2023. október 2., 08:16

Mennyibe került a pártoknak a kampány?

Mennyit költöttek a pártok kampányra? Honnan volt a pénz, kinek a zsebében végezte? Gyors pillantás a zsebekbe.

kassza pénztár
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

Az ország útjain autózva a választási óriásplakáterdőben, az ember úgy gondolná, a pártok az Isten pénzét is kampányra költötték. Ez persze nem így van. A helyi és megyei önkormányzati, európai parlamenti, köztársaságielnök-választási és a parlamenti választási kampány pénzügyi részét a többször módosított Tt. 181/2014 sz. törvény a választási kampányról, és a Tt. 85/2005 sz. törvény a politikai pártokról és politikai mozgalmakról módosításáról szóló törvény szigorúan keretezi, mely viszonylag pontosan szabályozza, mennyit költhetnek a pártok, honnan szerezhetnek pénzt, hol tarthatják azt, és mire fordíthatják.

Nem mellesleg a választások után tételes kampányelszámolást kell készíteniük, 30 napon belül, melyet a Belügyminisztérium értékel. A kampányelszámolásokat a Belügyminisztérium honlapján teszik közzé, öt évre. Ha ennek a kötelességüknek nem tesznek eleget, 10 000-től 100 000 euróig terjedő bírságot szabhatnak ki a pártra.

A parlamenti választási kampányra a pártok legfeljebb 3 millió eurót fordíthatnak. Ez az összeg ÁFÁ-val együtt értendő, és bele kell számolni a választások kihirdetése előtti 180 napban a párt népszerűsítésére fordított összeget is.

A párt a kampányköltségeket kizárólag transzparens számláról fizetheti, ez azt jelenti, hogy a számlának bárki által megtekinthetőnek kell lenni, teljes terjedelmében, bevételi és kiadási oldalról egyaránt.

A transzparens számlára csak utalással kerülhet pénz. Ebből csak a közvélemény-kutatások költségét, a hirdetések, a politikai reklámok, a plakátok költségét, az útiköltséget, és a program propagálásával kapcsolatos egyéb költségeket lehet téríteni.

Ha valaki ingyen végzett munkával, vagy  egyéb, nem pénzbeli adománnyal támogatná a pártot, erről is nyilvántartást kell vezetni.

A párt a kölcsönökről és adományokról is köteles nyilvános nyilvántartást vezetni a honlapján.

Munkatársaink még a választás előtt áttekintették a közvélemény-kutatások által parlamenti bejutásra esélyesnek tartott pártok, illetve a Modrí, Most-Híd, és a Magyar Fórum körüli pártszövetség transzparens számláit.

Az adatok pénteki állást tükröznek, ezek természetesen változhatnak a későbbiekben, hiszen a szeptemberben vásárolt termékekre és szolgáltatásokra a beszállítók még nyújthatnak be számlát. A párt választási adományokat értelemszerűen már nem fogadhat, de saját pártszámlájáról a transzparens számlára utalhat át pénzt, hogy kiegyenlítse a később felmerült kiadásokat.

Smer

A Smer eddig 2,7 millió eurós bevételt és 2,63 milliós kiadást könyvelhet el, 75 011 eurónja maradt. A Transparency International Slovensko értékelése alapján, amiben a kampányok átláthatóságát értékelik, a Smer az utolsó helyen találhatta magát. Költségvetésük legalább négy ötödét nagy volumenű kiadások formájában a saját cégébe öntötte. A nyilvánosság így tulajdonképpen nem tudja leellenőrizni a kiadások hasznosulását, mivel a beszállító számlája már nem transzparens.

A Smer tevékenységeit csupán egyetlen cég biztosítja, az Agentúra Smer s.r.o., melynek a Smer a kizárólagos tulajdonosa. A cég prioritásai alá tartoznak a párt reklámozása, propagációs tárgyak készítése, politikai események szervezése és sok más. Ennek a cégnek több mint 1 millió eurót utaltak át részletekben. Kiadásaik többsége a Facebookon és a Google-n reklámozására ment el, de az élő kampányeseményeikre is szép summát fordítottak.

Transzparens számlájuk a következő itt található.

Hlas

A Hlas bevételei jelenleg 2,14 milliónál tartanak, míg a kiadásai kicsivel 2,09 millió alatt futnak. 53 574 euró maradt transzparens számlájukon. A Meta adatai szerint csaknem 9 ezer eurót költöttek a Facebookon a párt reklámozására, és további 32 ezer eurót Peter Pellegrini reklámozására. 2022-ben a párt 100 százalékos pénzügyi növekedésnek örvendhetett. A legérdekesebb dolog a pártról, hogy csak a múlt év folyamán majdnem félmillió eurót sikerült összegyűjteniük adományokból. Adományozóik között olyan cégek találhatóak, mint a Consult4u, MobizTrade, DekretHolz, vagy épp a Mlynárik testvérek.

