2022. december 12., 17:24

Újabb orosz-iráni fegyverbiznisz a láthatáron

Moszkvában Szergej Sojgu orosz védelmi miniszterrel folytatott kétoldalú tárgyalásokat Aziz Nasirzadeh dandártábornok, az Iráni Fegyveres Erők vezérkarifőnök-helyettese.

Aziz Nasirzadeh
Aziz Nasirzadeh (balra középen) vadászbombázót cserélne ballisztikus rakétára?
Fotó: Telegram

Nasirzadeh korábban az iráni légierő parancsnoka volt, most pedig az iráni légierő modernizálásáért felelős. A bilaterális tárgyalásokról viszonylag kevés információ került nyilvánosságra, bár a Védelmi Minisztériumhoz közeli milbloggerek tudni vélik, hogy szóba került Szu-35-ös nehéz vadászbombázók vásárlása is a közel-keleti ország számára. Egy ilyen repülőgép ára 35 millió dollárra tehető.

Nagyon hasznos volt a mai találkozó. Az általunk megvitatott témák sürgősek a mai régióink biztonsága szempontjából. Nagyon figyelmesen meghallgattam a nyilatkozatát, nagyon informatív és építő jellegű volt"

– mondta Szergej Sojgu.

"Az Oroszországgal fenntartott kapcsolatok nagyon fontosak az iráni kormány, az ország szellemi vezetője, az elnök és a katonai tisztségviselők számára" - hangsúlyozta az iráni főtiszt a találkozó után.

A kétoldalú találkozóra a Sanghaji Együttműködési Szervezet és a Független Államok Közössége védelmi minisztereinek találkozóján került sor. A  konferencián a kínai védelmi miniszter is felszólalt, videós kapcsolaton.

Az Egyesült Államok már korábban aggodalmát fejezte ki Oroszország és Irán egyre szorosabbá váló katonai és gazdasági együttműködése kapcsán. A két ország közötti virágzó fegyverügyletekről korábban mi is írtunk.

John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője legutóbb múlt pénteken kelt ki élesen az orosz-iráni együttműködés ellen. "Oroszország együttműködésre törekszik Iránnal bizonyos területeken, mint például a fegyverzetfejlesztés és a kiképzés. Példátlan mértékű katonai és technikai támogatást kínál Iránnak, ez pedig kapcsolatukat teljes értékű védelmi partnerséggé alakítja át" – mondta.

Kirby amerikai titkosszolgálati jelentésekre hivatkozva arról beszélt, hogy Moszkva és Teherán közös gyártósort tervez, drónok gyártására. Az információt természetesen egyik fél sem kívánta kommentálni.

Amerikai információk szerint már folyik az iráni pilóták kiképzése a Szu-35-ösök vezetésére, Oroszország jövőre szállíthatná le a gépeket, amelyek jelentősen megerősítenék Irán légierejét szomszédaikhoz képest. Ennyit arról, hogy az orosz hadiipar romokban...

Irán pedig ballisztikus rakétákat szállítana Oroszországnak, azt nem tudni, hogy a gépek fejében-e, vagy külön megállapodás keretében.

Kirby ezért, pénteken újabb, 275 millió dolláros segélycsomagot jelentett be, melynek célja Ukrajna légvédelmének megerősítése, különösen az orosz drónok ellen.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.