2023. április 15., 19:02

Ellenségként tekint Amerikára Magyarország? Mi áll a kiszivárgott amerikai iratokban?

Akciófilmbe illő külsőségek között fogták el az amerikai hatóságok Jack Teixeirát. A 21 éves férfi a Nemzeti Gárda légierejének hírszerző egységénél dolgozott, hozzáférhetett a kiszivárogtatott iratokhoz.

Jack Teixeira elfogása
Jack Teixeira elfogása
Fotó: Reprofotó

Az Egyesült Államok haderejét a hadsereg, a tengerészgyalogság, a haditengerészet, a légierő, az űrerő, a parti őrség és a Nemzeti Gárda alkotja. Ez utóbbi 1636 óta képezi különböző alakváltozataiban az amerikai haderő részét, jogállása az USA Alkotmányában is rögzítve van. A Nemzeti Gárda katonáinak egy részét "részmunkaidős" katonák képezik, akiknek van polgári foglalkozásuk, s mellette bizonyos időt katonai szolgálattal töltenek, ezért nevezik őket alkalmanként, némi malíciával "hétvégi harcosoknak". Mellettük viszont a Nemzeti Gárdának van hivatásos állománya is.

Mint tudjuk, ha eldobunk egy követ a világon, akkor az biztos, hogy egy magyart fog eltalálni. A Nemzeti Gárdát 2016 és 2020 között az amerikai légierő négycsillagos tábornoka, bizonyos Joseph Lengyel vezette, aki ugyan már az USA-ban született 1959-ben, de lehet, hogy a „Katica-katica, felmászott a fára dalocskát” még azért el tudná énekelni.

Korábban írtunk róla, hogy a kiszivárgott dokumentumok (a cikk megjelenése idején még csak) valószínűleg (most már biztosan), a J-2 hírszerző egységtől szivárogtak ki. Az USA Hírszerző Közösségét összesen 17 szerv alkotja. Ebből 9 tartozik a Védelmi Minisztérium kötelékébe. Külön hírszerzése van a haditengerészetnek, a hadseregnek, a tengerészgyalogságnak. De az Igazságügyi Minisztérium alá is tartozik két, titkosszolgálati jogkörökkel bíró szervezet, ahogy az Energetikai Minisztérium alá is, az OICI. A Belbiztonsági Minisztérium kötelékébe tartozó parti őrségnek is saját hírszerzése van, a Coast Guard Intelligence.

Ember legyen a talpán, aki ezt az egészet átlátja, egyébként is, a Washington Post egy 2010-es cikke szerint 1271 kormányzati szervezet, és 1931 magáncég foglalkozott terrorelhárítással és/vagy hírszerzéssel. A 17 szerv között viszont a J-2 nevű alakulatot nem találjuk.

Ez ugyanis a Nemzeti Gárda szervezetén belüli 8+2 igazgatóság közül az egyik, amely gárdán belül foglalkozik a hírszerzéssel, igaz, az munkaköri leírásában benne van, hogy a Nemzeti Gárda mellett együttműködik más katonai és polgári hírszerző ügynökségekkel. Így juthat hozzá a szigorúan titkos iratokhoz, melyek, ahogy korábban is írtuk, több száz ember kezén mennek át. A Pentagon a történtek után ezt igyekszik korlátozni, ez viszont a hírszerzés hatékonyságát veszélyeztetheti.

Hogy Jack Teixeira milyen indíttatásból szivárogtatta ki az iratokat, hamarosan ki fog szivárogni a sajtóba. Az információknak az oroszok biztosan örültek, bár feltételezhetjük, hogy egy részével rendelkeztek, a szövetséges erőtérben viszont bizonyos vonatkozásokban zavart kelthetett. A Politico gyűjtötte össze, mi mindent írtak az egyes európai országokról. Fontos hangsúlyozni, egyelőre nem tudjuk, hogy a kiszivárogtatott, nagy mennyiségű dokumentumból mennyi hiteles valóban, mennyi volt benne a kiszivárogtatás "első hullámában", és közülük mennyit módosítottak utólag, mivel a Discordra felkerült, és utóbb a Twitteren és a Telegramon is terjedő dokumentumok között eltérések vannak. Továbbá ezeket az állításokat rendkívül nehéz független forrásokból ellenőrizni, így az alábbiakat ne feltétlenül vegyék készpénznek.