Idén márciusban viszont a párt megalapította a Hlas Relations nevű céget, aminek Pellegrini a főnöke. A cég vezetője Patrik Krauspe lett.

A Hlas öt nagyobb beszállítója: a Real estate firm, a Creo advertising, a Trezor Slovakia, a Freedom factory és a Slovanet. A Creo dvertising cégnek csaknem 200 ezer eurót fizettek nyomtatott reklámért, további kampányköltségek mellett, amik a félmillió eurót is meghaladják, de a Freedom factory elnevezésű cégnél is jelentős összegeket hagytak, például egyet, mely kerekítve egészen 174 ezer euróra jön ki. A Hlas legnagyobb betétje 600 ezer eurónak bizonyult.

Transzparens számlájuk a következő itt található.

Progresívne Slovensko

A Michal Šimečka által vezetett Progresívne Slovensko a Transparency International Slovensko felmérése alapján a legátláthatóbb transzparens számlával rendelkezik. A párt weboldalán egy dokumentum is megtalálható kölcsöneikről, melyben 15 ember neve szerepel, a kölcsön összege pedig 1 810 000 euró. A párt számláján jelenleg 81 951 euró található.

A kiadások változók. Közvélemény-kutatásra például 8,5 ezer eurót költöttek. 2023-ban nagy költségeknek számítottak a több mint 120 ezer eurós reklámkampány az Unimedia cégen keresztül, vagy épp 72 ezer euró óriásplakátokra és reklámtáblákra a Bigmedia cégnél.

Az utolsó három hónapban csaknem 70 ezer eurót invesztált a párt a Facebook reklámokba a Meta adatai szerint. 76 ezer eurót fizettek ki a JOJ televíziós csatornának, és 31 ezret a Markízának a televíziós sugárzásért.

A legnagyobb segítséget magánszemélyek közül többek között Pavel Trenkától kapták, aki 20 ezer eurós ajándékot adott a párt javára, de a Ferdinand Varga által odaajándékozott 8 ezer euró is említésre méltó. Komolyabb összegeket kaptak olyan cégektől például mint a Cifra & Co,  vagy az AQT. A múltban Anton Zajac az Esetből ajándékozta meg a pártot 72 ezer euróval. A Nay alapítója Peter Záléšák is invesztált a pártba, ahogy a Martinus vezetője Michal Meško is a támogatók közé tartozik.

Transzparens számlájuk a következő linken található.

SASKA

A PS után a másik legátláthatóbb pártnak az SAS bizonyult Richard Sulíkkal az élen. A bevételük jelenleg 2,1 millió eurónál tart, ebből durván 1,9 millió volt a kiadás. A párt rendelkezésére 182 572 euró áll transzparens számlájukon. Augusztusban a párt 210 ezer eurót rakott be számlájára. A párt magánszemélyektől és cégektől csak kisebb adományokat kapott. A legjelentősebb összegeket a párt a főszámlájáról utalta.

Nagyobb költségeik közé tartozik még a médiamegjelenés vásárlása a ZenithMedia cégtől 101 ezer euróért, vagy a 72 ezer eurós kiadás reklámtáblákra a Nubium s.r.o.-nál.

Transzparens számlájukat itt böngészheti.

OĽaNO

Az OĽaNO párt bevételei kicsivel 2,3 millió alatt állnak, ebből nem egész 2,1 milliót költöttek. Megmaradt költségvetésük jelenleg 178 187 euró. Az OĽaNO próbálja a lehető legjobban titkolni kiadásait és bevételeit, emiatt a második legrosszabb értékelést is kapta a a TIS-től, ahol csupán a Smert voltak képesek megelőzni.  Néhány kiadásukra ennek ellenére így is fény tudott derülni. Az OĽaNO a legnagyobb pénzeket tulajdonképpen önmagától kapta, összességben több mint 900 ezer eurót.

Egyik legnagyobb kiadásuknak a Nagyszombati DigiSkilly cég számít, amelynek 146 400 eurót utaltak át. A Meta kimutatása azt is megerősítette, hogy csaknem 40 ezer eurót költöttek az ott megjelent reklámokra.

