2024. november 22., 13:16

Hogyan próbálnak túlélni a magukra hagyott, kiéheztetett önkormányzatok?

Nehéz idők járnak falvainkra, városainkra. Forrásaik egyre inkább szűkülnek, megoldandó feladat pedig mind több akad. Magukra maradtak, az államtól nagyobb pénzinjekcióra a közeljövőben nem számíthatnak, úgy próbálnak boldogulni, ahogy tudnak. Bevételhez elsősorban a helyi adók emelésével juthatnak, ami bizony népszerűtlen lépés. A valódi megoldás az lenne az önkormányzatok számára, ha megváltozna a finanszírozási rendszerük. Utánajártunk, hogy milyen anyagi helyzetben vannak és milyen túlélési taktikát választottak.

kassza pénztár
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels
Drasztikus emelést nem terveznek Ekecsen

„Közismert tény, hogy egy település bevételei nem elegendőek az önkormányzati apparátus fenntartására, többek között ezért is kapják meg a falvak és a városok a bérből és fizetésből élők adójának 70%-át egy bonyolult képlet alapján kiszámítva. Ebbe például a lakosság életkora és a település tengerszint feletti magassága is beszámítódik. Jelentős a kiesésünk, mert ez a természetes személyek által befizetett adó komoly visszaesést „produkált”, tehát az idei évben kevesebb jött be ebből, mint tavaly. Visszatérve a tengerszint feletti magassághoz…

Ez egy hatástanulmányokkal nem alátámasztott, teljesen önkényes alapon kitalált kritérium, ami ellen Őry Péterék a Pro Civis-szel már régóta küzdenek, és most már mi is küzdünk mindenféle vonalon. Nálunk nyáron a nagy meleg például ugyanolyan pluszköltségeket okoz, mint a hegyvidékekben a hó eltakarítása, tehát földrajzi elhelyezkedéstől függően minden önkormányzatnak megvan a maga gondja. Igaz, hogy az elmúlt hónapban kaptunk egy gyöngébb kompenzációt, 50 millió eurót osztott szét az önkormányzatoknak a kormány, hogy kompenzálni tudják a költségvetési hiányt, ami Ekecs számára nagyjából 25 ezer eurót jelentett”

– sorolja a problémákat Polák László, Ekecs polgármestere.

Rögtön hozzá is teszi, nekik az elmúlt években az infláció arányában a pedagógusok és közalkalmazottak bérét is emelniük kellett, és ez komoly kiesést okozott, mert a valorizációt az önkormányzat végezte el, holott ez az állam feladata lenne, hiszen közalkalmazottakról van szó. Tehát erre nem kaptak pluszpénzt. Mivel a szakszervezetek és a kormány között megállapodás született, így májusig fejenként 800 eurót megint ki kell fizetniük, amit szintén be kell építeniük a költségvetésbe.

önkormányzatok finanszírozása
Polák László ekecsi faluvezető

„Már most körvonalazódik, hogy a jövő évi költségvetésnél óriási hiányok lesznek. Sajnos úgy néz ki, hogy már világítani is csak akkor fogunk, ha lesz pénzünk. Mivel a hulladékgazdálkodás költségei is egyre emelkednek, így arra is figyelnünk kell, még akkor is, ha a szelektív hulladékgyűjtés bevezetésével spórolni tudunk.

Az emberek is láthatják, hogy mindennek megy fel az ára, mi is ehhez igazodunk, azonban mindenképpen megpróbáljuk megóvni a lakosokat a drasztikus áremelésektől, de nem könnyű a helyzet.

A kormánynak jó lenne tisztán látnia abban a vonatkozásban, hogy mik az önkormányzatok elengedhetetlen kiadásai. Úgy gondolom, az országnak is elemi érdeke, hogy a települések ki tudják gazdálkodni a működésükhöz, a létfenntartáshoz szükséges anyagiakat” – fejti ki.

Meghúzzák a nadrágszíjat Nagymegyeren

„Gondoltuk, hogy nehéz év lesz előttünk, tehát próbáltuk tudatosan ehhez igazítani a gazdálkodásunkat. A költségvetésben, az adókból visszafordított előirányzott összeghez képest a mai napig nagyjából 130-150 ezer euró hiányzik, amit ugye beépítettünk a költségvetésbe, hiszen egy éve ilyenkor az volt beharangozva, hogy ennyit fogunk kapni.

