2025. március 7., 20:22

A Sajó szennyezettsége még mindig probléma

Immár három éve, hogy Gömörben, Alsósajónál bányavíz szennyezi a Sajót.

Sajó szennyezés
Fotó: Orosz Örs

Az Alsósajóban található egykori bányából mangán, szulfátok és arzén szivárog a folyóba, de a legnagyobb problémát az ökoszisztéma számára a vas jelenti.

Ugyanakkor paradox módon ez megvédi a szervezeteket a mérgező arzéntól - mondta a TASR-nek Ľubomír Jurkovič, a pozsonyi Comenius Egyetem Természettudományi Kara geokémiai tanszékének vezetője, a szennyezett területek feltárásának és felmérésének, valamint a környezeti terhelések helyreállításának szakértője.

A szennyezés forrása egy felhagyott művelésű vasércbánya a volt Siderit bányavállalat területén, Alsósajó községben.

A folyó vize a magas vastartalom miatt vörösre színeződött, ami a helyi ökoszisztéma számára is fenyegetést jelent. 

Ez komoly probléma, különösen a halak számára. A bányavízben oldott vas a Sajó folyóban limonitként és hematitként csapódik ki, ami a halak kopoltyújához tapad, és megfulladnak”

- mondta Jurkovič.

 A vízvizsgálatok eredményei szerint a vas, a mangán, a szulfátok és az arzén koncentrációja a folyóban meghaladja a megengedett szintet.

Paradox módon a vas, amely a legnagyobb problémát okozza, megvédi a Sajóban élő állatokat a mérgező arzén káros hatásaitól.

A bányavízből kicsapódó vas okkersárga bevonatot képez az üledéken, amelynek az a tulajdonsága, hogy nagyon jó szorpciós anyag. A vízben oldott nyomelemek, mint például az arzén, nagyon jól tudnak kötődni hozzá”

- magyarázta Jurkovič.

Hozzátette, hogy egy másik konkrét probléma az, hogy az alsósajói bányából kifolyó víz a bányaterületek oxidációja miatt meleg, ami hosszú távon hatással lehet az ökoszisztéma sokféleségére.

 A Sajóba folyó bányavíz problémájának megoldása részeként 2024 második felében megkezdődtek az első föld alatti munkálatok. A bányamentők először olyan intézkedéseket hajtottak végre, amelyek a víz áramlását irányították, és a szennyezett vizet elválasztották a tiszta víztől.

Az év vége felé további munkálatok következtek a szennyezett bányavíz áramlásának stabilizálása érdekében. Az intézkedések között szerepel egy csatorna és csőcsatlakozás kiépítése is, amelyet két vésztartály és a víz elvezetésére és szabályozására szolgáló technológia építése követ.

A környezeti terhelések helyreállításával foglalkozó szakértő szerint a bányavíz föld alatti elvezetésével kapcsolatos helyzet megoldása rendkívül nagy kihívást jelent, különösen a bánya mérete és a hatalmas mennyiségű víz miatt.

Problémásnak tartja a szennyvíztisztító telep kezelését is, amelynek meg kellene birkóznia a hatalmas vízhozamokkal.

A passzív víztisztítás, azaz a vas passzív ülepítéssel történő leválasztása talán hatékonyabb lenne, így jelentősen csökkenthető lenne a víz elszíneződésének hatása és a vízi környezet romlása is”

- mondta Jurkovič, hozzátéve, hogy az így nyert vasiszapot másodlagosan egyéb célokra is fel lehet használni.

Jurkovič szerint a három évvel ezelőtt a Sajón kialakult helyzet a bányaművek hosszú távú elárasztásának és az esőzéseknek a következménye. Az ilyen eset szerinte nem egyedülálló Szlovákiában, a bányavíznek a felszíni patakokba való bevezetése más régiókban is előfordul.

Például Szomolnok telephelyen még ma is mindenféle kezelés nélkül folyik ki a víz. A helyzet itt sokkal rosszabb, mint Alsósajón, mert a kiáramló víz nagyon savas. Konkrét példa a jászómindszenti (poproči) telephely, ahol az alsósajói telephelyhez képest ugyan kisebb a kibocsátás, de rendkívül sok antimon és arzén van benne”

- mondta Jurkovič, hozzátéve, hogy Szlovákiában sok problémás bányaüzem van.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.