Ismét dolgoznak az alsósajói bányában: lesz eredménye?
Megkezdődött a munka újabb szakasza az alsósajói vasércbányában, ahol azt igyekeznek megakadályozni, hogy a szennyezett bányavíz a Sajóba folyjon. A közel 740 ezer eurós projektnek hat hónapon belül kellene befejeződnie. Három év elteltével végre sikerül valós javulást elérni?

A 2008-ban bezárt alsósajói vasércbányából kifolyó víz 2022 elején festette rozsdaszínűre a Sajó vizét. Mint kiderült, a bányavíz rengeteg vasvegyületet, valamint más, veszélyes nehézfémeket, nikkelt, mangánt, cinket és arzént tartalmaz. Mintegy fél év elteltével ugyan sikerült csökkenteni a folyóba jutó szennyezett víz mennyiségét, de teljesen megállítani nem tudták. A Rozsnyói-, Nagyrőcei- és Rimaszombati járásra vonatkozóan, amelyeken átfolyik a Sajó, rendkívüli helyzetet hirdetett a kormány. 2024 nyarán ismét emelkedni kezdett a kiáramló víz mennyisége, emiatt a kabinet június elején 1,5 millió eurót különített el a probléma megoldására.
A Központi Bányamentő Állomás dolgozói decemberben befejezték a munkát. Stanislav Paulík igazgató tájékoztatása szerint összesen hét objektumot építettek, elsősorban gátakat és egy kéményszerű, függőleges kürtőt, amely szintén a víz elvezetésére szolgál.
Közben az Ércbányák állami vállalat versenypályázatot írt ki a munka folytatására. 2024 decemberében választotta ki a győztest, az Elgeo-Banská és a Hornonitrianske bane Prievidza vállalat társulását. A közel 740 ezer eurós projektnek ez év június 23-ig kellene befejeződnie, közölte Karol Weis, az állami vállalat igazgatója.
A tervek szerint a következő fél év során egyebek mellett a Manó táróban kiépítik a már állandónak szánt csatorna- és csővezetéket.
Az Ércbányák a következő hetekben közbeszerzést ír ki két vészhelyzeti tározómedence kiépítésére és a vízszabályozó technológia beszerzésére. Emellett 2025 folyamán az állami vállalat kialakítja a bekötőutakat és a munkaterületet. Az ezekhez szükséges telkek megvásárlására vagy hosszú távú bérletére vonatkozó szerződéseket már 2024-ben előkészítették és megkötötték.
A Sajó megmentéséért küzdő aktivisták egyike Varga Tibor sebész, a Szlovák Horgász Szövetség rozsnyói szervezetének vezetőségi tagja kikérte a bányából kifolyó vízzel kapcsolatos legfrissebb mérési adatokat az állami geológiai intézettől (ŠGÚDŠ). Válaszukból kiderült, hogy 2024. október 1-je és 2025. január 7-e között három alkalommal végeztek méréseket és vettek mintát a Gabriella aknából, amit aztán akkreditált laboratórium vizsgált. Jelenleg az első két mintavétel eredményei ismertek, ezek alapján átlagosan másodpercenként 3,78 liter víz folyik ki.
A vízben literenként 1 880 mg vas, 18,87 mg arzén és 206 mg mangán található, valamint nikkel, kobalt, cink és alumínium is.
– Tavaly nyáron a kifolyó víz 5 l/s körül volt, tehát mostanra valamivel csökkent. Szerintem ezt elsősorban az okozza, hogy az elmúlt időszakban jóval kevesebb a csapadék, egyelőre tehát nem a bányában végzett munkák eredménye. Ugyanez igaz az arzénra is. Kiszámíthatjuk, hogy jelenleg naponta valamivel több, mint 6 kg arzén kerül a folyóba. Igaz, hogy csökkent a mennyisége, nyáron napi 8 kg körül volt, de ettől még mindig nagyon rossz a helyzet – hangsúlyozta.
A vas is kevesebb valamivel, ennek, illetve a víz alacsony hőmérsékletének köszönhetően lassabban oxidál, így kevésbé narancssárga a folyó. Emiatt az emberek azt hihetik, hogy jobb a helyzet, tisztább a Sajó, hiszen természetesebb színe van a víznek. A helyzet azonban az, hogy csak a vas-oxidot láthatják, az arzént és más vegyületeket nem, mutatott rá Varga Tibor.
– Azt, mennyi arzén halmozódott fel a testükben. Mert tudjuk, hogy már nálunk is és Magyarországon is túllépte a határértéket az arzén mennyisége a halakban.
Az idő mutatja majd meg, hogy a bányában elvégzett munkák valódi megoldást jelentenek-e a problémára, vagy – jól bevált szokás szerint – ismét csak a tüneteket kezelik, több-kevesebb eredménnyel. Bízzunk benne, hogy az eddigi károk nem visszafordíthatatlanok, s egyszer újra élettel teli és egészséges lesz a Sajó vize.
Megjelent a Magyar7 2025/3. számában.