Az októberben folyósított kompenzációt követően 72 ezer euró érkezett a városhoz, de még mindig hiányzik 60-80 ezer euró. Különböző projektekből érkeztek még kisebb összegek, de próbáltunk takarékoskodni, mert gondoltuk, hogy nem lesz egyszerű. Egyelőre tehát úgy néz ki, hogy ki tudjuk húzni ezt az évet a betervezett összeggel, csak ez nem lesz egyszerű feladat”

– tudjuk meg Soóky Mariántól, Nagymegyer polgármestere.

Szinte mindenhol meghúzzák a nadrágszíjat, és még keményebb, kihívásokkal teli időszak áll előttük. Rengeteg a kérdőjel és útmutatás sincs arra, hogy januártól, mit, hogyan, miképpen kellene csinálniuk.

önkormányzatok finanszírozása
Soóky Marián Nagymegyer polgármestere

„Mindenképp támogatom, hogy szorosabb együttműködés legyen az önkormányzatok és a polgármesterek között. Ott voltam azon a megbeszélésen, ahová meghívták a régió polgármestereit és egyöntetűen támogattuk a kezdeményezést, amit a Magyar Szövetség felvállalt. Fogjunk össze, mert a mi sorsunkat valóban csak mi tudjuk irányítani, befolyásolni. A Magyar Szövetség és a pártelnök is komolyabb befolyással bírhat, ha nemcsak két-három támogató áll ki mellette, hanem egy komoly erő áll mögötte.

Azt sem szabad elfelejteni, hogy például a földrajzi magassági szerinti kvóta nemcsak az itt élő magyar közösség problémája, hanem a szlovákságot vagy más nemzetiségűeket is ugyanúgy hátrányosan érinti. Lehet, hogy a hegyvidéken élőknek többet kell fűteniük, de nálunk egészen biztosan jobban igénybe vannak véve a klímaberendezések. Sok településnek speciális költségei is vannak, például a nevelési-oktatási intézményeket is működtetni kell, nálunk ott van a zeneiskola is. A fejkvóta ezekre messzemenően nem elég”

– zárja mondandóját. (lacza)

Párkány 20 százalékkal kevesebb részesedési adót kap

Szabó Eugen polgármester kifejti, nagyon sok változás jön a 2025-ös évtől. Ezek egyike, hogy az óvodák finanszírozását magára vállalta az állam, viszont nem teljesen. Vannak feladatok, amik az önkormányzatok vállán maradnak, többek közt az étkezdék finanszírozása. A másik nagy változás, hogy az óvodai támogatásokat a részesedési adókból levonták. Méghozzá azt a részt is, amit mi saját forrásból szoktak költeni óvodáikra. A város közel 20 százalékkal kevesebb adót kap vissza a jövő évben.

A kiesést valahogy pótolni kell. 2024-ben már nagy mértékben emelkedett az ingatlanadó, de emeltük a bérleti bevételeket, amit például a Vadas fürdő fizet a városnak, és komolyan emeljük az idegenforgalmi adót is. Ami nagyon nagy gond, az a hulladékgazdálkodásra fordított fedezet. Itt olyan új előírásokat vezet be az állam, amelyek még a mai napig se egyértelműek. 2024-ben ezt az illetéket nem emeltük, de a következő évre már megy emelési javaslat az önkormányzat felé”

– részletezi a polgármester.

önkormányzatok finanszírozása
Szabó Eugen, Párkány polgármestere

A polgármester még kitér arra, a legnagyobb baj a jövő szempontjából a bizonytalanság. Nincsenek egyértelmű előírások és a meglévők gyakran változnak. Nem tudnak felkészülni.

A lakosok nyögnek a terhek alatt, de az intézmények se kivételek. Például bevezetésre kerül az átutalási adó.

Ha a bankszámlánkról valamit kifizetünk, akkor adóznunk kell az államnak. Ez Párkány esetében 40 ezer euró évente”

– jegyzi meg.

A kis falvakat még az ág is húzza

„Aki ebben az országban önkormányzatban dolgozik, az önmaga ellensége” – kesereg Geri Valéria Kisújfalu polgármestere, mert mint a kis községek többsége, Kisújfalu is nagyon rossz anyagi helyzetben van.

