Tavaly több lány született a komáromi kórházban - KÉPEKKEL
Míg 2022-ben a fiúk voltak többségben a komáromi kórház szülészetén világra jött babák között, 2023-ban a lányok javára billent át a mérleg nyelve. Ott tavaly összesen 731 újszülött látta meg a napvilágot – derült ki az intézményt üzemeltető Agel Slovakia Rt. friss közleményéből.
Azt is megtudtuk: az említett 731 kicsi közül 372-en a „szebb“, 359-en pedig az „erősebb“ nem képviselőinek a számát növelték. Ráadásul hat esetben ikreknek örülhettek a szülők.
– szögezte le Mamoun Amr doktor, a komáromi kórház nőgyógyászati-szülészeti osztályának vezetője.
Az illetékesek azt is elárulták, hogy 2023-ban melyek voltak a legközkedveltebb keresztnevek a kórházban. Nos, a pici leányzók többsége a Vivien, Viktória, Luca és Lilien nevet kapta, míg a kissrácok javarészét Ádámnak, Noelnek, Dánielnek vagy Leventénelk nevezték el. Olyan szokatlan fiúnevek is gazdára találtak, mint a Karim, Kolos, Ozan, Kilián, a tájainkon csöppet sem hagyományos lánynevek közül pedig menőnek bizonyult a Kendra, Kirilla, Niara, Nalani, Sezina és Tessa.
Lássuk, milyen vonzerővel, bónuszokkal rendelkezik a komáromi szülészet?! Például a jövendő anyukák szülés előtt pszicho-fizikai előkészítést vehetnek igénybe: egy tanfolyam során a certifikált lektor a szoptatási tanácsadó munkatárssal együtt a nőket, pozitív hangulatot teremtve, testileg-lelkileg készíti fel a szülésre, és az utána következő hat hét fontos teendőire.
A kórház az újdonsült anyuka és gyermeke közti ún. bonding – azonnali közvetlen kötődés folyamatát is pártolja, vagyis az újszütt már az élete első pillanataiban együtt lehet az anyukájával, megismerheti bőrének illatát, kezének érintéseit. Eközben az anyai szervezet is jelentős hormonális változásokon megy keresztül, ami még jobban erősíti ezt a kétoldalú kötődést. A babák majd jobban tudnak alkalmazkodni a külvilághoz, az anyukák pedig könnyebben tanulnak bele az igényes, új szerepkörükbe.
A szülészeten lehetőség nyílik a szülés utáni rehabilitációra is, mely során már a szülés első napjától kezdve aktiválódik a rekeszizomlégzés, a bélmozgást segítő helyes légzési módszer, az ún. érgimnasztika pedig az ér- és nyirokrendszer helyes működését segíti.