Amerikai elnökválasztás: futottak még
Bár a korai szavazás már zajlik az Egyesült Államokban, a "rendes" szavazásra jövő kedden, november 5-én kerül sor. A verseny rendkívül szoros lesz.
Kamala Harris és Donald Trump a felmérésekben fej-fej mellett halad, a köztük levő különbség gyakorta a közvélemény-kutatás statisztikai hibahatárán belül mutatkozik. Biztos, hogy kettejük közül az egyik beköltözhet a Fehér Házba, és a világsajtó is kettejük harcára koncentrál. Ám az amerikai elnöki tisztségre mások is ácsingóznak, nem is kevesen. És bár a politikában kockázatos lehet jósolni, egy valamit különösebb kockázat nélkül kijelenthetünk: a Fehér Ház lakója nem közülük fog kikerülni.
Az nyer, aki legalább 270 elektori szavazatot begyűjt. Két állam kivételével mindenütt másutt a győztes mindent visz elve érvényesül, tehát aki nyer, az az adott tagállam összes elektori szavazatát megkapja. Ebben a történelmileg kialakult, bonyolult, két szereplőre írt kamaradrámában a nevető harmadiknak nincs esélye. Mély politikai meggyőződésből, vagy személyes márkaépítésből azonban négyévente mégis akadnak, akik nekifutnak a Fehér Ház ostromának. De már a nekifutás sem olyan egyszerű, mint Szlovákiában. Nem volt olyan régen, emlékezhetünk rá, aki itt 15 ezer támogató aláírást össze tud gyűjteni, az elnökjelölt lesz. S bár az Egyesült Államokra a külső szemlélő homogén egységként tekint, az valójában erős regionális öntudattal, de ami ennél fontosabb: jogkörökkel rendelkező tagállamok szövetsége. Az Egyesült Államok alkotmányának értelmében a választási eljárásra vonatkozó törvényeket az államok határozzák meg és hajtják végre. Így tehát az, hogy milyen feltételekkel lehet felkerülni a szavazólapokra, tagállami hatáskör.
Nézzük, kik azok, akik 2024-ben szeretik a lehetetlen küldetéseket.
A Libartariánus Párt Chase Olivert indítja, akit a Rolling Stone magazin a "legbefolyásosabb libertariánusnak” nevezett. A jelölt szerint a kétpártrendszer már idejétmúlt, és fel kéne rázni. Az infláció megugrása és a lakhatási költségek ugrásszerű növekedése miatt egyértelmű, hogy a status quo nem működik. Amerikának új hangra van szüksége – olyanra, amely kihívást jelent Donald Trumpnak és Kamala Harrisnak egyaránt. Ez a hang Chase Oliver – hirdeti a 38 éves jelölt a honlapján.
A Zöld Párt Jill Steint látná szívesen az államfői székben. Stein a Harvardon szerzett orvosi diplomát. Segített kezdeményezéseket vezetni a környezeti rasszizmus, igazságtalanság és környezetszennyezés elleni küzdelemben, az egészséges közösségek előmozdításában és a demokrácia újjáélesztésében.
Véget kell vetnünk a nők, a fekete és barna emberek, az őslakosok, a bevándorlók, a fogyatékkal élők, az LMBTQIA+ közösség és más marginalizált csoportok elleni szisztémás megkülönböztetés szégyenletes örökségének, és össze kell fognunk jogaink, szabadságaink és igazságosságunk biztosítása érdekében. mindenkinek" – hirdeti honlapján. Egyébként is csak elméleti esélyeit csökkenti, hogy hét államban nem sikerült felkerülnie a szavazólapokra.
Vannak jelöltek, akik elméletileg hozzájuthatnak 270 elektori szavazathoz, ami a szükséges minimum, de több tagállamban sem sikerült teljesíteni a szavazólapra való rákerüléshez elégséges feltételeket. A Szocializmusért és Felszabadításért Párt Claudia De la Cruzt indítja, aki dominikai bevándorlók gyermekeként született, de már az Egyesült Államokban, így az indulás alapfeltételét teljesíti. 13 évesen kezdett politikai aktivistaként tevékenykedni.
35 tagállam szavazólapján szerepel Cornel West. Ő az első fekete, aki doktori fokozatot kapott filozófia szakon a Princeton Egyetemen. 20 könyvet írt. Mint elmondta, a választáson azért indult független jelöltként, mert a két nagy párt duopóliuma válságba és "spirituális obszcenitásba" vezette a nemzetet. Egyik támogatója a Nebraskai Legalizálják a Marihuánát MOST Párt.
Robert F. Kennedy Jr. 2024. augusztus 23-án visszalépett az elnökjelöltségtől, Donald Trumpot támogatva, ennek ellenére néhány tagállamban a neve rajta lesz a jelöltlistán, mivel csak 19 államban távolíttatta el a nevét a listákról.
16 olyan jelölt is van, aki kevesebb, mint tíz tagállamban teljesítette a jelöltlistára kerülés feltételét. Közülük megmutatunk egyet, aki a magyar vidéken is számíthatna néhány szavazatra. A Kalózpárt jelöltje, Vermin Supreme, aki azt is lebegteti, hogy 1960-ban vagy 61-ben született-e, csak Delaware államban teljesítette a listára kerülés feltételeit, kilenc továbbiban hivatalból bejegyezték. Így tehát belőle 2024-ben elnök nem lesz, de mivel gumicsizmáját a fejére húzva viseli, legalább vicces.
Supreme kampányában egyebek mellett ingyen pónit is ígért minden amerikainak, mellyel valószínűleg a lánygyermeket nevelő családapák szavazatait szeretné begyűjteni, de ahhoz kellenének voksok a többi szövetségi államból is. Majd legközelebb...