Hatvan évig raboskodhat az amerikai kiszivárogtató
80 éves aggastyánként szabadulhat Jack Teixeira, a Nemzeti Gárda 21 éves katonája. A férfit eddig csak gyanúsították azzal, hogy katonai információkat szivárogtatott ki, most már vádat is emeltek ellene.

A szövetségi esküdtszék a múlt héten emelt vádat Jack Teixeira ellen. Teixeira a Nemzeti Gárda légierejének a massachusettsi Otisben levő bázisán szolgált, a 102. hírszerző szárnyban. Beosztása szerint informatikus volt, engedélyes volt a minősített anyagokhoz való hozzáféréshez. A férfi több dokumentumot lefotózott, majd a számítógépes játékok kedvelői körében népszerű Discord szerverre töltötte fel, ahonnan azok átkerültek a Telegramra, a Twitterre, és más felületekre.
A dokumentumok Ukrajnával, a Közel-Kelettel, Kínával kapcsolatos információkat tartalmaztak, de voltak az USA szövetségeseinek megfigyeléséről beszámoló dokumentumok is, az egyik például Magyarországot is érintette.
Az ügy rendkívül kellemetlenül érintette az amerikai hírszerző közösséget. Az nyilvánvaló volt, hogy az információ "belülről" érkezett, de fel kellett tárni a forrást. Az USA hírszerző közösségét 17 központi szerv alkotja, de vannak egyéb, hírszerzési tevékenység végzésére jogosult állami és szövetségi hatáskörrel rendelkező szervek, egy szivárogtató megtalálása tehát nem úgy zajlik, ahogy azt egy 45 perces akciósorozat-részben bemutatják. Az ügyben Joe Biden amerikai elnök is megszólalt.
Jack Teixeirát április 13-án vette őrizetbe az FBI. Azóta bő két hónap telt el, és az ügy vádemelési szakaszba jutott. A vádirat amerikai sajtóbeszámolók szerint nem túl izmos, mindössze tíz oldal. A 21 éves katonát védelmi információk tárolásának és továbbításának hat rendbeli bűncselekményével vádolják. Merrick B. Garland főügyész azzal vádolta meg Teixeirát, hogy megszegte a nemzetbiztonság védelmére tett esküjét, és azt mondta, hogy az anyag kiszivárogtatása valószínűleg "kivételesen súlyos nemzetbiztonsági károkat okozott”.
A vád szerint Teixeira helytelenül kezelt dokumentumokat, köztük egy meg nem nevezett amerikai cég számláinak "egy külföldi ellenfél által történő feltöréséről" szóló jelentést, katonai felszerelés Ukrajnába szállításáról szóló információkat, valamint egy rendkívül kényes jelentést az orosz és ukrán csapatok mozgásáról, amelyek kompromittálták a "minősített forrásokat és módszereket". A vádirat szerint más dokumentumok is tartalmaztak egy külföldön állomásozó amerikai csapatok külföldön történő megtámadására irányuló tervet, és leírták, hogy "hol és hogyan" történhet a támadás.
A Teixeira által közzétett anyagok között a legszigorúbb besorolással rendelkező dokumentumok is voltak.
– mondta Joshua S. Levy ügyész.
Teixeira továbbra is szövetségi őrizetben maradt, miután az ügyészek bizonyítékot szolgáltattak arra vonatkozóan, hogy korábban erőszakos és rasszista fenyegetésekkel élt, fegyverarzenált halmozott fel, és fennáll annak a veszélye, hogy érzékeny információkat oszt meg külföldi országokkal. Ez utóbbi újkeletű információ, korábban nem esett szó idegen országok érdekeltségéről a kémügyben, sőt, az a vélekedés vált általánossá, hogy a fiatal férfi a chatcsoport tagjai előtt akart "felvágni".
Ha az eddigi amerikai kiszivárogtatók bírósági "pályafutásából" indulunk ki, valószínűleg hosszadalmas perre számíthatunk, és a pernek lehetnek most még nem látható fordulatai. Ha valaki védelmi információkat gyűjt, vagy éppen elveszíti a rá bízott, ilyen jellegű információkat, akár tízévi börtönnel is sújtható, mivel Teixeirát hatrendbeli bűncselekménnyel vádolják, így esetében ez akár 60 évet is jelenthet. Ám ha rábizonyítják, hogy idegen hatalom számára kémkedett, akkor akár életfogytiglani szabadságvesztésre vagy halálbüntetésre is ítélhetik, bár Julius és Ethel Rosenberg 1953-as kivégzése óta kémkedés miatt nem végeztek ki amerikai állampolgárt.