2023. július 14., 20:04

Amerikai elemző: a Teixeira-ügyből az egész hírszerző közösségnek tanulnia kell!

Augusztus 9-én tartják a következő tárgyalást a bizalmas katonai iratok kiszivárogtatásával vádolt Jack Teixeira ügyében.

teixeira
Jack Teixeira munkába indulós szelfije, és egy reprofotó az elfogásáról

A massachusettsi Nemzeti Gárda Légierejének 102. hírszerző szárnyánál szolgáló, 21 éves katonát áprilisban fogta el az FBI.

Márciusban bejárta a világsajtót, hogy a Twitterre és a Telegramra bizalmas amerikai katonai dokumentumok szivárogtak ki. A dokumentumok nemcsak az orosz-ukrán háborúval, hanem az USA közel-keleti politikájával, és más partnereivel kapcsolatos információkat is tartalmaztak. Az egyik dokumentum Magyarországot is érintette. Az ügyben Joe Biden amerikai elnök is megszólalt,  miután a bűnüldöző szervek egyre közelebb kerültek Teixeirához.

A fiatal, fegyvertelen katonát az FBI komoly erődemonstrációval, páncélozott járművek felhasználásával fogta el. Elfogása során nála nem, ellenben lakhelyén komoly arzenált találtak, automata fegyvereket is.

Ez azonban csak nálunk ad okot felhördülésre, az Egyesült Államokban szabadon vásárolható ez a fegyvertípus. Elfogása óta Teixera szövetségi őrizetben van. Ügyében legutóbb júniusban tárgyaltak. Ekkor mind a hat szövetségi vádpontban ártatlannak vallotta magát – emlékeztet a CNN.

A military.com amerikai portálon Jon Hemler leszerelt haditengerésztiszt, katonai elemző, a GovExec's Forecast International munkatársa tollából jelent meg egy hosszú véleménycikk arról, mit tanulhat a Teixeira-ügyről az amerikai védelmi rendszer. Hemler nem nagyon beszél ki a mainstremből, ennek ellenére a portál leszögezi, hogy amit leír, az szigorúan Hemler magánvéleménye, mely nem feltétlenül azonos sem a military.com-éval, sem a GovExec's Forecast Internationaléval.

Gyakran könnyebb és megnyugtatóbb egy hibás egyént hibáztatni, de az intézményi és rendszerszintű hiányosságok kezelése jobb megoldásokat hozhat

– írja az elemző, aki szerint az eset legalább két aspektusában különbözik Edward Snowden, Chelsea Manning és Reality Winner korábbi, nagy horderejű titkosított kiszivárogtatásaitól. Az egyik, hogy a koronavírus-világjárvány után történt, a másik pedig Teixeira indítéka, pontosabban annak hiánya.

Teixeirát középiskolai évei végén érte a világjárvány, online oktatást követően érettségizett, mint nemzedékének sok tagja.

Az Országos Oktatási Statisztikai Központ nyomon követte, hogy 2020 tavaszán az amerikai állami iskolák 77%-a áttért az online távoktatásra, és az egyetemisták 84%-a online vett részt néhány vagy minden órájában. Egy évvel később az állami iskolák tanulóinak csak 52%-a vett részt személyesen, nappali tagozaton. Ennek megfelelően egy 2019-2021-es orvosi tanulmány szerint a négy és tizenkét év közötti gyermekek átlagosan napi 1,5 órával megnövelték a képernyő előtt töltött időt a járvány előtti szinthez képest.

Csakhogy: miután a járványveszély elmúlt, a gyerekek képernyőideje nem csökkent.

A Harvard kutatói megjegyzik, hogy a világjárványhoz kapcsolódó távoktatás negatív hatással volt a gyerekek érzelmi, szociális és kapcsolati fejlődésére. A már katonakorú amerikai fiatalok, akik online jártak középiskolába, mint például Jack Teixeira, maguk is alacsonyabb szintű szociális, érzelmi és tanulmányi háttérről számoltak be.

A jelentések szerint Teixeira magányos és kívülálló viselkedést tanúsított iskolai pályafutása során.

Szintúgy szokatlan Teixeira indítéka. Míg Snowden, Manning és Winner "whitblowernek" tartotta magát, aki az amerikai népet, vagy legalábbis a közjót szolgálta azzal, hogy nyilvánosságra hozta a titkos dokumentumokat, Teixeira csak le akarta nyűgözni a Discord-csoportjának tagjait. Kori Schake azt írta, hogy indítéka az "érzelmi bizonytalanságból" eredő megerősítési vágyat jelzi.

Hemler emlékeztet, elemzők 2012-t fordulópontként látják a közösségi médiában. A Facebook ebben az időben vásárolta fel az Instagramot.

Azóta a tanulmányok következetesen kimutatták ezeknek a platformoknak a mentális és érzelmi hatásait a fejlődő elmékre. A járvány miatti elszigeteltség felgyorsította a tinédzserek személyes kapcsolatainak az internetre szorulását.

Az elemző szerint komplex, összetett problémáról van szó. Az elemző maga is idézi Jack Hammond nyugalmazott tábornok sorait, melyet a ma7 is szemlézett megjelenése idején, mely szerint a mentális és érzelmi romló helyzete a népegészségügyi problémán túl nemzetbiztonsági kockázatot is jelent.

A világjárvány utáni környezet más. A jelenlegi toborzási kihívások, az oktatás minden szintjét elérő  visszaesés, és az egy évtizeddel ezelőtt még nem létező online valóság közepette a Védelmi Minisztériumnak fel kell ismernie a valóságot, és alkalmazkodnia kell ahhoz, ami vele jár. A megoldás nem egyértelmű – írja az elemző, de a katonai hírszerző közösség nem engedheti meg magának, hogy elmulassza a Teixeira-ügy tanulságait.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.