2023. június 24., 08:31
Frissítve: 2023. jún. 24. 21:49

Megálltak a zsoldosok, Moszkva megmenekült a támadástól? Lázadás és alku?- HÍRFOLYAM

Végletekig nőtt a feszültség Jevgenyij Prigozsin, a Wagner katonai magánvállalat alapítója és az orosz hadsereg között. Moszkvában terrorellenes intézkedéseket hoztak, az orosz fővárosban ellenőrzést vezettek be az utakon szombaton. Jevgenyij Prigozsin Telegram csatornáján pénteken azt állította, hogy egységeit állítólag az orosz hadsereg megtámadta, lőtte, és ezért az ország katonai vezetését okolta és bejelentette, hogy "25 ezer embere megy tisztázni a dolgot". A szombati lázadás végül békésen zárult, a Wagner-csoport vezetője bejelentette este, hogy visszahívta Moszkva felé vonuló katonáit, annak érdekében, hogy elkerüljék a vérontást.

Jevgenij Prigožin
Fotó: TASR/AP
Leálltak a zsoldosok?

Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-csoport vezetője bejelentette szombat este, hogy visszahívta Moszkva felé vonuló katonáit, annak érdekében, hogy elkerüljék a vérontást.

Prigozsin a Telegramon közzétett hangüzenetében azt közölte: elrendelte, hogy emberei, akik 200 kilométerre megközelítették az orosz fővárost, forduljanak meg, és térjenek vissza bázisaikra.  

A Wagner szombatra virradóra ellenőrzése alá vette Rosztov-na-Donut, beleértve az orosz déli katonai körzet vezetési pontját. Ez azt követően történt, hogy a csoport alapítója, Jevgenyij Prigozsin megvádolta az orosz védelmi minisztériumot, hogy csapást rendelt el magánhadserege táborai ellen, és közölte: 25 ezer embere elindult, hogy "tisztázza" az ügyet. Prigozsin állítását a tárca valótlannak nevezte Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig hátbatámadásnak minősítette a lázadást, és kilátásba helyezte elfojtását.

A Wagner-csoport vezetője hangüzenetében azt mondta: "fel akarták számolni a Wagner magánhadsereget. Június 23-án ezért elindultunk igazságot tenni, és 24 óra alatt 200 kilométerre megközelítettük Moszkvát. Ez idő alatt egyetlen harcosunknak sem esett bántódása". 

"Viszont eljött a pillanat, amikor már vér folyhat" - folytatta, hozzátéve:"megértve annak felelősségét, hogy itt oroszok vére folyhat, a hadoszlopok visszafordulnak és visszatérnek a bázisokra". 

Nem sokkal korábban Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök jelentette be, hogy sikerült megegyezésre jutnia Jevgenyij Prigozsinnal arról, hogy állítsák le a Moszkva felé tartó zsoldosokat. A fehérorosz elnöki hivatal Telegramon közzétett bejegyzése szerint Lukasenka az orosz elnökkel történt egyeztetést követően vette fel a kapcsolatot Prigozsinnal, aki beleegyezett abba, hogy deeszkalálja a konfliktust.

Az oroszok óva intik a Nyugatot a helyzet kihasználásától

Közleményben intette óva az orosz külügyminisztérium a nyugati országokat attól, hogy az oroszországi helyzetet saját céljaikra használják ki. "Óvjuk a nyugati országokat minden olyan utalástól, hogy a belső orosz helyzet esetleg felhasználható oroszellenes céljaik elérésére" - állt a dokumentumban.

Az orosz diplomáciai tárca szerint az orosz társadalom élesen elutasítja a fegyveres felkelés kísérletét, amely szerinte az oroszországi helyzet destabilizálására, az egység megbontására és a nemzetközi biztonság szavatolására irányuló erőfeszítések ellen irányul. "A lázadás így Oroszország külső ellenségeinek kezére játszik" - szól a szöveg. A minisztériumi közlemény értelmében a kísérlet nem talál támogatásra sem Oroszországban, sem a józan külföldi politikai erők körében, a helyzetre a közeljövőben megtalálják a méltó megoldást, az ukrajnai "különleges hadműveletnek" pedig minden célja teljesülni fog. "Oroszország folytatja szuverén útját a biztonság szavatolása, tekintélyének megerősítése a nemzetközi színtéren és a többpólusú világrend megteremtése felé. Moszkva nagyra értékeli, hogy szövetségesei és külföldi partnerei megértik ezt az elvi álláspontot" - hangzott a közlemény.

