videóval igazolható veszteségeket számoló Oryx blog szerint a konfliktus kezdete óta Ukrajna ebből a viszonylag drága, de amerikai megfelelőinél lényegesen olcsóbb eszközből 14 darabot veszített, ami a lehető legalacsonyabb becslés, a valós szám ennél magasabb is lehet.

Drónokat az oroszok is használnak, a saját gyártású Orlan, Eleron, Orion, Takhion, Merlin, Lastochka, Zala 421 mellett izraeli Forpost felderítő drónokat is használnak.

Illetve mindkét fél nagy mennyiségben használ civil drónokat is, az irreálisan magas kereslet fel is nyomta az árakat. A civil drónokat elsősorban felderítésre és tűzvezetésre használják, de sufnitunning módszerekkel kézigránát és EOD célbajuttatására is alkalmassá tehetők. Ez azonban veszélyeket is hordoz magában. 

A típusokból láthatjuk, az oroszoknak elsősorban felderítő drónjaik vannak, a harci drónokból gyengébb a felhozatal. Emiatt Oroszország Irántól vásárol kisebb, önmegsemmisítő, illetve nagyobb, rakéták célba juttatására alkalmas drónokat. Az iráni drónbizniszról írt korábbi cikkeinket megtalálják a láblécben levő cikkajánlóban.

A Guardian című brit napilap most a Molfar nevű ukrajnai civil szervezet kutatásait idézi, akik kiszámolták, egy-egy drón lelövésének Ukrajna (támogatói) által viselt költségei sokkal magasabbak, mint az oroszok által a technológiai beszerzéséért és kilövéséért fizetett összegek.

Azóta, hogy Oroszország elkezdte bevetni az Irántól vásárolt Shahed-136 típusú önmegsemmisítő drónokat, az ukrán hadsereg 223-at lőtt le belőlük - közölte szerdán MTI az ukrán légierő parancsnokságra hivatkozva. A sajtóközleményben hozzátették: 36 napja használja ezeket a drónokat Ukrajna ellen az orosz hadsereg. Az első iráni drónt szeptember 13-án semmisítették meg a Harkiv megyei Kupjanszknál. A légierő közölte, hogy a Shahíd-136-os drónokat az orosz erők Geran-2-ként jelölik.

Arról, hogy a drónok közül mennyi ér célba, igazán releváns adatunk nincs. Az oroszok szerint valamennyi, a brit hírszerzés október 6-ai jelentése szerint a 60%-át lövik le az ukránok, akik meg egyenesen 80%-ra teszik a lelőtt drónok arányát.

Természetesen az sem mindegy, hol fogják el az olcsó iráni drónokat. Az elemzést készítő civil szervezet vezetője, Artem Starosiek elmondta:

Tudnunk kell ezekről a drónokról, mielőtt áthaladnának a város felett, mert ha eltalálod, lezuhanhatnak és sok embert megsebesíthetnek."

A Molfar elemzése szerint, melyet a Guardian közöl, Összesen 161 Shahed-136 drónt, egy nagyobb Shahed-129-et és négy még nagyobb, Mohajer-6 néven ismert pilóta nélküli támadójárművet lőtt le az ukrán légvédelem az elmúlt hónapban.

Egy Shahed-136 ára 20-50 ezer euró közé tehető. Az oroszok tehát a lelőtt drónokon 11,66-17,9 millió dollár közötti összeget buktak.

Az ukránok a drónok elleni küzdelemre eszközt bevetettek, lőttek kézifegyverekkel, MiG-29 vadászrepülőgépekről, C-300 cirkálórakétákkal, Nasams földi védelmi rendszerekkel. A nyílt forráson alapuló becslések szerint mindez 28,14 millió dollárjukba került.

Az elemzésről természetesen az orosz közösségi médiában is beszámoltak. Ők hozzátették, hogy az elemzők nem számolták a drónok által eltalált célpontokban keletkezett kár értékét, és nem adták hozzá annak a MiG-29-esnek az árát sem, amelyet – talán először a világtörténelemben – egy Shahed-136-tal sikerült megsemmisíteni.

https://t.me/vorposte/29243

Az orosz hadsereghez közeli Forpost Telegram-csatorna tudni véli, hogy az ukránok a becsapódott vagy lelőtt iráni drónok darabjait átadták az Egyesült Államoknak, hogy azok is átvizsgálják, és szoftveresen, vagy más módon találják meg az elhárításuk ellenszerét.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.