A lakosság 54 százaléka úgy gondolja, nem Oroszország okozta a háborút
Mesterséges intelligenciával is küzdene a szlovák Belügyminisztérium az orosz propaganda ellen. A Bloomberg hírügynökség is felfigyelt rá, hogy Szlovákia mellett csak Bulgáriában gondolja úgy a lakosság több mint fele, hogy a február 24-én kirobbant orosz-ukrán háborút nem Oroszország kezdte.

A Bloomberg beszámol arról, hogy a belügy idén életre hívta a Hibrid Veszélyek Elleni Központot. Az internetes fenyegetéseket vizsgáló részleg most mesterségesintelligencia-alapú szoftvert szeretne vásárolni. Az elemző szoftvert az összetett hibrid fenyegetések jobb kiszűrésére szeretnék használni.
– nyilatkozta Daniel Milo, az egység vezetője.
A hírügynökség értesülései szerint Oroszország online hibrid kampányokat használ arra, hogy aláássa az erősen ukránbarát kormányt. Ezt a feltételezést nehéz hitelt érdemlően bizonyítani, de ha igaz, akkor ezt sikeresen teszi, egyelőre kb. fele-fele arányban sikerült megosztania a lakosságot.
A májusi, "Átlagos hit három összeesküvés-elméletben és manipulatív narratívákban" című, közép-európai országokban végzett felmérés szerint a szlovákiaihoz hasonló mértékben csak a bolgárok hisznek az oroszoknak, az eredmény ott is 54 százalék lett. Romániában a lakosság 44, Magyarországon 41, Litvániában, 39, Lengyelországban 36, Lettországban 31, Észtországban 31, Csehországban 31 százalékban hajlik az oroszok felé.
Daniel Milo elmondta, a háború február 24-ei kitörését követően a közösségi médiában az ukrán- és oroszbarát narratívák egyenlő mértékben voltak jelen.
– jelentette ki Milo.
A Bloomberg megjegyzi, a Hibrid Veszélyek Elleni Központot az a kormány hozta létre, amely katonai és humanitárius segélyeket küld Ukrajnának, menekülteket fogad be, és támogatja az EU szankciós politikáját.
Eduard Heger szlovák miniszterelnök október 19-én arról beszélt, a közösségi médiában terjedő dezinformációkkal szemben "fel kell gyorsítanunk az erőfeszítéseinket, még mindig van lehetőség a hatékonyság növelésére."