Ostromra készülnek Moszkvában

A Moszkvát védő orosz katonai erők megkezdték a felkészülést egy esetleges összecsapásra az orosz főváros felé tartó Wagner-csoporttal. Tüzérségi állást létesítettek Moszkva szélén az orosz erők – derül ki az egyik orosz újság által közzétett fotókból-

A Vedomosztyi hírportál arról számolt be, hogy a géppuskaállást a város délnyugati szélén állították fel. A fotókon az is látszik, hogy fegyveres rendőrök gyülekeznek azon a ponton, ahol az M4-es autópálya – amelyen a lázadó Wagner-csoport zsoldosai haladnak – eléri az orosz fővárost. A Kyiv Post ukrán lap arról számolt be, hogy Moszkva szélén lövészárkokat ásnak. (hirado.hu)

Menekülnek az oroszok?

Az összes jegy elkelt, amit a Moszkvából induló repülőjáratokra lehetett venni , miközben a Wagner-zsoldoscsoport egyre jobban közeledik az orosz fővároshoz – írja a The Guardiara hivatkozva az index.hu. A Moszkvai területtel határos Kalugai terület kormányzója pedig közölte, hogy a régió útjain korlátozzák a közlekedést a többi közeli régióval, a Tulai, Brjanszki, Orjoli és Szmolenszki területtel határos területeken.

(index)

A lengyelek is figyelik az eseményeket

A lengyel vezetés szombat reggel az oroszországi helyzetről konzultált, és egyeztetett a szövetségesekkel is - közölte Andrzej Duda lengyel elnök a Twitteren. Az államfői Nemzetbiztonsági Iroda szerint Varsó Oroszország belügyének tekinti az eseményeket. A bejegyzés szerint a lengyel államfő Mateusz Morawiecki miniszterelnökkel és a nemzetvédelmi tárcával folytatott egyeztetést. "Folyamatosan nyomon követjük a keleti határainkon túli fejleményeket" - írta meg Andrzej Duda.

Mégsem volt szándékos
Andrzej Duda
Fotó:  TASR

Az elnökkel egy időben Piotr Müller kormányszóvivő a Twitteren megírta: az államfő és a miniszterelnök közötti egyeztetés mellett a kormány keretében Jaroslaw Kaczynski miniszterelnök-helyettes, a kormánykoalíciót vezető Jog és Igazságosság (PiS) elnöke konzultált a nemzetvédelmi és a belügyi tárca vezetőivel. "Az illetékes lengyel szolgálatok a szövetségesekkel együtt folyamatosan figyelik az oroszországi helyzetet" - írta a kormányszóvivő.

"Háború tört ki egy másik államban is, amely - mint az ukránok helyesen mondják - imperialista, támadó, terrorista állam" - tette hozzá. Most nem tudjuk, annak lefolyása milyen lesz, "incidensről van-e szó, vagy valami nagyobb dologról" - folytatta Kaczynski. Látható azonban, hogy "hogyan végződik az agresszió, ha a megtámadott fél védekezni tud" - tette hozzá a politikus. Aláhúzta: Lengyelország elrettentés céljából "óriási fegyverkezési erőfeszítéseket fejt ki".

A gyűlésen szintén felszólaló Mateusz Morawiecki miniszterelnök felidézte: a lengyel vezetés tavaly az ukrajnai háború kitörése előtt is figyelmeztetett a konfliktus veszélyére, és most "figyelemmel kíséri a helyzetet". A kormányfő közölte: a fejleményeket Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével vitatta meg, és állandó kapcsolatban van az amerikai féllel is. "Tudatában vagyunk annak, hogy nehéz időkben, nehéz környezetben élünk" - jelentette ki Morawiecki, kiemelve a kormány erőfeszítéseit a hadsereg korszerűsítésére. Jacek Siewiera őrnagy, a lengyel államfői hivatal kötelékében működő Nemzetbiztonsági Iroda (BBN) főnöke a Twitteren azt írta: a lengyel fegyveres erők az ukrajnai háború kitörése óta állandó készültségben vannak, és "ennek szintje az utóbbi események hatására nem változott meg". Siewiera is megerősítette: Varsó a szövetségesekkel együtt figyeli az oroszországi helyzetet, amely - mint a BBN főnöke aláhúzta - Oroszország belügyének tekintendő.