Ugyanúgy komolyabb összegeket költöttek nyomtatásra (165 ezer euró), az Etarget-nek reklámra (120 ezer euró), az Engerio-nak marketingért (168 ezer) és 175 ezer eurót televíziós kampányra.

Transzparens számlájuk a következő linken található.

Sme rodina

A Sme rodina, élén Boris Kollárral 1,86 millió eurós bevételéből eddig 1,83 milliót költött, amivel a kisebb költségvetéssel rendelkező pártok közé tartoznak. 31 890 eurós költségvetés áll jelenleg rendelkezésükre számlájukon. A párt a legtöbb pénzt a reklámokra költötte, amikbe beletartoznak a szórólapok, plakátok, óriásplakátok, de az online térben való reklám is.

A legtöbbet a mozgalom párttagjai fektették bele, ahol több 100 ezer eurós betétekről beszélünk, ezek többségét azonban a párt főszámlájáról utalták. Egyik legnagyobb kiadásuknak a 120 ezer eurós fizetség számít a Bigmedia reklámügynökségnek.

Transzparens számlájukba nézzen bele itt.

KDH

A parlamentbe két ciklus után visszakerült Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH)  bevétele 1 865 740 euró volt, kiadásaik 1 856 012 euróra rúgtak, a számlájukon valamivel több, mint 9 ezer euró maradt. Nagy összegeket költöttek az újságokban megjelenő PR cikkekre, szórólapokra és hirdetési felületekre. A KDH 76 ezer eurót fordított Facebookos hirdetésekre.

A kampányukra több magánszemélytől is érkezett adomány, egyértelmű fő támogatójuk nem volt, az egyes párttagok változó mennyiségű pénzt utaltak a megadott számlára.

Érdekes megfigyelni, hogy a kampány utolsó hetében több bevételt könyvelhettek el ,mint kiadást, ezt az időszakot közel 45 ezer eurós plusszal zárták.

A számlát itt böngészheti.

Republika

A parlamentből végül kimaradt Republika transzparens zámlájára 820 278 euró érkezett, kiadásaik 771 271 euróra rúgtak, maradt még 49 ezer eurójuk. A Republika szintén nagy hangsúlyt helyezett a promotálásra, az esetükben szintén megállapítható, hogy jelentős összegeket költöttek Facebookon megjelenő reklámokra, amelyek elsősorban a kampánycsend előtti utolsó pár napban szaporodtak meg. A KDH-hoz hasonlóan különböző magánszemélytől kaptak kisebb-nagyobb adományokat.

A tételesen nézegetné a párt kiadásait, itt teheti meg.

Szövetség

A Szövetség kiadásai szeptember 28-ig meghaladták a 756 ezer eurót, míg a bevételi oldalon valamivel több mint 710 ezer euró jegyezhető fel, így 45 ezer eurós különbözetet könyvelhetnek el.

Sok más párthoz hasonlóan a Szövetség is a propagációra különítette el a legnagyobb összeget, szeptember 23-ig Facebookos hirdetésekre több mint 29 ezer eurót, míg Google reklámokra 13,3 ezer eurót fordítottak. Az elektronikus hirdetések mellett nagy összegeket költöttek hagyományos reklámokra is, például szórólapokra, hirdetőtáblákra, újságcikkekre.

A párt transzparens számláját itt találja.

Modrí, Most-Híd

Mikuláš Dzurinda pártja, a Modrí, Most-Híd szintén nagy hangsúlyt fektetett az online marketingre, nagy összegekért vásároltak Facebookon és Google-n megjelenő hirdetéseket. A számlatörténetük arról tanúskodik, hogy több magányszemélytől nagy összegű támogatásokat kaptak, közülük is kiemelkedik a párt egyik jelöltjének, Patrik Andó juttatásai, aki több alkalommal is nagy összegű tételeket utalt a párt számlájára, kölcsönként vagy adományként. A párt bevétele 1,192 millió euró volt, jelenleg 8883 euró maradt a transzparens számlájukon.

A transzparens számlával itt ismerkedhet meg.

Magyar Fórum

A Magyar Fórumot több magánszemélyes is jelentős pénzösszeggel támogatta, a számlájukra több ezer eurós tranzakciók érkeztek, többek között a pártelnöktől, Simon Zsolttól, valamint az egyik jelölttől, Pavel Mackótól. Az 5 tagból álló pártszövetség, szerényebb, 256 ezer eurós összegből kampányolt. A párt propagálására nem sajnálták a pénzt, az online reklámok mellett óriásplakátokra is jelentős összegeket különítettek el.  A párt sok mikroadományt is kapott, magánszemélyektől.

A számla közvetlen linkje.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.