Virágzó gyümölcspiac a közösségi hálón
Nagy gond, ha az ember a pálinkájához nem tudja megszerezni a megfelelő mennyiségű és minőségű cefrének valót. Két ipolysági fiatal is ebben a kényelmetlen helyzetben találta magát, ezért – eredeti szándékunkon kívül – létrehozták a Facebook egyik legnagyobb, magyar nyelvű, tiszta profilú, gyümölcskereskedelemre szakosodott csoportját.
Fógel Dávid és Riedly Dénes hobbikertészek, bár az előbbinek mezőgazdasági diplomája van. Egy elhanyagolt, 16 áras kertet hódítottak vissza a természettől, és kezdtek benne gazdálkodni, még egyetemi éveik alatt, mellékesen.
Egészen a nógrádi várig jutottak, üres utánfutóval, a vár tövében leültek, és azon tanakodtak, hol találnak gyümölcsöt.
Riedly Dénes: Arra gondoltunk, megnézzük a Facebookon, van-e ilyen csoport, ahol gyümölcsöt lehet adni-venni. Nem volt, így aztán létrehoztunk egyet. Természetesen volt egy önös célunk. De azt is láttuk, sok ember nem tudja vagy nem akarja betakarítani a termést, miközben elképzelhető, hogy más szívesen leszedné a körtét, barackot, almát, ahelyett, hogy elrohadjon a fa alatt. Elhatároztuk, hogy összekötjük a keresletet a kínálattal.
Azóta a csoport létszáma 32 ezerre nőtt. Lett konkurenciátok is?
Fógel Dávid: Az egyes gyümölcsökre vannak különálló csoportok, de hasonló méretű és profilú csoport nincs. De nem is ez a lényeg, hanem hogy a termelői gyümölcs kereskedelmét serkentsük, és a fogyasztását ösztönözzük.
Honnan jön a tagság?
RD: Mi ezt elsősorban egy határokon átívelő, magyar nyelvű csoportként képzeltük el. A csoportszabályzatban is benne van, hogy az ajánlattételnek magyar nyelven kell történnie, mivel a legtöbb csoporttag azt érti.
Miből van több, vevőből vagy eladóból?
FD: Szignifikánsan eladóból van több, mintegy 80 százalék. Most már megjelentek a csoportban a nagyobb farmok, kertészetek, gazdaságok is, színesítve a palettát. De természetesen továbbra is a kistermelők vannak többségben.
Hogyan szűritek ki a nagybani piacról "termelőket", a kereskedőket?
RD: A virtuális térben ezt nem olyan egyszerű kiszűrni. A csoportszabályzat értelmében egy hirdető ugyanazt az árut 48 óránként teheti fel. Aki több mindent árul, azt megkérjük, hogy egy posztban foglalja össze, mit árul, nem pedig gyümölcsönként. Aki ezt megszegi, annak a bejegyzéseit utólagos jóváhagyáshoz kötjük.
A csoportot munka mellett adminisztráljátok. Mennyi időt vesz ez igénybe?
FD: Napi fél óra körül, szezonban lehet, hogy kicsit többet. Jóvá kell hagyni a jelentkezőket, moderálni az utólagos jóváhagyáshoz kötött posztokat, esetleg beavatkozni, hogy valamelyik poszt alatt elszabadulnak az indulatok.
RD: Ha lemegy a nyári-őszi főszezon, akkor kicsit engedékenyebben vagyunk a posztokkal kapcsolatban, beengedünk feldolgozott termékeket, lekvárokat, gyümölcsízeket, gyümölcsleveket, gyümölcseceteket és hasonló termékeket is. De nyáron csak az elsődleges nyersanyagot, a gyümölcsöt.
Gondolkoztatok-e rajta, hogy esetleg monetizáljátok valahogy a csoportban rejlő potenciált. Magyar nyelvterületen már láthattunk olyant, hogy egy hasonló kezdeményezésből Budapesten egy kőbolt is kinőtt.
FD: Amit mindenképp el szeretnénk érni, az az, hogy a csoport a határon túli magyar termelők körében is nagyobb népszerűségre tegyen szert. Erdélyből és Vajdaságból még elég kevesen vannak, őket szeretnénk jobban bekapcsolni.
RD: Azon esetleg gondolkodtunk, hogy bizonyos gyümölcsmennyiségért előbbre sorolunk posztokat, ezzel biztosítva családjaink gyümölcsellátását, de hardcore kereskedelmi céljaink nincsenek vele.