2023. július 11., 16:36

A kormány újjáéleszti a vereknyei hulladéklerakó kármentesítését. A költségek mintegy 40 millió euróra nőttek

Ígéret volt jócskán majd minden kormány részéről, akadtak megoldási javaslatok is, egy időben úgy tűnt, elmozdulás is lesz az ügyben, aztán maradt a reménytelenség, hogy valaha is megoldódik ez a sokakat érintő szó szerint szemét ügy.

A vereknyei hulladéklerakó
A vereknyei hulladéklerakó területe
Fotó: TASR

Legutóbb Ján Budaj előző környezetvédelmi miniszter szólalt meg ez ügyben, akinek az előző miniszterek a szemére vetettek, hogy elszabotálta a vereknyei hulladéklerakó megoldását. Idén tavasszal Budaj még kijelentette, nem hagyja annyiban a dolgot, és a választási időszak végére látható elmozdulás lesz a vereknyei szemétlerakó ügyében.

Nos, elmozdulás ugyan nem lett, a választási időszaknak viszont hamarabb vége lett, mint a kormány egyes tagjai azt gondolták, s így természetesen megoldás sem született, még csak elméleti szinten sem a szemétlerakó ügyében.

Miközben a föld alatt alattomosan egyre tovább terjed a méreg, napról napra mind jobban veszélyeztetve a legnagyobb kincsünket: a csallóközi ivóvízforrást.

A szerződés felmondása és a projekt teljes leállítása fenyegetett

A volt kormány három évnyi tétlensége után most úgy tűnik, zöld utat kapott a Pozsonyvereknyében lévő hulladéklerakó kármentesítése. Látni tehát megint némi mozgolódást az ügyben, bár erősen kétlem, hogy a sok teszetoszaság után sokat lehetne remélni ez ügyben a cirka még bő két hónapig hivatalban lévő szakértői kormánytól.

Ódor Lajos kormánya ugyanis megbízta a környezetvédelmi tárcát, hogy tegyen meg minden lépést a vereknyei hulladéklerakó kármentesítésével kapcsolatos munkálatok folytatására.

Erről a közvélemény egy sajtóközlemény által szerezhetett tudomást, amelyet a környezeti tehermentesítésre szakosodott összes érintett céget tömörítő Envisan Társaság adott ki. Az Envisan pozitívan értékelte, miszerint a környezetvédelmi tárca aláírta a vereknyei hulladéklerakó kármentesítéséről szóló szerződés módosítását. Ennek értelmében persze az egész folyamat már jóval többe fog kerülni, a kármentesítésre ugyanis áfával együtt mintegy 40 millió euró szükségeltetik. Pillanatnyilag. A szerződés június utolsó előtti napján történt módosítására azért volt szükség, mert az egyébként június 30-án lejárt volna.

A szerződés meghosszabbításával lehetővé válik, hogy a kármentesítési folyamatra a Szlovákia 2021-2027 Operatív Programból pályázzanak forrásokra.

„Minden tőlünk telhetőt megtettünk, és reméljük, hogy a kármentesítési folyamat újra beindul” – tette hozzá Milan Chrenko környezetvédelmi miniszter. „Ha elszalasztottuk volna a szerződésmódosítás aláírását, a meglévő építési engedély és a kapcsolódó dokumentáció is elveszítette volna az érvényét, és az egész folyamatot elölről kellene kezdeni” – fogalmazott az Envisan Társaság a sajtóközleményében hozzátéve, sajnos az előző minisztérium tétlensége miatt több mint ötmillió euróval meg kellett emelni az összeget.

Budaj tétlensége és abszurd követelései

Igor Polčan, az Envisan Társaság elnöke szerint a költségek növekedése elsősorban Ján Budaj volt miniszter abszurd tétlenségének, valamint a közigazgatási hatóságok irracionális követeléseinek köszönhető, amihez további tényezők, mint például az energiaválság, illetve az infláció is hozzájárultak.

A vereknyei hulladéklerakó tehermentesítését a 2023 decemberében záruló Környezetminőség Operatív Programból kellett volna finanszírozni.

Amikor Ján Budaj 2020 tavaszán hivatalba lépett, már minden készen állt, és csak az építési engedélyre vártunk. Azt is kiadták 2021 májusában, de a kármentesítési munkálatok nem kezdődtek el, mivel a miniszter blokkolta a folyamatot”

– mondta Polčan. Akkor áfa nélkül 27,7 millió euróra becsülték a tehermentesítés költségét, ezt kellett volna a fent említett program segítségével európai pénzekből kifizetni.

Budaj azzal védekezett, hogy az elődje volt a hibás, mert hátrahagyott egy projektet, amely ügyében nem ment végbe a kisajátítás, a tulajdonosok pedig a Legfelsőbb Bíróságához fordultak, és megnyerték a pert. Budaj idén áprilisban azt nyilatkozta egy televíziós vitában, hogy

az állam nem rendelkezik a vereknyei szemétlerakó alatti területtel, a korábban tervezett folyamatot pedig „elrontották”. Állítására az elődje, Sólymos László akkor még szövetséges politikus sajtótájékoztatón reagált,

szerinte minisztersége idején egy jogszabály-módosítást kellett kezdeményezni, amely lehetővé tette volna, hogy a kármentesítés idejére ideiglenesen felfüggesszék azoknak a tulajdonosoknak a tulajdonjogát, akikkel az együttműködésben nem sikerül megegyezni – egy meghatározott ideig szóló bérleti díj fejében, amit Budaj minisztériuma nem fizetett ki időben az érintetteknek.

A vereknyei hulladéklerakó kármentesítésének tervezete alapján a hulladéklerakót egy kapszulába zárnák. Ez azt jelenti, hogy egy föld alatti és földfelszíni szigetelő betonfalat építenének köré, majd megtisztítanák a szennyezett rész talajvizét. A munkálatok a tervek szerint mintegy három évig tartanának.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.