Lesz elég láz- és köhögéscsillapító? Patikákban érdeklődtünk az influenzaszezon küszöbén
Az utóbbi hetekben ismét előtérbe került, vajon lesz-e elegendő gyógyszer a küszöbön álló influenzaszezonban. Sőt, több cikkeket lehetett olvasni arról, hogy bizonyos gyógyszerek nem elérhetők. Amire a közelgő időszakban – a krónikus betegek számára életfontosságú gyógyszereken kívül – a leginkább szükség lehet, azok az antibiotikumok. Nagy kérdés, lesz-e belőlük elegendő, különös tekintettel a szirupos kiszerelésűekre, a legkisebbek számára.
Pár hétig hiány mutatkozott a betahisztin tartalmú gyógyszerekből, de mostanra javult a helyzet, tudtuk meg az egyik dunaszerdahelyi gyógyszertárban. Egy másikban is ugyanezzel a gyógyszertípussal voltak gondok az utóbbi hetekben. Néhány napos kiesés egy-egy gyógyszerből elő szokott fordulni, de huzamosabb ideig mostanában egyik orvosság sem hiányzik.
Mint a patikusokkal való beszélgetés során megtudtuk, főleg az idős emberek azok, akik nem szívesen fogadják el, ha azonos hatóanyagú, de más nevű gyógyszert tudnak csak adni a kiírt helyett.
Az otthoni gyógyszerfelhalmozás is éppen rájuk jellemző. Sokszor táskaszámra hozzák be a patikába a gyógyszert a hozzátartozók, idős szerettük halála után.
– figyelmeztet a patikusnő. Vegyük a fáradtságot, és időnként szelektáljuk a gyógyszereket. Ami lejárt, vagy amire már nincs szükségünk, adjuk le a patikában.
A közelgő influenzaszezon kapcsán elmondja, egyelőre mindenből, láz- és köhögéscsillapítóból, orrcseppekből van elegendő, gyerekszirupjaik is vannak. Az immunerősítő táplálékkiegészítőket, melyekkel megelőzhető lenne ez a betegség és más fertőző betegségek, inkább csak a tehetősebbek engedik meg maguknak. Ezeket nem írhatja fel vényre az orvos, vagyis a teljes árukat ki kell fizetni.
– fűzi hozzá a patikusnő.
Hogy mindenkinek jusson gyógyszer, akinek megfájdul a torka, felszökik a láza, eldugul az orra, ne spájzoljunk be belőlük.
Érdemes mindig alaposan elolvasni a használati utasítást, mert csak úgy akármikor nem lehet bekapkodni még a recept nélkül kapott készítményt sem, az orvos által felírt gyógyszert meg pláne.
Az antibiotikumokot pedig pontos időközönként kell bevenni. Melléjük probiotikum szedése is ajánlott, hogy elkerüljük a kellemetlen mellékhatásokat. Az idős, már feledékeny, krónikus betegek számára remek megoldás a gyógyszeradagoló.
Azt sem árt tudni, hogy az a gyógyszer, ami másokon segít, nem biztos, hogy nekünk is jó. Ne a szomszédasszony orvosságát próbáljuk ki, hanem minden komolyabb panasszal forduljunk orvoshoz. Ő a kompetens abban, hogy konkrétan eldöntse, milyen gyógyszerre van szükségünk.