Sajó-szennyezés: növekszik a bányavíz mennyisége
A Központi Bányamentő Állomás előkészíti azokat a technológiai eljárásokat, amelyek alapján fogják végezni a műszaki mentést az alsósajói bányában, amelyből hosszú ideje szennyező bányavíz ömlik a Sajó folyóba.

A bányamentők a közelmúltban két helyszíni szemlét végeztek. Stanislav Paulík, a Központi Bányamentő Állomás igazgatója szerint a munkálatok az elkövetkező hetekben indulhatnak.
A bányamentők a bánya egy olyan részébe szerettek volna lejutni, amelyet korábban még nem vizsgáltak át.
– mondta Paulík.
Az igazgató szerint a probléma műszakilag összetett, mivel nem nyilvánvaló, hogy a szennyezett bányavíz honnan folyik. "Egy része olyan terekből folyik, ahova le tudunk jutni, egy része viszont onnan, ahová nem. Az előkészítő munkálatok hozzávetőleg két hétig fognak tartani" – tette hozzá az igazgató, azzal, hogy a kármentésen a továbbiaknak 5-7 ember dolgozna.
Korábban másodpercenként két liter folyt ki, most azonban másodpercenként 5 liter folyik. A műszaki intézkedésekkel azt szeretnék elérni, hogy megakadályozzák a víz lefolyását a bánya alsóbb szintjeire, és kifolyását a felszínre, majd a Sajóba.
A gömöri folyó szennyezését 2022 év elején regisztrálták. A kifolyó bányavízben a vas, a mangán, az arzén és a különböző kénszármazékok mértéke is túllépte a határértéket.
A hivatalok hónapokig nem tettek semmit, a minisztériumok egymásra mutogattak, míg végül megindultak a kármentesítései munkálatok, egyelőre korlátozott eredménnyel.