2023. november 13., 13:46

Szuverenista külpolitikát, a V4 megerősítését ígérik Ficóék

A hétfőn elfogadott kormányprogram kül- és európai politikai fejezetét összegeztük.

blanár
Fotó: TASR

A kormányprogram külpolitikai fejezete általános célkitűzésként leszögezi, hogy a kabinet „szuverén és aktív” külpolitikát folytat majd, következetesen törekszik a szlovák nemzeti-állami érdekek képviseletére, határozottan reagál a globális biztonságot fenyegető kihívásokra, mint a terrorizmus, a katonai konfliktusok és az illegális migráció.

Szlovákia van az első helyen
A kormány működését a „Szlovákia van az első helyen” jelmondata határozza meg, amely szolidáris, felelős és átlátható külpolitikát jelent, különös tekintettel a Szlovák Köztársaság nemzeti-állami érdekeire.

A programnyilatkozat hangsúlyozza, a kormány Szlovákia európai uniós tagságát pótolhatatlanul fontosnak tartja. Az EU, mint „egyedülálló és különleges projekt” elválaszthatatlan Szlovákiától, ezért a kormány arra törekszik, hogy megőrizze az uniós tagságból fakadó előnyöket. Ugyanakkor fenntartja magának a jogot, hogy az uniós szervek működésével szemben kritikákat fogalmazzon meg. A kormány kezdeményezi és támogatja az Európai Unió önálló kül- és külgazdasági politikáját, amellyel egyenlő súlyú partnerségre törekszik az Egyesült Államokkal, visszatér az Európai Unió „békés alapjaihoz” és tiszteletben tartja az egyes tagállamok érdekeit, függetlenül azok nagyságától és gazdasági súlyától.

A kormány határozottan elutasítja az uniós tagállamok döntési szabadságának korlátozását, a vétó eltörlését az egységes döntést megkívánó kérdésekben. Hasonlóképpen ellenzik a tagállami kompetenciák megalapozatlan átruházását az Európai Unióra, és az egyes uniós intézmények döntéshozatalában az összes tagállam egyetértését kikötő szabályozás eltörlését meghatározott kérdésekben.

Elsődleges prioritás a kormány számára a kohéziós alapok adekvát szintjének megőrzése. A kabinet Szlovákia nemzeti érdekeit figyelembe véve határozottan elveti a kötelező migránskvóták bevezetését.

A kormány támogatja az „ambiciózus” uniós klímapolitikai törekvéseket, ha azok nem fenyegetik drasztikusan az EU versenyképességét, és nem vezetnek az uniós polgárok életszínvonalának csökkenéséhez.

Kulcsterület a külgazdasági politika

A kabinet stratégiai kulcsterületként tekint arra, hogy a szlovák külpolitikában meghatározó szerepet kapjanak a külgazdasági szempontok.

A kormányprogram leszögezi, Szlovákia továbbra is a NATO „megbízható és szolidáris” szövetségese marad. Szlovákia a 2028-29-es időszakra megcélozza az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagságát.

Elmélyíteni a visegrádi együttműködést

A dokumentum aláhúzza, a hatékony és kölcsönösen előnyös együttműködés, amelyet a V4-es formátum jelent, megkerülhetetlenül fontos a közös érdekek képviseletében és a válsághelyzetek kezelésében. A kormány ezért minden olyan kezdeményezést támogat, amelyek elmélyítik Szlovákia kapcsolatát Csehországgal, Lengyelországgal és Magyarországgal. Fontosnak tartják a Szlovákia és Csehország közötti bizalmas kapcsolat megőrzését. A nyilatkozat egyúttal leszögezi, elfogadhatatlan, hogy a visegrádi négyeket megosztó kérdések, amilyen az ukrajnai háború megítélése, veszélyeztessék a kölcsönös baráti kapcsolatokat és a regionális érdekek összehangolását az európai politikában.

A kormány, a 2016 és 2020 között kialakult legjobb gyakorlatot kívánja folytatni a Szlovákiában élő magyar kisebbség vonatkozásában és a magyarországi szlovákokkal való kapcsolattartásban.

Mielőbbi béke Ukrajnában

A kabinet tudatosítja, milyen veszélyekkel jár Szlovákiára nézve az ukrajnai háború elhúzódása. Ezért támogat minden olyan kezdeményezést, amely a harcok azonnali befejezésére és a konfliktus diplomáciai rendezésére irányul a nemzetközi joggal összehangban.

A kormány fenntartja Ukrajna humanitárius célú megsegítését, de kormányzati szinten nem folytatja Kijev katonai támogatását. Szorgalmazza a szlovák cégek bevonását Ukrajna újjáépítésébe.

A kormány az egyes államok ellen hozott szankciók támogatását elsődlegesen ahhoz köti, hogy azok összhangban vannak-e Szlovákia polgárainak szociális és gazdasági érdekeivel, illetve a hatásvizsgálatok mennyire támasztják alá a szankciók által kitűzött célt.

A kormány nyugtalansággal tekint arra a törekvésre, amely új vasfüggönyt húzna fel Nyugat és Kelet között. Szlovákia a maga szuverén érdekeire figyelve, összehangban az uniós és a NATO- tagsággal, folytatni kívánja a külkapcsolatok erősítését mind a négy égtáj felé.

Figyelembe véve a geopolitikai átalakulást és a világgazdaság súlypontjának áttolódását az indiai- és a csendes-óceáni térségbe, hangsúlyos cél a diplomáciai és a külgazdasági kapcsolatok erősítése a régió országaival. A nyilatkozat leszögezi, hogy a kormány a globális dél országaival is a kapcsolatok elmélyítésére törekszik, egyúttal a konfliktus kiterjedésének veszélye miatt minden olyan erőfeszítést támogat, amely elősegíti a békés rendezést a Közel-Keleten.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.