Ódor: Ne utazzanak szlovák állampolgárok Oroszországba

Ódor Lajos szlovák miniszterelnököt folyamatosan tájékoztatják az Orosztországban kialakult helyzetről. "Intenzív kapcsolatban áll a kül- és honvédelmi miniszterekkel, valamint nemzetközi partnerekkel. Folytatjuk az események figyelemmel kísérését és elemzését. A Szlovák Köztársaság Biztonsági Tanácsa is összeül a jövő héten" - tájékoztatott Peter Majer, a kormányfő szóvivője.

Ódor Lajos
Fotó:  TASR

„A miniszterelnök azt tanácsolja az állampolgároknak, hogy kövessék és kövessék a Külügyminisztérium utasításait. Ez jelenleg határozottan azt tanácsolja a szlovákoknak, hogy ne utazzanak Oroszországba. A már a környéken tartózkodóknak azt tanácsolják, hogy szigorúan kövessék a helyi biztonsági szolgálatok utasításait, kerüljék azokat a helyeket, ahol nagy a tömeg és a nyilvános összejövetelek" - derült ki a szóvivője tájékoztatásából.

Az Egyesült Államok kormánya konzultál szövetségeseivel

Az amerikai kormányzat követi és figyeli az oroszországi eseményeket - közölte a Fehér Ház szombaton a Kreml és a Wagner katonai magánvállalat vezetője között kirobbant konfliktusra reagálva. A Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője, Adam Hodge elmondta, hogy az Egyesült Államok egyeztet szövetségeseivel és partnereivel a fejleményekről. A Washington-i Háborús Tanulmányok Intézetének elemzése arra mutat rá, hogy ha a Wagner-csoport vezetőjének, Jevgenyij Prigozsinnak sikerülne megbuktatnia az orosz hadsereg Vlagyimir Putyinhoz lojális olyan vezetőit, mint Szergej Sojgu, védelmi miniszter és Valerij Geraszimov tábornok, vezérkari főnök, az "helyrehozhatatlan károkat okozna azon a látszaton, hogy Putyin szilárdan kezében tartja hatalmát".

Demkó Attila: A háború legveszélyesebb napja

"Kérem, legyen mindenkinek világos, ha valamit nagyon nem kívánok, az a káosz és a belháború Oroszországban vagy az oroszok teljes sarokba szorulása. Olyan negatív hatásai lehetnek ennek a világra, amelyek messze felülmúlják az ukrajnai háború jelen következményeit. A Putyin beszédet ajánlom mindenkinek, nézze meg, azután döntse el, túlzó-e az, amit írtam. 1917, összeomlás - erről beszél. Nézze meg mindenki, a csatolmányban ott van. Kínai csatornáról, nem nyugatiról. Egy másik videó pedig egy oroszpárti milboggeré - ld. kommentek. Hogy Prigozsin megőrült-e? Lehet. Az is lehet, hogy már csak előre menekülhetett. Nem látunk a részletekbe. Egy biztos, ez nem komédia, nem játék, ez eddig a háború legveszélyesebb napja" - írta Facebookos bejegyzésében Demkó Attila, az MCC Geopolitikai Műhelyének vezetője.

Robert C. Castel: A muzsikusok lázadása

Az Izraelben élő biztonságpolitikai szakember, a ma7 médiacsalád állandó szakértője így értékelte a mai eseményeket közösségi oldalán:

castel
Fotó:  Katona Tamás

1. A LÉNYEG - Túl korai még bármilyen következtetést levonni.

2. A TÉT - A világ számára a legfontosabb kérdés a 6000 körüli orosz atomtöltet feletti ellenőrzés.

3. A KONTEXTUS - a zendülésnek nem egy katasztrofális orosz veszteség adja a hátteret, hanem egy politikai-hatalmi kötélhúzás az elit berkein belül.

