Százmilliárdokkal ijesztgetné Kínát az USA, de jut azért Ukrajnának is
A Pentagon hétfőn hozta nyilvánosságra 842 milliárd dolláros költségvetési igényének részleteit. Ukrajna felfegyverzése az amerikai védelmi költségvetést is fenekestül felforgatja.

Az indoklás szerint a Védelmi Minisztérium a Kína elleni közdelemre összpontosít, de az aktuális helyzet arra is rámutat, hogy a minisztériumnak másként kell a beszerzéseket kezelni, mert a jelenlegi formában nem áll készen egy közvetlen konfliktusra.
A védelmi tárca a repülőgép- és hajóprogramokhoz több évre előre leszerződik a beszállítókkal, ugyanezt a modellt alkalmazzák a lőszerek beszerzése terén is, ami lehetővé tette a hadiipari nagyvállalatok számára a nagyobb beruházásokat, illetve a beszerzések során a kedvezőbb árakat.
A Pentagon 2024-ben 30,6 milliárd dollárt kért lőszerre és hadianyagra, ami 5,8 milliárd dollárral több, mint a 2023-as költségvetési igény. Aki azonban eret vágna magán amiatt, hogy ez mind Ukrajnába megy majd, az megnyugodhat.
Az amerikaiak a csúcskategóriás légi és tengeri rakéták többéves fejlesztési projektjeit szeretnék finanszírozni, amelyeket egy olyan fejlett ellenféllel szemben alkalmaznának, mint mondjuk Kína... Bár ezekből a fegyverekből Ukrajna is nagyon szeretne kapni, a minisztérium név nélkül nyilatkozó illetékese leszögezte, ilyen fegyverek jelenleg nem kerülnek Kijevbe.
– tette hozzá.
Kathleen Hicks védelmi miniszter-helyettes hétfő reggel a költségvetés kidolgozása előtt ismertette a változásokat az újságíróknak. Kifejtette, a hadiipar gyártókapacitásának határáig vásárolnak lőszereket, csökkentik a bürokráciát és felgyorsítják a határidőket. Egyértelmű és stabil jelzéseket szeretnének küldeni az amerikai hadiiparnak, hogy az még jobban felkészülhessen egy jövőbeli gyors reagálásra.
A Pentagon költségvetése tartalmaz továbbá 37,7 milliárdot a nukleáris triád korszerűsítésére, 145 milliárdot a beszerzésekre és 170 milliárdot fejlesztésekre, ez minden idők legnagyobb ilyen jellegű beruházása. 29,8 milliárd dollárt tartalmaz még a „rakétavereség és védelem” címén, 11 milliárd dollárt hiperszonikus és nagy hatótávolságú szubszonikus rakétákra, 13,5 milliárd dollárt a kibertéri tevékenységekre; és 9,1 milliárd dollárt a Pacific Deterrence Initiative számára.
A miniszterhelyettes egyértelműen fogalmaz a célokról.
– mondta Hicks.