Amerikai elemző: a Teixeira-ügyből az egész hírszerző közösségnek tanulnia kell!
Augusztus 9-én tartják a következő tárgyalást a bizalmas katonai iratok kiszivárogtatásával vádolt Jack Teixeira ügyében.

A massachusettsi Nemzeti Gárda Légierejének 102. hírszerző szárnyánál szolgáló, 21 éves katonát áprilisban fogta el az FBI.
Márciusban bejárta a világsajtót, hogy a Twitterre és a Telegramra bizalmas amerikai katonai dokumentumok szivárogtak ki. A dokumentumok nemcsak az orosz-ukrán háborúval, hanem az USA közel-keleti politikájával, és más partnereivel kapcsolatos információkat is tartalmaztak. Az egyik dokumentum Magyarországot is érintette. Az ügyben Joe Biden amerikai elnök is megszólalt, miután a bűnüldöző szervek egyre közelebb kerültek Teixeirához.
Ez azonban csak nálunk ad okot felhördülésre, az Egyesült Államokban szabadon vásárolható ez a fegyvertípus. Elfogása óta Teixera szövetségi őrizetben van. Ügyében legutóbb júniusban tárgyaltak. Ekkor mind a hat szövetségi vádpontban ártatlannak vallotta magát – emlékeztet a CNN.
A military.com amerikai portálon Jon Hemler leszerelt haditengerésztiszt, katonai elemző, a GovExec's Forecast International munkatársa tollából jelent meg egy hosszú véleménycikk arról, mit tanulhat a Teixeira-ügyről az amerikai védelmi rendszer. Hemler nem nagyon beszél ki a mainstremből, ennek ellenére a portál leszögezi, hogy amit leír, az szigorúan Hemler magánvéleménye, mely nem feltétlenül azonos sem a military.com-éval, sem a GovExec's Forecast Internationaléval.
– írja az elemző, aki szerint az eset legalább két aspektusában különbözik Edward Snowden, Chelsea Manning és Reality Winner korábbi, nagy horderejű titkosított kiszivárogtatásaitól. Az egyik, hogy a koronavírus-világjárvány után történt, a másik pedig Teixeira indítéka, pontosabban annak hiánya.
Teixeirát középiskolai évei végén érte a világjárvány, online oktatást követően érettségizett, mint nemzedékének sok tagja.
Az Országos Oktatási Statisztikai Központ nyomon követte, hogy 2020 tavaszán az amerikai állami iskolák 77%-a áttért az online távoktatásra, és az egyetemisták 84%-a online vett részt néhány vagy minden órájában. Egy évvel később az állami iskolák tanulóinak csak 52%-a vett részt személyesen, nappali tagozaton. Ennek megfelelően egy 2019-2021-es orvosi tanulmány szerint a négy és tizenkét év közötti gyermekek átlagosan napi 1,5 órával megnövelték a képernyő előtt töltött időt a járvány előtti szinthez képest.
Csakhogy: miután a járványveszély elmúlt, a gyerekek képernyőideje nem csökkent.
A Harvard kutatói megjegyzik, hogy a világjárványhoz kapcsolódó távoktatás negatív hatással volt a gyerekek érzelmi, szociális és kapcsolati fejlődésére. A már katonakorú amerikai fiatalok, akik online jártak középiskolába, mint például Jack Teixeira, maguk is alacsonyabb szintű szociális, érzelmi és tanulmányi háttérről számoltak be.
A jelentések szerint Teixeira magányos és kívülálló viselkedést tanúsított iskolai pályafutása során.
Szintúgy szokatlan Teixeira indítéka. Míg Snowden, Manning és Winner "whitblowernek" tartotta magát, aki az amerikai népet, vagy legalábbis a közjót szolgálta azzal, hogy nyilvánosságra hozta a titkos dokumentumokat, Teixeira csak le akarta nyűgözni a Discord-csoportjának tagjait. Kori Schake azt írta, hogy indítéka az "érzelmi bizonytalanságból" eredő megerősítési vágyat jelzi.
Azóta a tanulmányok következetesen kimutatták ezeknek a platformoknak a mentális és érzelmi hatásait a fejlődő elmékre. A járvány miatti elszigeteltség felgyorsította a tinédzserek személyes kapcsolatainak az internetre szorulását.
Az elemző szerint komplex, összetett problémáról van szó. Az elemző maga is idézi Jack Hammond nyugalmazott tábornok sorait, melyet a ma7 is szemlézett megjelenése idején, mely szerint a mentális és érzelmi romló helyzete a népegészségügyi problémán túl nemzetbiztonsági kockázatot is jelent.
A világjárvány utáni környezet más. A jelenlegi toborzási kihívások, az oktatás minden szintjét elérő visszaesés, és az egy évtizeddel ezelőtt még nem létező online valóság közepette a Védelmi Minisztériumnak fel kell ismernie a valóságot, és alkalmazkodnia kell ahhoz, ami vele jár. A megoldás nem egyértelmű – írja az elemző, de a katonai hírszerző közösség nem engedheti meg magának, hogy elmulassza a Teixeira-ügy tanulságait.