4. A TRIGGER - A legvalószínűbb " trigger" a szabadcsapatokra rákényszerített, az orosz hadügyminisztériummal aláírandó szerződés.

Prigozsin számára ez a hatalmi bázisa elvesztését jelentette volna.

5. A FORGATÓKÖNYVEK - Több forgatókönyv lehetséges. A legérdekesebb az a feltételezés, hogy amit látunk csupán egy álcázóköd. A kérdés, hogy mit takar és van-e köze a fehérorosz elnök éjszakai repülőútjához? Lehet találgatni.

6. PÁRHUZAMOK- kezeljük óvatosan a történelmi analógiákat. Amit eddig látunk, az nem a törökországi puccskísérlet orosz változata. A hírek optikája egyelőre teljesen más. Nem látható tűz, nem látható vér. A küzdelem az információs térben zajlik.

A Magyar Nemzetnek nyilatkozva hozzátette: "Fontos különbséget tenni a Prigozsinhoz lojális csapatok és a Wagner egésze között. Semmi sem utal arra, hogy a Wagner harcosainak tízezrei egy emberként állnának ki a zsoldoscsapat vezére mellett. Hogy hányan vannak a 'muzsikusok' közül azok, akik fegyveresen is kiállnak a zendülés mellett, azt nem tudjuk, mindenesetre a Prigozsin által közölt számadatokat érdemes egy adag egészséges szkepticizmussal kezelni."

Charles Michel: az oroszországi események orosz belügyek

Ami jelenleg Oroszországban történik, az "világosan orosz belügy", és az EU szorosan figyelemmel kíséri a helyzet alakulását, kapcsolatban áll a G7-es partnerekkel valamint az EU-tagországokkal - írta szombati Twitter-bejegyzésében Charles Michel az uniós tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke.

A brüsszeli testület elnöke Twitter bejegyzésében megerősítette továbbá, hogy az EU továbbra is "rendíthetetlenül" támogatja Ukrajnát és az ukrán elnököt, Volodomir Zelenszkijt.

Zelenszkij: Oroszország gyengesége nyilvánvalóvá vált

Oroszország gyengesége nyilvánvalóvá vált - reagált szombaton Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arra, hogy nyílt fegyveres konfliktus alakult ki a Wagner katonai magánvállalat és az orosz hadvezetés között.

Május 8
Volodimir Zelenszkij
Fotó:  TASR

A Telegram üzenetküldő szolgáltatáson közzétett üzenetében az ukrán elnök azt írta: ez "totális gyengeség".

"Minél tovább tartja Oroszország katonáit és zsoldosait a mi földünkön, annál nagyobb káoszt és fájdalmat és annál több problémát okoz magának később" - írta az ukrán elnök.

Putyin egységre szólított fel a belső árulással szemben

Egységre szólított fel a belső árulással szemben és kemény fellépést helyezett kilátásba a fegyveres lázadás résztvevőivel szemben szombaton Vlagyimir Putyin orosz elnök.

Putyin
Fotó:  TASR/AP

Bejelentette, hogy a fegyveres erők parancsot kaptak a lázadás szervezőinek "semlegesítésére" és hogy az árulás résztvevőit elkerülhetetlenül felelősségre fogják vonni. Közölte, hogy Moszkvában, valamint a moszkvai és más régióban terrorellenes intézkedéseket vezetnek be. Az elnök szerint határozott erőfeszítések történtek a Rosztov-na-Donuban kialakult "bonyolult" helyzet stabilizálására is, ahol a polgári és katonai hatóságok munkáját hatékonyan akadályozzák.

"Oroszország elnökeként és főparancsnokaként, Oroszország polgáraként mindent megteszek az ország védelmében, az alkotmányos rend, a polgárok életének, biztonságának és szabadságának védelmében" - fogalmazott.

