Elborult agyú videójátékosok veszélyeztetik a nemzetbiztonságot?
Egy Budapesten székelő, orosz alapítású vállalat, a Gaijin Entertainment fórumán is szivárogtattak ki korábban érzékeny katonai adatokat, hogy a játék fejlesztőit ezzel sarkallják arra, hogy még élethűbbé tegyék a játékban használható fegyvereket. Videójátéktól elborult agyú tinédzserek veszélyeztetik a nemzetbiztonságot?

Múlt héten a Ma7-en is beszámoltunk arról, a legfrissebb kiszivárogtatási botránnyal gyanúsított Jack Douglas Teixeira letartóztatási tárgyalását az illetékes szövetségi bíró a védelem kérésére elhalasztotta. A Nemzeti Gárda 21 éves katonájának ügyvédje ugyanis időt kért a dokumentumok áttanulmányozására. Teixeira a tárgyalásig továbbra is börtönben marad, ahol a szabadság mellett valószínűleg a számítógépes fórumok is hiányoznak neki, amelyeken nagyon aktív volt.
A londoni, baloldali Guardian hasábjain, Nancy Jo Sales tollából a múlt héten jelent meg egy véleménycikk arról, hogy
A Z-generációt gyakran dicsérik, mint energikus fiatal aktivistákkal teli nemzedéket, akik olyan progresszív ügyek mellett elkötelezettek, mint a klímaválság, az LMBTQ+ jogok és a fegyvertartás tilalma. De vannak más Z-generációsok, akik messze jobbra hajlanak; gyakran magányos, elszigetelt fiatal férfiak és fiúk, akik a fehér felsőbbrendűséget hirdetik, és más jobboldali szélsőségesek áldozataivá válnak, akik az interneten keresik őket, hogy radikalizálják őket azáltal, hogy az összetartozás érzésével töltik fel őket."
Úgy tűnik, a problémafelvetés nagyon is valós. Az angol közszolgálati BBC számol be arról, korábban is szivárogtattak ki katonai információkat videójátékok fórumain. Az orosz alapítású, Budapesten székelő Gaijin Entertainment nem ismeretlen a számítógépes játékok kedvelőinek körében. A Budapest mellett Németországban, Cipruson, Litvániában, az Egyesült Arab Emírségekben és Örményországban is jelen levő cég egyik legnépszerűbb terméke a War Thunder hadijáték-szimulátor, melyben a játékosok sugárhajtású repülőgépeket, harci helikoptereket, tankokat vezethetnek, illetve tüzérséget, és más nehézfegyvereket használhatnak a virtuális ellenségeik elleni küzdelemben.
A játékhoz aktív közösségi élet is társul.
– mondta a BBC-nek Lukas néven nyilatkozó játékos. Előfordul azonban, hogy a vita olykor eldurvul. A játékosok, annak érdekében, hogy bebizonyítsák, vitapartnereik tévednek, és/vagy meggyőzzék a fejlesztőket, hogy frissítsék a fegyvereket a játékban, "a vita hevében" gyakran minősített dokumentumokat is közzétesznek.
A fórum moderátora felszólította, hogy "hagyja abba a szövetségi bűncselekmény elkövetését". Egyes állami intézményeknél biztonsági engedéllyel rendelkező játékosok számára azonban az online közzététel lehetősége felülmúlja a biztonsági szabályok megszegésének lehetséges következményeit.
Rachel Kower, a Take This, egy mentális egészséggel és a játékokkal foglalkozó non-profit szervezet kutatási igazgatója szerint:
Kower szerint "a billentyűzet mögött az emberek pimaszok, és úgy érzik, ennek sokkal kevesebb következménye van. Tehát, hogy megnyerjenek egy vitát vagy lenyűgözzék azokat az embereket, akikkel barátságot kötöttek az interneten, túllőnek a célon. Ennek egyik módja a minősített dokumentumok közzététele."
2022 júniusában pedig egy kínai páncéltörő lőszerről közöltek bennfentes információkat. A cég az összes dokumentumot eltávolította a fórumról. "A játékosaink nagyon szenvedélyesek a War Thunder és a katonai járművek iránt, és néha túlságosan is szenvedélyesek" – mondja Anton Yudintsev, a War Thundert gyártó Gaijin Entertainment alapítója.
Azonban a játékosokat higgadtságra intette, mondván, megerősítetlen dokumentumok alapján nem változtatnak a (játék)fegyvereken.