Gazdasági kérdések dönthetik el az amerikai elnökválasztást
Pártállástól függetlenül a gazdasági kérdéseket tartják döntőnek az amerikai választók, csak ezt követi a demokrácia állapota az Egyesült Államokban. Egy hét múlva választják meg az Egyesült Államok 47. elnökét.
Amikor, két hónapja, a Demokrata Párt belátta Joe Biden hivatalban levő államfő újraválaszthatatlanságát, és pajzsra emelte alelnökét, Kamala Harrist, nagy volt az öröm a párt berkeiben, Harris ugyanis határozottan jobban teljesített a közvélemény-kutatásokban, mint Biden. Aztán, ahogy telt-múlt az idő, kiderült, Harris előnye csak a Donald Trump republikánus elnökjelölt mögött lóhosszal lemaradt Bidenhez képest értelmezhető zajos sikerként. A legújabb közvélemény-kutatások már nagyon kiegyenlített versenyt mutatnak a két jelölt között. Az elmúlt napokban megjelent közvélemény-kutatások eredményét ebben a tegnapi cikkünkben mutattuk be.
A demokraták számára aggasztó lehet a republikánus jelölt térhódítása a "kék fal" államokban – Michigan, Wisconsin és Pennsylvania –, valamint a korábban hagyományosan demokrata szavazó fekete és latin szavazók körében. A felmérések ezen választói csoportok bizonyos szegmenseiben is növekvő Trump támogatottságot mutatnak. Ezért a felek nagyon komoly, szegmentált kampányt folytatnak. Harrisnak például a napokban volt egy kampányfutama, mely a Pennsylvania városainak külvárosaiban élő nőket célozta, akik hagyomány republikánus szavazók, de lehet, hogy a harsány Trump taszítja őket.
Mivel a felmérések azt mutatják, a megosztottság nagy, a mozgástér kicsi, így minden szavazói csoport voksaiért le kell hajolni.
Az amerikai választók elsősorban a pénztárcájukkal fognak szavazni. A Gallup egy korábbi felméréséből az derül ki, a gazdasági kérdések a legfontosabbak számukra. A szavazók szerint Donald Trump jobban tudja kezelni a gazdaságot, mint Kamala Harris (54%, szemben a 45%-kal). Trump a bevándorlás (+9 százalékpont) és a külügyek (+5) kezelésében is előnyt élvez, míg Harrist jobbnak tartják a klímaváltozás (+26), az abortusz (+16) és az egészségügy (+10) kérdésében.
A globális közvélemény-kutató 22 területet jelölt meg egy felmérésében. A válaszadók ezekhez a rendkívül fontos, nagyon fontos, valamennyire fontos, nem fontos kategóriákat társíthatták. A gazdaság állapota a megkérdezettek 52%-a számára rendkívül fontos, 38%-a számára nagyon fontos, ez összesen 90 százalék. Mindössze 1 százalék véli úgy, hogy ez a kérdés nem fontos, tehát a szavazást nem az ő voksuk fogja eldönteni.
Előkelő helyen van még a bevándorlás kérdése, az oktatás helyzete és az egészségügyi ellátás is. Kamala Harris egyik fő ütőkártyája, az abortuszkérdés a 9. helyen áll, megelőzi a fegyvertartás szabályozásának kérdése. Ami a külpolitikai kérdéseket illeti, az Oroszországgal való kapcsolat 27 százalék számára rendkívül, fontos, a Kínával való 24-nek. Az izraeli-palesztin konfliktust 31 százalék tette a rendkívül fontos dobozba.
A klímaváltozás hátulról a második (21-29-24-26), a lista végén pedig a transgender jogok állnak, amely a választók 18%-a számára rendkívül fontos, ötödének nagyon fontos, negyedének valamennyire fontos, 36%-ának viszont egyáltalán nem fontos.
A Bankrate.com pénzügyi elemző és összehasonlító oldal megkérdezte a szavazókat, mely gazdasági problémákat tartják a legnyomasztóbbnak. 41%-uk az inflációt jelölte meg. A demokrata szavazók 28%, a republikánusok 56%-a, míg a függetlenek 46%-a vélekedik így.
Az inflációs ráta a 2022-es csúcsról zuhant, az árak ma még mindig drágábbak, mint a koronavírus-világjárvány előtt voltak, és továbbra is hatással vannak a fogyasztók pénzügyeire, kezdve a megtakarítási képességüktől egészen a nyugdíjtakarékosságig.
Azt is megkérdezték a szavazóktól, merre tart az amerikai gazdaság. Összességében a megkérdezettek több mint fele, 55%-a gondolja, hogy rossz úton halad, igaz, a demokratáknak csak 27%-a látja így ezt a kérdést, a republikánus szavazóknak viszont elsöprő többsége, 83%-a.
Akik tehát az elmúlt négy évet ellenzékben töltötték, ennek az időszaknak a hibás gazdasági döntéseiért elszámoltatnák a felelősöket.