Tavaly kis mértékben emeltünk mindenféle adót, de csak annyira, hogy a lakosok ezt ne nagyon érezzék meg. Ezt mindig szem előtt tartjuk. A szemétilletéket majdnem minden évben emeljük. A részesedési adók hiányát nem tudjuk miből pótolni. Nagyobb községeknek még van gazdálkodási részlegük, de náluk semmiféle más bevételi forrás nincs, csak a részesedési és a helyi adók”

– tájékoztat a polgármester.

önkormányzatok finanszírozása
A Kisújfalui Községi Hivatal épülete

„Most vették vissza a nappali foglalkoztatónk támogatását, ami rendkívül jól működött. A környékről csodájára jártak. E szociális intézményben a rászorultak tudtak napi szinten találkozni, folytak a foglalkozások, pályázatból rehabilitációs helyiséget is kialakítottunk, a szövőszékek működtek. Egy nyári ellenőrzés alapján – amikor falun értelemszerűen kevesebben járnak foglalkoztatóba – leállították és egy olyan rosszindulatú végzést kaptunk, hogy fizessük vissza a 2024-re kapott támogatást, amit már el is költöttünk.

Az energiaárak az egekben, azon tépelődünk, hogy fogjuk kifizetni az iskola gázszámláját és a béreket, és emellett visszafizetni több 10 ezer eurónyi támogatást. Ez egyszerűen megoldhatatlan. A jövő évi költségvetést is képtelenség felállítani, éppen tegnap kaptam a levelet, hogy az óvoda finanszírozásának körülményei csak jövő februárban lesznek tisztázva

– fűzi hozzá a polgármester elkeseredve. (bokor)

Feleden az adóemelésnek semmi értelme

Az új évtől megnövekedő költségek országszerte minden önkormányzat dolgát megnehezítik, különösen igaz ez Nógrádban és Gömörben, amely térség mindig egy lépés hátrányban van az ország nyugati feléhez képest.

A Rimaszombati járásban található Feleden is kénytelenek lesznek a szemétszállítás díját emelni. Mihályi Gábor polgármester portálunknak elmondta, hogy a szemétszállítás összegét már nem tudják tartani, így muszáj lesz emelni. A javaslat nagyjából 20-25%-os emeléssel számol, de erről még a költségvetés-tervezet jóváhagyása során döntenie kell a képviselő-testületnek.

Sajnos más helyi adókat nem tudunk emelni, mert a lakosság nagy része szociálisan hátrányos helyzetű, akik már így sem tudnak fizetni. A legnagyobb veszély Gömörben, Nógrádban és Kelet-Szlovákiában, hogy ezek az új terhek mindig a nagyon vékony középréteget és az alacsony jövedelműeket sújtják. Akik szociális segélyből élnek, azok meg úgysem fogják fizetni, hisz így is elmaradásban vannak. Tartozásokat halmoztak fel az önkormányzattal szemben is, amiket nem áll módunkban behajtani.

Az szinte mindegy, hogy milyen illetékről beszélünk, legyen az a csatornadíj, vagy a szemétszállítás. Ezekkel mindig gond lesz, s ez nemcsak a mi községünkben okoz problémát, hanem máshol is – mutat rá a polgármester.

önkormányzatok finanszírozása
Feled községi hivatala

Szerinte a rossz gazdálkodás, a kevés pénzügyi forrás és az áremelések együttesen mind befolyásolják a települések anyagi helyzetét és mozgásterét. Az egyes pályázatoknál az önerő 8 százalékra történő emelésével még nehezebb helyzetbe kerülhetnek az önkormányzatok és várhatóan a 23%-os forgalmi adó is további drágulást fog eredményezni.

Emelni kell az adókat Gömör központjában is

Rimaszombat város vezetése is érzékeli a felmerülő problémákat és a financiális veszélyeket. A városi képviselők éppen a legutóbbi ülésen hagytak jóvá egy szimbolikus felhívást a szlovák kormányhoz, amelyben felhívják a figyelmet a konszolidációs csomag miatt nehéz helyzetbe kerülő önkormányzatok problémáira, továbbá a városok és községek megsegítésére szólították fel a kormányt.

Szántó István hivatalvezető az önkormányzati kiadású Gömöri Hírlapban kifejtette, hogy már több mint egy hónapja nap, mint nap vitákkal kezdik a munkát a városi hivatalban, hogy hol lehet spórolni, hogyan állítsák be a jövő évi városi költségvetés mutatóit.