A dokumentumok szerint Ukrajnában működik egy EU/NATO különleges alakulat. Nem nagy létszámú, 97 fős, amelyből 50 főt Nagy-Britannia, 17-et Lettország, 15-öt Franciaország, 14-et az USA, és egy főt Hollandia ad. Az nem derül ki, hogy ez az egység hol helyezkedik el Ukrajnában, és milyen tevékenységet folytat. Ezen felül az USA-nak 100 tagú állománya van Ukrajnában. Korábban "kis számú katonai jelenlétet" ismert be a kijevi nagykövetségen, Franciaország pedig kategorikusan tagadta, hogy hadereje részt venne az ukrajnai hadműveletekben. A többi ország nem kívánta kommentálni az értesülést.

Ami az Ukrajnának beígért tankadományokat illeti, a titkos iratok szerint messze nem haladnak olyan jól, mint a kommunikációjuk. Télen valószínűleg az egész világ megtanulta a NATO fontosabb páncélosainak neveit, az egyes tagországok egymásra licitálva jelentették be, ki mennyit ad, míg összejött az a kétszáz darab, amit az USA szövetségesei beígértek, bár ez még mindig 53-mal kevesebb, mint amennyire Ukrajnának a tavaszi offenzívához szüksége lenne. Ennek a felét Lengyelország és Szlovénia adná, az Egyesült Királyság is 14-et. Berlin azt közölte, 18 Leopardot szállít le, ebből egyelőre kettőt sikerüt ténylegesen a dokumentumok szerint.

Nos, ami a valós helyzetet illeti, február 23-ig a 200 harckocsinak csak 31 százaléka jutott ki a csataterekre. Az azóta eltelt időszakról várjuk az újabb kiszivárogtatást.

Az Egyesült Államok 31 modern harckocsit ígért, de ezek csak ősszel érkezhetnek.

A dokumentumok szerint Magyarország ellenségnek tekinti Amerikát. A Politico szerint Magyarország "rendszeresen megzavarja szövetségeseit". Egy március 2-ai keltezésű, szigorúan titkos CIA-dokumentum szerint Orbán Viktor február 22-én, egy politikai stratégiai ülésen pártja egyik legnagyobb ellenfelének nevezte az Egyesült Államokat. A kiszivárgott dokumentumok szerint Magyarország lehetővé tette, hogy a Horvátország által Ukrajnának adományozott helikopterek a magyar légtéren keresztük kerüljenek Ukrajnába. Az információt egyik fél sem kívánta kommentálni.

Az iratok szerint Nagy-Britannia alábecsülte az Oroszországgal való konfrontációt, és a egyesült királyságbeli, amerikai és francia kémrepülőgépek és az orosz gépek közötti incidensek sokkal súlyosabbak, mint ahogy azt Ben Wallace brit védelmi miniszter korábban láttatni igyekezett.

Törökország békéltetőként tüntette fel magát Ukrajna és Oroszország között, segíti a tárgyalásokat a gabonaszállítmányok Fekete-tengeren való átáramlásának fenntartásáról, valamint diplomáciai kapcsolatokat ápol Oroszországgal, miközben Ukrajnát drónokkal látja el. A kiszivárgott titkos amerikai hírszerzési jelentések azonban egy sötétebb oldalát mutatják Törökország közvetítői pozíciójának, amely kifejezetten Oroszországot támogatja. Említést tesznek török képviselők és a Wagner-csoport között történt egyeztetésekről is. Jevgenyij Prigozsin magánhadserege fegyvert és felszerelést akart vásárolni a törököktől, melyeket Maliban és Ukrajnában szeretne felhasználni.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.