Tárcaközi válságstáb a Sajó érdekében
Tárcaközi válságstábot hoztak létre a Sajó szennyezése kapcsán. A környezetvédelmi minisztérium jelezte, folytatódik a vízminőség ellenőrzése és további intézkedéseket is foganatosítanak.
A válságstábban helyet kapott az egészségügyi, a gazdasági, a földművelési, a belügyi, a pénzügyi és a környezetvédelmi minisztérium, valamint a tárcák alá tartozó egyes szervezetek és a helyi államigazgatási szervek képviselői, illetve meghívást kapnak további szervezetek és szakértők. A válságstáb célja, hogy segítse a rendkívüli helyzet okainak leküzdésével, a folyó helyreállításával, a folyami ökoszisztémák megújításával és a lakosság védelmével kapcsolatos munkák koordinálását.
A környezetvédelmi minisztérium portálunkhoz eljuttatott közleményében hangsúlyozza, továbbra is kulcsfontosságú annak megakadályozása, hogy a bányavíz a folyóba jusson. Az eddigi intézkedések ugyan jelentősen csökkentették a mennyiségét, de teljesen nem sikerült leállítani azt.
Intenzívebben folytatódik a mintavétel a Sajó közvetlen közelében található kutakból. Az érintett községekben legalább 3 helyen vesznek majd mintát, változó, 10-100 méteres távolságra a folyótól.
A Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat a szennyezés mértékének figyelemmel követése mellett elemzést dolgozik ki annak kapcsán, melyek a legmegfelelőbb technológiai eljárások a folyó eredeti állapotának visszaállítására. Szintén szakmai elemzések kidolgozását kapta feladatul az Állami Geológiai Intézet és a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet. A környezetvédelmi tárca hangsúlyozta, a revitalizációval kapcsolatos további lépéseket csak azután tehet, hogy sikerült megállítani a szennyezést.
Rozsnyó és Tornalja önkormányzata üdvözli, hogy a kormány rendkívüli helyzetet hirdetett a Sajó szennyezése kapcsán, ugyanakkor arra számítottak, erre a lépésre jóval korábban sor kerül. Egyúttal jelezték, készek segítséget nyújtani a probléma megoldásához.
„A döntésnek hamarabb meg kellett volna születnie, de pozitívan értékelem. A Sajó már régóta fontos vízforrás az öntözéshez nemcsak a kertészkedők számára, de például a városi strandon vagy a sportpályákon is” – mondta Michal Domik, Rozsnyó polgármestere. Hozzátette, az ügyben a város korlátozott kompetenciákkal rendelkezik, de figyelemmel követi az eseményeket és észrevételeket fűz hozzájuk.
Tornalja önkormányzata is üdvözli a rendkívüli helyzet kihirdetését és szoros együttműködést ígér az illetékes szervekkel. Az ivóvíz problematikája kapcsán közölte, a város nem vízszolgáltató, de figyelemmel követi a helyzet alakulását és lehetőségeihez mérten kész bármikor segítséget nyújtani.