Amit lehet, azt digitalizálna a kormány – így fejlesztenék a közigazgatást
Ha azt mondjuk, Belügyminisztérium, a legtöbb embernek a rendőrség jut az eszébe. Azonban ez a legnagyobb minisztérium, amely alá a mintegy 20 ezer főt számláló rendőrség mellett oda tartozik a tűzoltóság, a Hegyi Mentőszolgálat, a Polgári Védelem, valamint a teljes polgári közigazgatás, a járási és kerületi hivatalok rendszere, a levéltárak, az anyakönyvi hivatalok... Nézzük, mit tervez Robert Fico kormánya civil vonalon.
Ebben a cikkünkben beszámoltunk róla, hogy a kulturális tárca legfontosabb prioritása a szlovák kultúra helyzetbe hozása.
De a közigazgatástól is kell, hogy dagadjon a honfiúi kebel:
A hatékony közigazgatás fejlesztése három pilléren nyugszik:
- Az állampolgár állammal való kommunikációjának aktív ellenőrzése az állampolgár élethelyzetei alapján.
- A közügyek hatékony digitalizálása.
- A közigazgatás átszervezése a hatékonyság és az átláthatóság növelése érdekében.
Nos, ami a digitalizálást illeti, ott lesz mit javítani, az állami közigazgatási portál, a Slovensko.sk jelenleg ugyanis olyan, mint – itt sokkal durvább kifejezéseket is használhatnánk, de maradjunk abban, hogy – egy lebutított, 15 évvel ezelőtti webdizájnt idéző postafiók. Ha nem hiszi, nézze meg ezt a videónkat.
Hogy ezen változtassanak, a Szlovák Köztársaság Belügyminisztériuma auditot készít az adatok közigazgatás irányításában való felhasználásáról, azzal a céllal, hogy javaslatot tegyen az állampolgárok élethelyzetét, társadalmi mozgásait és mechanizmusait leíró, változatos adatok gyűjtésének és későbbi felhasználásának javítására.
Az állampolgárokkal és cégekkel folytatott állami kommunikáció nagy része a nyilvántartásba vételi követelményekre (kataszter, gépjármű-nyilvántartás, cég- és egyesületbejegyzés), különböző típusú igazolások (állampolgári igazolványok, útlevelek, rokkantkártyák, vezetői engedélyek, lőfegyvertartási engedélyek) kiadására vonatkozik, valamint különböző ellenőrzésekre (környezetvédelem, higiénia, egészség és biztonság, munkavédelem stb.). A minisztérium az egyes élethelyzetek kapcsán felmerülő "papírmunkát" elemezni fogja, és arról rendszeres monitoring jelentést készít, ennek alapján fejleszti tovább az állami elektronikus szolgáltatásokat.
A digitalizáció óriási lehetőségeket rejt magában az államigazgatás hatékonyságának javítására. Külön osztályként jön létre az államigazgatás digitális koordinátora, amelynek célja az államigazgatáson belüli digitális folyamatok alapos ellenőrzésének előkészítése, valamint a Szlovák Köztársaság Beruházási, Területfejlesztési és Informatizációs Minisztériumával együttműködve a stratégiai keretet készíteni az államigazgatás digitális államigazgatássá történő fokozatos átalakulásához.
A közigazgatás fontos partnerei az önkormányzatok. A belügy velük ios összehangolná a szükséges informatikai eszközöket.
Az ügyfélközpontok múltbeli bevezetése drámaian javította a polgárok életét. A minisztérium tervet készít az ügyfélközpontok tevékenységének bővítésére és további racionalizálására, azzal a céllal, hogy az állampolgárok garantáltan a lehető legrövidebb időn belül, bármikor lebonyolíthassák a regisztrációs folyamatokat.
A kormány gondoskodik a járási hivatalok "front office" munkahelyeiként működő ügyfélközpontok hálózatának fokozatos kiépüléséről is, amelyek egy helyen biztosítják az állampolgárok számára a szükséges szolgáltatásokat, és továbbra is integrálják a leggyakrabban látogatott hivatalok szolgáltatásait. .
A kormány úgy ítéli meg, hogy a demokráciáról folyó viták rendkívül erős intenzitása ellenére az állampolgárok részvétele a demokratikus folyamatokban viszonylag korlátozott. Ezt azzal is serkentené, hogy évente közzétenné a Demokrácia állapota Szlovákiában jelentés. Ennek a jelentésnek egyrészt össze kell foglalnia a demokrácia teljesítményének kemény adatait (pl. tények a jogalkotási folyamatról), másrészt be kell mutatnia a lakosság hangulati állapotát, attitűdjét és tudását (pl. vélemények a választásokról). rendszer) év közbeni rendszeres felmérések alapján.
Ami pedig a hosszú távú célokat illeti, a Belügyminisztérium elkészíti és végrehajtja az állami közigazgatási infrastruktúra konszolidációját és racionalizálását célzó programot. A cél egy olyan épületegyüttes létrehozása a központi államigazgatás igényeinek megfelelően, amely hatékonyan központosítja az adminisztratív kapacitásokat modern és hatékonyan berendezett terekben, miközben ezek az épületek építészetileg megfelelően reprezentálják a Szlovák Köztársaságot.
A nonprofit szektort segítő állami ügynökség jön létre, amely rövid és hosszú távú támogatásokat ítél oda. A cél a civil szektor azon részének támogatása, amely valóban érdekelt az ország életének javításában.
A minisztérium gondoskodik az állami levéltárak levéltári iratainak folyamatos digitalizálásáról. A kormány támogatja a levéltári iratvédelmi stratégia dokumentumai alapján kidolgozott, 2028-ig tartó Állami Levéltárfejlesztési Koncepció megvalósítását.
A kormány megteremti a hatósági nyilvántartást vezető egységes információs rendszer bevezetésének feltételeit az elektronikus közhatalom zökkenőmentes gyakorlása és az abból keletkezett elektronikus dokumentumok biztonságos kezeléséhez.
És jó hír a külföldön élő honfitársaink számára, hogy 2029-ben már a köztársaságielnök-választáson is lehetőség lesz levélszavazat leadására.