Felszólította azokat, akiket "megpróbálnak belerángatni" a lázadásba, hogy hozzák meg az egyetlen helyes döntést: ne vegyenek részt a bűnözői akciókban.

Azt hangoztatta, hogy Oroszország ma nehéz harcot vív a jövőjéért, amely egységet, konszolidációt és felelősséget, követel meg. A lázadást pedig az ország olyan hátbatámadásának nevezte, mint amilyen 1917-ben történt az első világháború idején, amikor a győzelmet "ellopták" Oroszországtól, az intrikák pedig a hadsereg megsemmisüléséhez és az állam széteséséhez, hatalmas területek elvesztéséhez és polgárháborúhoz vezetett.

"Nem hagyjuk, hogy ez megismétlődjön. Meg fogjuk védeni mind népünket, mind államiságunkat minden fenyegetéssel szemben. Beleértve a belső árulást is" - mondta Putyin.
Az államfő Jevgenyij Prigozsinra, a Wagner katonai magánvállalat alapítójára utalva azt mondta, hogy "a túlzott becsvágy és az önérdek vezetett az áruláshoz" a csoport azon harcosai és parancsnokai ellen is akik "felszabadították" Szoledart és Artyomovszkot (Bahmutot) és más településeket.

Korábban írtuk

Jevgenyij Prigozsin Telegram csatornáján pénteken azt állította, hogy egységeit állítólag az orosz hadsereg megtámadta, lőtte, és ezért az ország katonai vezetését okolta és bejelentette, hogy "25 ezer embere megy tisztázni a dolgot". A kijelentés után az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) büntetőeljárást indított fegyveres lázadásra való felbujtás alapján. A védelmi minisztérium hamis információnak nevezte a Wagnert ért állítólagos csapást. Az FSZB  Közkapcsolati Központja (DSP) felszólította a katonai magáncég harcosait, hogy ne kövessék Prigozsin parancsait, és vegyék őrizetbe.

Dmitrij Peszkov orosz elnök sajtótitkára azt mondta, hogy Vlagyimir Putyin elnököt tájékoztatták a Prigozsin körül kialakult helyzetről, és "megteszik a szükséges intézkedéseket". Peszkov szerint az illetékes minisztériumok és hatóságok folyamatosan tájékoztatják az orosz elnököt azokról a lépésekről, amelyeket Vlagyimir Putyin utasítására egy fegyveres lázadási kísérlettel kapcsolatban hoznak.

Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) társadalmi kapcsolatokért felelős központja felszólította a Wagner-harcosokat arra, hogy ne kövessék  Prigozsin parancsait, és vegyék őrizetbe.

Szergej Szurovikin, az Ukrajna területén harcoló orosz csapatok közös csoportjának parancsnok-helyettese pedig felszólította a Wagnert, hogy az orosz elnök parancsának engedelmeskedjen.

Időközben Prigozsin bejelentette, hogy "végig viszi" az orosz katonai vezetés megdöntését, és hogy Wagner-harcosai átlépték a határt Ukrajnából Oroszországba és blokád alá veszi a Moszkvától mintegy 1200 kilométerre fekvő Don menti Rosztovot, a város katonai létesítményeit pedig már el is foglalta.

A rosztovi régió kormányzója, Vaszilij Golubev azt javasolta a Don menti Rosztov lakosainak, hogy ne hagyják el otthonaikat, másoknak pedig azt, hogy ne utazzanak a városba. Mindenkit biztosított arról, hogy a rendvédelmi szervek mindent megtesznek az állampolgárok biztonsága érdekében. Eközben a városi hatóságok töröltek minden hétvégi nyilvános rendezvényt.


Adam Hodge, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője bejelentette, hogy a Fehér Ház "követi a helyzetet" Oroszországban, és hogy Joe Biden elnököt tájékoztatták a fejleményekről. Adam Hodge hozzátette: "Követjük a helyzetet, és a fejlemények kapcsán konzultálunk szövetségeseinkkel és partnereinkkel."
Jevgenyij Prigozsin pénteki fenyegető kijelentéseire csaknem 3 százalékkal gyengült az orosz tőzsdemutató. Különösen az energiaipari és a banki papírok árfolyama esett.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.