2024. március 19., 14:17

A csúcstechnika és a régi megoldások együttállása jellemzi az orosz-ukrán háborút

Új német fegyver segítheti az ukránokat a távolabbi célok ellen intézett támadásokban, a német Taurus levegő-föld cirkálórakéta.

Taurus KEPD-350
Taurus KEPD-350
Fotó: axesofevil2000/Wikimedia

Azt, hogy mennyi fegyver érkezett Ukrajnába az orosz-ukrán háború 2022. február 24-ei kezdete óta, már az Ukraine Weapons Tracker sem tudja, a fegyverszámláló X-csatornak ugyanis tavaly októberben befejezte tevékenységét. Szerencsére más, nyílt forrásokra támaszkodó adatbankok még maradtak. Egy biztos, a háború kezdete óta nagy az igény a nagy hatótávolságú fegyverek, tüzérségi lőszerek, de főként rakéták iránt.

A múlt héten Jens Stoltenberg, távozóban levő NATO-főtitkár a 2023-as évet értékelve úgy fogalmazott:

Ukrajnának azonnali további támogatásra van szüksége. A szövetségeseknek most kell teljesíteniük fegyver- és lőszerszállításra vonatkozó vállalásukat, ugyanis  a harctéren minden nap számít."

"Politikai akarat kérdése a döntések meghozatala" - fogalmazott Stoltenberg, majd hozzátette: a befeketés a védelmi iparba nagyobb biztonságot jelent a szövetségeseknek, több ellátást Ukrajna számára, és több magasan képzett munkahelyet Európában és Észak-Amerikában.

Szavai szerint történelmi hiba lenne megengedni Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy győzedelmeskedjen.

Ukrajna régóta kilincsel nagy hatótávolságú fegyverekért, Nagy-Britanniától és Franciaországtól már kapott ilyeneket, ám nagy szüksége lenne német Taurus rakétákra is. Olaf Scholz német kancellár azonban egyelőre tartózkodó a kérelem irányában. A Taurust vadászgépekről indítják. A német eszköz a hasonló kategóriájú angol Storm Shadow vagy a francia SCALP rakétákhoz képest hatékonyabb a megerősített biztonságú célpontok, bunkerek ellen. A rakétát Németország mellett Spanyolország és Dél-Korai tartja hadrendben.

Az El Pais c. spanyol napilapnak nyilatkozó szakértő szerint a háború kezdete óta Ukrajna 400-600 Storm Shadow és SCALP rakétát kapott Franciaországtól és az Egyesült Királyságtól, ezeket viszont év végéig felhasználja, újabbakat pedig nem tervez küldeni.

Kijev tavaly májusban kérte Németországot, amely azonban a napokban elutasította a kérést. A Taurus egyébként nem olcsó mulatság, darabja 1,1-1,5 millió euróba kerül. A Royal United Services Institute think tank szerint Oroszország havi 100 levegő-föld rakétát gyárt. Az oroszok 500 ilyen rakétát lőttek ki egy hónap alatt. Ez több, mint amennyi ugyanilyen rakétát az ukránok a háború teljes ideje alatt kilőttek.

A rakéták mellett a háború kezdete óta a drónok is nagy szerepet kapnak, mindkét fél részéről. Korábbi cikkeinkben írtunk róla, hogy Ukrajna kapott és vásárolt is drónokat, Csehországban közadakozásból vettek drónokat, Oroszország pedig Irántól vásárolt kamikaze drónokat. A háborúban megfigyelésre és tűzvezetésre nagyon jól használhatók a civil drónok, illetve, kis sufnitunninggal ezekről akár kézigránátot is le lehet dobni, ami kellemetlen meglepetést okozhat a gyalogságnak.

Az Egyesült Államok különösen erősen használt nagy drónokat, mint például a Reaper Afganisztánban, mind felderítésre, mind célzott gyilkosságokra. Oroszország nagy drónokat használt felderítésre Szíriában, amikor erői az ottani Aszad-kormányt támogatták – jegyzi meg a The Conversation témát taglaló cikke.

Ami más az ukrajnai háborúban, az a használt drónok nagy száma és hatótávolsága. Még mindig használnak nagyméretű drónokat, illetve kisebb, "öngyilkos" drónokat is, az ellenséges területen levő célpontok ellen. A lap megjegyzi, a háború elején az ukrán félnek volt előnye a drón-hadviselésben – ez az előny mára vitathatatlanul átszállt Oroszországra. Oroszország hatalmas mennyiségű drónt tudott gyártani és importálni, és hatékony helyi ellenintézkedéseket dolgozott ki az ukrán drónok ellen.

Az ukrán haditengerészeti drónok azonban különös problémát jelentettek az orosz haditengerészet számára.

Jó példa erre a Szergej Kotov nagy járőrhajó esete, amelyet tengeri drónokkal süllyesztettek el. A modern hadviselés jegyében a hadihajókon már jóval kevesebb az űrhadviselés korában ásatagnak mondható géppuska és gépágyú, de lehet, hogy ezeket újra előveszik a raktárakból, mert a drónok ellen is hatékonyak lehetnek. Sőt, a XIX. századból származó torpedóháló is visszatérhet, melynek célja, hogy megakadályozza a horgonyzó hajók elleni vízi dróntámadást.

Torpedóháló
Torpedóháló az Orkney-ben található Scapa Flow Múzeum gyűjteményében. Leporolják?
Fotó:  Mike Capp/Wikimedia

Az ukrán fegyveres erők főparancsnoka március 18-án ismét a drónok hadszíntéren történő alkalmazását emelte ki, mondván, hogy ezek egyre fontosabbak az orosz erők elleni harcban.

Olekszandr Szirszkij vezérezredes a Telegramon azt írta: az ukrán csapatokat a leghatékonyabb és legmodernebb fegyverekkel kell felszerelni. Kiemelte továbbá az elektronikus hadviselés, a drónok és az automatizált ellenőrző rendszerek kezelőinek képzését.

https://t.me/osirskiy/630

"A pilóta nélküli rendszerek előkelő helyet foglalnak el itt. Ezért a pilóta nélküli rendszerek használatának fejlesztése a prioritásom” – mondta.

Ukrajna azon dolgozik, hogy felgyorsítsa az innovatív technológiák bevezetését, és biztosítsa "a katonai vezetés egyes szerveinek alkalmazkodóképességét" e védelem tekintetében

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.