Ki kezeli a Sajó szennyezését?
A Sajó folyó szennyezésének kezelése a környezetvédelmi, a pénzügy- és a gazdasági minisztérium megegyezésétől fog függeni. Az intézkedések pénzügyi hatását az Értéket a Pénzért Osztálynak is el kell bírálnia. Ezt Tomáš Ferenčák, a Környezetvédelmi Minisztérium (MŽP) szóvivője közölte a TASR-rel.

– jegyezte meg Ferenčák. Mint elmondta, a tárca kiértékeli az eddig megtett lépéseket, hogy eldönthesse, mikor lenne hatékonyabb a folytatás, illetve ellenkezőleg, mikor lenne hatékonyabb egy másfajta megközelítés körülményeinek a megteremtése. A tervezett részleges betoninjekció és a szennyvíztisztító kiépítése azok közé a lehetőségek közé tartozik, amelyek egy komplex megoldás esetében szóba jöhetnek.
A zöldtárca szerint továbbra is folytatódik a bányavíz minőségének az ellenőrzése, illetve a Sajó folyó és környéke szennyezettségének a megfigyelése. Ezt a Dionýz Štúr Állami Földtani Intézet koordinálja. A munkában a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat, a Vízgazdálkodási Kutatóintézet és a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet is részt vesz.
- jelentette ki Ferenčák.
Michal Wiezik EP-képviselő bírálta a kormányt, amiért egy évvel azután, hogy rendkívüli helyzetet hirdettek ki a Sajó folyón, továbbra sem cselekszik. Eddig nem tették meg a szükséges óvintézkedéseket annak érdekében, hogy teljesen megállítsák az állami bánya okozta szennyezést.
A Rudné bane állami vállalat szintén nem végezte el a föld alatti bányaüregek betonnal való beöntését. Wiezik a minisztériumok tétlensége miatt panaszt nyújtott be az ügyészségnek, illetve az Európai Bizottságnak.
Június végén sikerült csökkenteni a folyóba jutó bányavíz mennyiségét, de a szennyezést nem sikerült teljesen megállítani. A Rozsnyói, a Nagyrőcei és a Rimaszombati járásban továbbra is rendkívüli helyzet van érvényben a Sajó mentén.