Közlekedési ügyekről és a tervezett megyei hivatalépület alatti telek megvásárlásáról is döntöttek Nyitrán
A déli, magyarlakta térséget is érintő, fontos döntések született a Nyitra Megyei Önkormányzat március 18-i ülésén – tájékoztatta portálunkat Farkas Iván, a Magyar Szövetség megyei frakcióvezetője.
Ez már Pozsony megyében és a dél-morvaországi Brünn környékén sikerült, és remélhetőleg nálunk is mihamarabb megvalósul. Annak kapcsán az utasok számára egységessé válik a menetjegy-árusítás, vagyis az említett háromféle tömegközlekedési járaton majd végig egyetlen megvásárolt menetjeggyel lehet közlekedni“ – mondta el informátorunk.
Azután a közlekedéssel kapcsolatos, két további, szintén ma elfogadott anyag részleteit ecsetelte.
Az 5. és 6. kategóriájába soroltak is komoly, drága felújításokat igényelnek, amelyeket a szakemberek uniós pénzeszközökből fognak elvégezni. A 3. és 4. kategóriába tartozók korszerűsítési munkálatait megyei anyagi forrásokból kell kiviteleztetni a Nyitrán és Komáromban létrejött hídfelújító munkacsoporttal. E tekintetben már pozitív példát is említhetek: Kismuzslánál kisebb költségvetésből megjavították a hidat, s a hasonló munkálatok másutt folytatódnak“ – magyarázta a frakcióvezető.
A továbbiakban arról a 46 híd javításáról beszélt, amelyek közül a 2. osztályú utakon levők uniós alapoktól kapott támogatásból, a 3. osztályú utakon találhatók pedig vagy saját anyagi forrásból, vagy a megye által felvehető hitelből újulnak meg, és válnak biztonságosabbakká.
„Eléggé komolyan nyílik szét az olló a megye saját hatáskörében levő és a nonprofit szervezetek által működtetett szociális intézmények támogatását illetően. Az utóbbiak élveznek előnyt: az elmúlt öt évben ugyanis megháromszorozódott az azoknak nyújtott anyagi támogatások mennyisége, miközben a megyei fenntartású intézmények lényegesen kevesebb pénzt kapnak. Mi, képviselők a támogatási rendszert igazságosabbá szeretnénk tenni, ezért a hivatalt arra kértük, hogy ezt az anyagot nyárig, a megyei intézmények érdekeit jobban szem előtt tartva, dolgozza át“ – árulta el.
A következő téma kapcsán az előzményekről is szólt:
Mivel erre az áldatlan helyzetre mielőbb jó megoldást kéne találni, e cél érdekében bő egy évvel ezelőtt elindult egy folyamat. Miután kiírták a vonatkozó megyei pályázatot, különféle nagyvállalatok a saját kihasználatlan épületeiket kínálták fel a megyének. Azokat egy speciális bizottság szemrevételezte, majd a decemberi testületi ülésünkön úgy döntöttünk, hogy azok egyike sem igazán megfelelő, ezért más megoldásra van szükség“.
Azután a megyei önkormányzat mai ülésén egy belvárosi telek 1,6 millió euróért történő megvásárlásáról döntött, amelyen a megye majd megfelelő számú parkolóhellyel, alagsori garázzsal együtt, olyan irodaházat építtet, amely minden tekintetben megfelel a 21. század elvárásainak. Abban fog dolgozni a megyei hivatal 230 munkatársa, továbbá az a régiófejlesztési ügynökség és a turizmus felvirágoztatásáért munkálkodó, megyei TDM székhelye is lesz.
Összességében 15-18 millió euróra lesz szükség a saját megyei hivatalépület emeléséhez. Az adott telekre vonatkozó területfejlesztési terv és környezetvédelmi hatástanulmány már megvan, s a törvény által megkövetelt, további lépések megtétele után, a következő megyei választásokig felépülhet a teljesen új hivatali székhely“ – zárta tájékoztatását az utolsó mai jó hírrel Farkas Iván.