önkormányzatok finanszírozása
Testületi ülés novemberben Rimaszombatban
Fotó:  Gecse Attila
Nem élünk egy másik világban, olvassuk, amit a média ír, és megkérdezzük más városokban dolgozó kollégáinkat is, hogy milyen ott a helyzet, hogyan lehet kikerülni ebből az irigylésre nem méltó gazdasági helyzetből, amibe a kormány sodort bennünket. Ha valaki megkérdezi Szlovákia bármely városának vagy falujának polgármesterét, hogyan oldják meg ezt a helyzetet, a válasz mindig ugyanaz. Emelni kell az adókat és illetékeket.

Amikor erről a témáról beszélgetünk polgármesterünkkel, az ő válasza is egyértelmű, ha már szükséges az emelés, akkor terheljük minél kevésbé polgárainkat, vállalkozóinkat, és mindenképpen menjünk a többi város adóhatára alá – részletezi Szántó István.

Azt, hogy lesz-e adóemelés és milyen mértékben a városi képviselők döntik majd el a következő testületi ülésen, amelyre várhatóan december első felében kerül sor. (virsinszky)

Kassán elutasították az emelést

Kassa önkormányzata több adófajta és illeték emelését tervezte, de a városi képviselő-testület elutasította az indítványt.

Az éves szemétszállítási díj fejenként a jelenlegi 57-ről 65 euróra, azaz 13,8 százalékkal emelkedett volna. A családi házak esetében, a 120 literes hulladékgyűjtő edények heti egyszeri elszállítással számolva, évi 270-ről 307 euróra növekedett volna a hulladékdíj. Az 1100 literes konténerek esetében pedig 2814 euró lett volna az éves illeték.

Ezen felül az az idegenforgalmi adó emelését is tervezték, a jelenlegi 2,50 euróról 3,70 euróra minden egyes vendégéjszakáért. Továbbá magasabb lett volna a közterület-használati díj a júniustól augusztusig tartó időszakban, vagyis a vendéglősöknek drágább lett volna a szezonális teraszok üzemeltetése, a városközpontban a jelenlegi 0,60 euró helyett 0,90 euró lenne naponta négyzetméterenként.

A titkos szavazás során a városi képviselők többsége ugyan az emelés mellett szavazott, viszont nem volt meg az általános érvényű rendelet módosításához szükséges háromötödös többség.

A képviselő-testület később megszavazta Kassa jövő évi költségvetését. Az adók és illetékek tervezett emelése kapcsán Jaroslav Polaček főpolgármester megjegyezte, a költségvetés-tervezet számolt az emeléssel, de mivel az nem ment át, módosításokra volt szükség.

Ezzel már rendben van a költségvetés, kiegyensúlyozott lett”

– mondta.

Debrődön jelentősen nő a szemétdíj

Gergely Papp Adrianna, Debrőd polgármestere elmondta, a települések, főleg a kisebb községek rá vannak kényszerítve, hogy emeljék a helyi adókat. Megjegyezte, azt nem tehetik meg, hogy megduplázzák az ingatlanadót, egyrészt, mert ismerik lakosaik anyagi helyzetét, másrészt ez nem jelent annyi többletbevételt, ami jelentősen javítaná a község anyagi helyzetét.

Az elmúlt időszakban mi csak nagyon kis mértékben emeltük az ingatlanadót. Most valószínűleg rákényszerülünk az emelésre. Egyre drágább minden, egyre több a kiadásunk, a visszajuttatott adók pedig inkább csökkennek”

– mondta hozzátéve, az emelés mértékéről még tárgyalnak.

Gergely Papp Adrianna
Gergely Papp Adrianna
Fotó:  Katona Tamás

Drasztikusan emelkedik majd a szemétszállítási díj. A község lakosai eddig évi 22 eurót fizettek fejenként, ezt az összeget kénytelenek lesznek csaknem megduplázni, 35-40 euróra emelni. Mint a polgármester megjegyezte, az előrejelzések szerint a jövőben további jelentős emelkedésre van kilátás, előfordulhat, hogy a következő években oda jutunk, hogy az évi 100 eurót is elérheti a szemétdíj összege. (fábián)

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.