Szövetség: A kormány a Sajó után az ország egyetlen alumíniumgyárát is eltemette!
A kormány nem volt hajlandó segítő kezet nyújtani Szlovákia egyetlen alumíniumgyárának, amely az ország felelőségteljesebb gyártói közé tartozik és a foglalkoztatás szempontjából is fontos szerepet tölt be a régióban.
Az alumíniumgyártás leállítása Szlovákia számára klímavédelmi szempontból is kontraproduktív. A harmadik világ országaiban működő versenytárscégek gyakran még a klímavédelemre vonatkozó minimális követelményeket sem teljesítik. Az új autógyártó cég beindítása kapcsán az ország pedig épp az ilyen termékek importjára kényszerül majd.
– jelentette ki Sólymos László, a Szövetség OT-elnöke.
A korábbi környezetvédelmi miniszter szerint a felelősség nem csak a gazdasági tárcát terheli, a környezetvédelmi minisztérium is kudarcot vallott, hiszen a zöld tárca kezében van a környezetvédelmi alap, amely az előre nem látható, közvetett költségek kompenzálását is szolgálja.
A tárca a jelenleg érvényes jogszabályok és az uniós ajánlások szerint az alapból a gyártó által a kibocsátási engedélyekért kifizetett összeg 15 százalékának megfelelő kompenzációt biztosíthatott volna.
„Az európai környezetvédelmi politika nem azt tűzte ki célul, hogy a termelést szorítsuk ki az EU-ból, hanem azt, hogy a gyártókat felelősségteljesebb hozzáállásra bírjuk. Sajnos a jelenlegi kormány ezen a területen is csődöt mondott. A támogatás elmaradt, a több mint 600 főt foglalkoztató gyár első körben 300 embert bocsát el, a beszállítók, vagyis további 2500 ember sorsa is bizonytalan," – jelentette ki Sólymos László.
- jelentette ki Forró Krisztián.
Sólymos szerint az alumíniumgyárat mindenekelőtt a világjárvány és a háború miatt növekvő energiaárak kényszerítették térdre, a kormánynak, illetve a környezetvédelmi tárcának pedig lett volna lehetősége arra, hogy segítsen. A termelési kiadások növekedését a minisztériumnak a környezetvédelmi alapból kellett volna ellensúlyoznia.
„A környezetvédelmi tárca számára korábban teljesen világos volt az, hogy a klímaváltozás elleni küzdelemnek is számos aspektusa van, ezeket figyelembe kell venni. Ezért a felelősségteljes vállalatok költségeinek egy részét az Európai Unió ajánlásai szerint kompenzálta. Most pedig mit látunk? Beengedjük a piacra a kibocsátási szabványokat megkerülő „piszkos” alumíniumgyártókat. Az adott régióban pedig több száz családot hozunk lehetetlen élethelyzetbe," – zárta gondolatait Sólymos László.