2025. május 14., 11:37

Sajó-katasztrófa: A rendőrség megszüntette a büntetőeljárást

A rendőrség megszüntette a Sajó szennyezésével, az alsósajói bányából a folyóba ömlő, erősen szennyezett bányavízzel kapcsolatos büntetőeljárást. A környezeti kárt több mint 357 millió euróra becsülték, a nyomozás szerint mindez előreláthatatlan esemény és rendszerszintű hiba következménye. A Szlovák Horgászszövetség rozsnyói helyi szervezete, amely a feljelentést tette, nem ért egyet a rendőrség következtetéseivel és panaszt nyújt be a döntés ellen.

2022-03-12 Sajó, szennyezés, Gombaszög
A Sajó Gombaszögnél
Fotó: Fábián Gergely
Az eddig beszerzett bizonyítékok vizsgálata alapján a nyomozó arra a következtetésre jutott, hogy az ügyben nem valósult meg a környezet veszélyeztetésének és károsításának bűncselekményi tényállása”

– közölte az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs osztálya.

A Sajóba ömlő bányavíz ügyében 2022 májusában indult büntetőeljárás a környezet veszélyeztetése és károsítása címén. Az elmúlt három év során kihallgatták az érintetteket és begyűjtötték azokat az iratokat, amelyek szerepet játszottak a bánya lezárási tervének kidolgozásában. Az eljárás megszüntetéséről szóló határozatot április 30-án hozta meg a nyomozó.

A szennyezett bányavíz révén keletkezett ökológiai kárt mintegy 357,8 millió euróra becsülték a nyomozás során. További közel 667 ezer euróra rúg a rozsnyói horgászszervezetet ért kár.

Sajó, szennyezés, környezeti katasztrófa
Fotó:  Fábián Gergely

A rendőrség megállapítása szerint a szennyezett bányavíz amiatt jutott a Sajóba, mert a Manó-táróban beomlott egy beton csatorna, minek következtében a bányába befolyó tiszta víz az alsóbb szintekre került, ahol kontaminálódott, azaz szennyezetté vált. Ez okozta azt, hogy a bánya a tervezettnél korábban megtelt vízzel.

„Ezt a folyamatot egy szakértő 2011-ben még 20 évre becsülte, a bánya viszont már 2022 elejére, tehát kilenc évvel korábban víz alá került. A betonvályú beomlása nemcsak annak volt az oka, hogy korábban megtelt a bánya, hanem a Sajó folyót érintő rendkívüli eseményé is, ugyanis logikus módon megnőtt a szennyezett víz mennyisége, amely az elvezető csővezetéken keresztül a folyóba került. Ezt a vezetéket korábbi szakértői tanulmány alapján építették ki” – közölte a rendőrség.

A betonvályú beomlása és a rendkívüli esemény – vagyis a Sajó szennyezése – közötti összefüggést a rendőrség szerint azok a lépések is megerősítik, amelyeket az elmúlt években tettek azért, hogy a folyóba jutó víz elfogadható minőségű legyen.

A bányában történt beavatkozások révén a szennyezett víz kifolyását sikerült másodpercenkénti 22-25 literről 2-4 literre csökkenteni.

„A nyomozó tehát arra a megállapításra jutott, hogy az ügyben nem történt mulasztás a közhatalom gyakorlása során, sem az egyes intézmények, sem egyének részéről, hanem előre nem látható esemény és rendszerszintű meghibásodás történt, így nem állapítható meg büntetőjogi felelősség semelyik érintett intézmény vagy személy esetében” – közölte a rendőrség.

Alsósajó, bánya, Sajó, szennyezés
Fotó:  MH SR

A Szlovák Horgászszövetség rozsnyói helyi szervezete, amely 2022-ben benyújtotta a feljelentést, nem ért egyet a nyomozás következtetéseivel.

Mulasztás történt. Úgy döntöttünk, hogy panaszt nyújtunk be az eljárás megszüntetése ellen”

– közölte Varga Tibor, a horgászegyesület elnökségi tagja.

Sajó, szennyezés, Alsósajó, bánya, alsósajói vízszennyeződés, Varga Tibor
Fotó:  Varga Tibor archívuma

A 2008-ban bezárt alsósajói vasércbányából kifolyó víz 2022 elején festette rozsdaszínűre a Sajó vizét. Mint kiderült, a bányavíz rengeteg vasvegyületet, valamint más, veszélyes nehézfémeket, nikkelt, mangánt, cinket és arzént tartalmaz. Mintegy fél év elteltével ugyan sikerült csökkenteni a folyóba jutó szennyezett víz mennyiségét, de teljesen megállítani nem tudták. A Rozsnyói-, Nagyrőcei- és Rimaszombati járásra vonatkozóan, amelyeken átfolyik a Sajó, rendkívüli helyzetet hirdetett a kormány.

2024 nyarán ismét emelkedni kezdett a kiáramló víz mennyisége, emiatt a kabinet június elején 1,5 millió eurót különített el a probléma megoldására. Egy hónappal később a Központi Bányamentő Állomás (HBZS) munkatársai neki is láttak a munkának, hogy átirányítsák a bányavizeket, elválasszák egymástól a szennyezett vizet a bányába befolyó tiszta víztől. Augusztusban az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági felügyelet megtiltotta a Sajóból kifogott halak fogyasztását a húsuk magas arzéntartalma miatt.

Szeptemberben a magyarországi Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal is közölte, a rendelkezésre álló információk, valamint a laboratóriumi vizsgálatok alapján nem javasolja a Sajóból kifogott halak fogyasztását. A bányában az elmúlt év végéig hét objektumot építettek, elsősorban gátakat és egy kéményszerű, függőleges kürtőt, amely szintén a víz elvezetésére szolgál. Közben az Ércbányák állami vállalat versenypályázatot írt ki a munka folytatására, a 740 ezer eurós projektnek ez év júniusában kellene befejeződnie.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.