2022. július 18., 16:47
Frissítve: 2022. júl. 18. 18:50

A szennyezés teljes megszüntetése után jöhet a Sajó revitalizálása

Előbb teljesen meg kell szüntetni a bányavíz bekerülését a Sajó  folyóba, a környezetvédelmi tárca ezután méri fel véglegesen a környezetben keletkezett károkat és dönt a folyó revitalizálásának módjáról – tájékoztatta a TASR-t a tárca sajtóosztálya.

Sajó
A Sajó Pelsőcnél június 17-én
Fotó: Fábián Gergely

A minisztérium közlése szerint nem lehet korábban felmérni a keletkezett károk teljes mértékét, meg kell várni a gazdasági minisztérium irányításával végzett munkák befejezését. Ezt követően felmérik a Sajó és a felszín alatti vizek állapotát.

A szennyezés teljes megszüntetését követő üledékvizsgálatok alapján lehet meghatározni a Sajó revitalizálásának menetét. Az ennél hamarabb hozott intézkedéseknek nem lenne meg a kellő hatása”

– tette hozzá a minisztérium.

 A járási hivatal arról tájékoztatta a TASR-t, hogy a folyó újjáélesztési projektjének kidolgozásába minden érintett felet, az illetékes hivatalokat, továbbá például a horgászszövetségeket is bevonják.

Ján Budaj környezetvédelmi miniszter kezdeményezni fogja a kormány ülésén, hogy hirdessenek rendkívüli helyzetet a Sajón. Ezen kívül a tárca kidolgoz egy tervezetet, amely alapján elvégezhető lesz a károk enyhítése, a következmények felszámolása és a korábbi állapot helyreállítása. A miniszter megbízta a Szlovák Hidrometeorológiai Intézetet, a Szlovák Vízgazdasági Vállalatot, a Dionýz Štúr Állami Földtani Intézetet, a Szlovák Vízgazdálkodási Kutatóintézetet, hogy rendszeresen kövessék a folyóvíz és a talajvizek állapotát, és folyamatosann tájékoztassák a nyilvánosságot a valós helyzetről.
A Rozsnyói Járási Hivatal a lehetséges megoldási javaslatok alapján hosszabb távra szóló határozatot fogad el az újbóli szennyezés megakadályozása érdekében”

– közölte a hivatal.

A Sajót február közepén festette vörösre az alsósajói vasércbányából kifolyó víz. A 2008-ig működő Siderit egykori bányatelepéről van szó. A laborvizsgálatok szerint a folyó vizében a vas mennyisége 12-szer magasabb volt a határértéknél, továbbá megemelkedett a mangán-, a szulfát- és az arzéntartalma is. Június közepén katasztrófaelhárítási munkákat végeztek a bányában, hogy alacsonyabb legyen a kifolyó víz ásványianyag-tartalma.

 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.