Halász Béla: A magyarságunkra hivatkozni már nem elég
A Szövetség listáján induló, de párton kívüli Halász Béla szerint túlzott önbizalom uralkodik a pártban. Hogy látja közösségünk helyzetét Gúta első embere?
Párton kívüliként, de a Szövetség listáján induló politikusként immár két hónappal a választások után hogy látja a Szövetség párt mostani helyzetét és a jövőbeni lehetőségeit?
Ahogy mondta, nem vagyok a párt tagja, így nem tudom befolyásolni az ottani folyamatokat, így arról könnyebben tudnék beszélni, hogy a közösségünk milyen állapotban van. Azt el tudom mondani, hogy a parlamentbe jutás nem lett egy sikeres küldetés, s így bármennyi szavazatot is szereztünk, az eredményre nem lehetünk büszkék. Ennek a kiértékelése a párton belüli feladat lenne, de attól tartok, hogy ezt nem sikerült jól elvégezniük. Az látom, hogy a túlzott magabiztosság és az önbizalom van jelen a pártban, miközben Magyarországról is jött a kritika, hogy nem lehetünk elégedettek ezzel az eredménnyel. Szerintem a kiértékeléssel már el is késtek, hiszen most lesz a tisztújító kongresszus, ahol új célokat fognak majd megfogalmazni, úgyhogy az kiértékelésről már lekéstünk.
Ha jól értem, akkor nem csak a választások előtti, hanem a választások utáni várakozások sem valósultak meg?
Szerintem nem volt szerencsés az eredményeket történelmiként kinyilatkoztatni
Elsősorban amiatt, hogy a lécet nem sikerült átugrani?
Igen, emiatt, ezt így gondolom.
Bevezetőjében úgy mondta, hogy a Szövetség helyett inkább a közösségről tudna könnyebben beszélni. Mivel választásokról van szó, hogy érzi, a szavazóbázist, amit a közösségünk jelent, lehet még bővíteni?
Meggyőződésem, hogy legalább a felét vissza lehet szereznünk az olyan szavazóknak is, akik most a Smerre vagy a PS-re szavaztak, illetve nagy potenciált látok azokban, akik el sem mentek választani. Ezeket az embereket valamiért nem tudták megszólítani. Ezért is gondolom, hogy a pártnak egy komoly elemzést kellett volna készítenie, hogy hol követték el a hibákat.
Külső változásokban lehet-e bízni? El tudja képzelni, hogy pl. a kisebbségi pártok számára alacsonyabb lenne a bejutási küszöb?
Nem tudom, hogy ez számunkra megoldást jelentene-e, bár kényelmi szempontból biztosan az lenne. Viszont, ha megnézzük a romániai magyarságot, ők arányaiban kevesebben vannak, de mindig ott tudnak lenni a parlamentben. Össze tudnak fogni, és meg tudják úgy szólítani a választóikat, még ha olykor ott is 2-3 párt működött, hogy legyen képviselet a parlamentben. Inkább az ilyen hozzáállásban látom a potenciált, illetve ott a rengeteg független ember, a sok független polgármester. Mondom ezt anélkül, hogy most mélyebben bele kívánnék menni abban, hogy a függetlenség fogalmát hogy értelmezzük. A lényeg, hogy egy 150-es listát komolyabban kell összeállítani, hiszen, ha hoz minden egyes jelölt még ezer karikát, akkor ilyen gondjaink nincsenek. És ehhez persze, kampányolni is kell a saját régióban.
A meghekkelt pártegyesítés befolyásolta valamilyen módon a választásokat?
Ez már eleve az egyesüléssel szemben is ellenérzéseket válthatott ki és mindenki érzett egy kis sértődöttséget. Ez biztosan nem használt, pedig csak mindenkinek egy kis kompromisszum-készséget kellett volna mutatnia, a listán bárki elfért volna, végső soron úgyis a szavazók döntenek.
Jövőre államfő- és uniós parlamenti választások lesznek. Hogy látja, a mostani tapasztalatok alapján lehet ezt majd jobban is csinálni?
Nehéz erre válaszolni, hiszen nyitott még, hogy mi lesz Gyimesi György személyével. Vajon csatlakozik-e a párthoz vagy sem? Az üzengetés most sem használ az ügynek. Másképpen kellene vele is kommunikálni, s még a tisztújító kongresszus előtt. Az eredményesség nagyban függ attól is, hogy ő csatlakozik-e.
Nem kis feladat, ami nem kevés pénzt igényel, így meg kell gondolni, hogy egyáltalán érdemes-e ezt felhasználni, s ott a további kérdés, hogy kit fogunk támogatni a második fordulóban, hiszen várhatóan két különböző világ fog összecsapni.
A saját személyét politikusként hol látja az elkövetkező években?
Az, hogy az embernek nincs beleszólása a történésekbe, csak adja a nevét a listához, ez most már kevés. Azt is el tudom képzelni, hogy létre kell hozni egy párton felüli mozgalmat, amelynek az lenne a feladata, hogy mozgósítsa az embereket a következő négy évben. Kell hozzá egy egyéniség, aki ezt elkezdi, mivel meggyőződésem, hogy az embereknél van igény a kommunikációra. A már említett Gyimesi György kampánya során ez meg is mutatkozott. Felrázta az embereket, s ezt kell tovább folytatni, de immár többedmagunknak, s 3-4 éven keresztül. Így nem csak öt, hanem 6-7%-ot is el lehet érni. Azokat kell meggyőznünk, akik elfordultak tőlünk, de járnak még szavazni. Szakmainak, hitelesnek kell lennie a mondanivalóknak, mert csupán a magyarságunkra hivatkozni már nem elég!