2024. június 5., 14:09

Sajó-szennyezés: 1,5 millió euró a helyzet javítására

A kormány 1,5 millió eurót különített el az alsósajói bányából a Sajó folyóba ömlő szennyezett bányavíz mennyiségének korlátozására. A kabinet arra reagál, hogy az elmúlt időszakban ismét növekedett a szennyezett víz mennyisége és a folyó újra narancssárgára színeződött.

2022-05-05 Sajó, szennyezés, vízszennyezés, környezeti katasztrófa
Fotó: Fábián Gergely

A gazdasági minisztérium arra figyelmeztetett, hogy a bányából a folyóba ömlő víz mennyisége a korábbi másodpercenkénti 2 literről 5 literre növekedett, s arra számítanak, a növekedés tovább folytatódik. Emellett romlik a bánya műszaki állapota is. Ahol nem volt aládúcolva, több helyen beszakadt a vájatok teteje, és a víz elvezetésére szolgáló csövek és az ideiglenes gátak állapota is romlott.

Ezért a gazdasági és a belügyi tárca forrásaiból 1,5 millió eurót különítettek el, amit arra szándékoznak felhasználni, hogy jelentős mértékben korlátozzák az alsósajói bánya mélyébe befolyó vizet.

Ezzel akarják megakadályozni, hogy az onnan szennyező anyagokat mosson ki, amelyek aztán a felszínre és a Sajó folyóba jutnak. A pénz egy részét a bányamű stabilitásának növelését célzó föld alatti munkákra fordítanák.

Sajó, szennyezés, Alsósajó, bánya, alsósajói vízszennyeződés
Fotó:  MH SR

Korábban Alsósajó polgármestere úgy nyilatkozott, hogy a Sajó színe az időjárástól is függ, azaz a bányába bejutó víz mennyiségétől.

Néha tiszta, néha pedig teljesen rozsdaszínű. Erre már sokszor felhívtuk a figyelmet”

– mondta Tibor Jerga, hozzáfűzve, ha a folyóban nagyobb az áramlás, akkor a víz tisztábbnak tűnik.

2022-03-12 Sajó, szennyezés, Pelsőc
A Sajó Pelsőcnél 2022 márciusában
Fotó:  Fábián Gergely

A Sajó-szennyezéssel több cikkben foglalkoztunk. A folyót 2022 februárjának közepén festette vörösre a 2008-ban bezárt alsósajói vasércbányából kifolyó víz. A vizsgálatok kimutatták, hogy rengeteg vasvegyület kerül a Sajóba, emellett más veszélyes nehézfémek is, átmeneti- és félfémek, például nikkel, mangán, cink vagy arzén. Június végén sikerült csökkenteni a folyóba jutó bányavíz mennyiségét, de a szennyezést teljesen megállítani nem tudták.

A Rozsnyói-, Nagyrőcei- és Rimaszombati járásra vonatkozóan, amelyeken átfolyik a Sajó, rendkívüli helyzetet hirdetett az akkori kormány. Azóta nem sok minden történt. A Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat (SVP) havonta egyszer elemzi a Sajóból vett vízmintákat hét mintavételi ponton, ezek nem mutatták ki, hogy a talajvíz vagy az ivóvíz szennyeződött volna a bányavízszivárgás miatt.

Sajó, szennyezés, környezeti katasztrófa
A Sajó Gombaszögnél 2022 júniusában
Fotó:  Fábián Gergely

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.