Petőfi-emléktáblát avattak Késmárkon
Emléktáblát avattak Petőfi Sándor tiszteletére, születésének 200. évfordulója alkalmából, a késmárki evangélikus líceum falán, ahova 1845-ös felvidéki utazása során a költő ellátogatott. A közös múltunk erőt adhat ahhoz, hogy a jövőben is közösen legyünk sikeresek – fogalmazott az emléktábla leleplezésekor Magyar Levente, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma miniszterhelyettese.

A híres késmárki líceum falán elhelyezett emléktáblát Magyar Levente miniszterhelyettes és Roman Porubän lelkész avatta fel. Porubän úgy fogalmazott, minden nemzetnek van legalább egy nagy költője vagy prózaírója, akit nemcsak jelentős művésznek tart, hanem bizonyos nemzeti eszmék megtestesítőjének. Az angoloknak ott van Shakespeare, az olaszoknak Dante, a németeknek Göthe, a szlovákoknak Hviezdoslav, a magyarok esetében pedig ezt a szerepet kétségtelenül Petőfi Sándor tölti be. Felidézte Petőfi életútjának egyes állomásait, köztük 1845-ös Késmárki látogatását, amikor a várat és a líceumot is felkereste, valamint találkozott Hunfalvy Pál professzorral és diákjaival a Magyar Önképző Kör gyűlésének keretében. A költő versírásra biztatta a diákokat és két könyvet is ajándékozott nekik. Ezek állítólag a mai napig a líceum könyvtárában vannak, de eddig nem sikerült megtalálni őket.
„Petőfi megjegyzése, miszerint restelli, hogy csak egy napot töltött Késmárkon, arra utal, hogy a líceumnak igencsak jó híre volt, magas színvonalú oktatás zajlott a városban. Kiváló professzori kar dolgozott itt, akik számos jelentős személyt adtak nemcsak a szlovák nemzetnek, hanem a környező nemzeteknek is, akik később mély nyomot hagytak a történelemben” – mondta Porubän hozzátéve, az evangélikus líceum nemcsak az országban, hanem egész Európában elismert tanintézmény volt.
Magyar Levente felidézte, a közeli Thököly-szobor egy évvel ezelőtti avatásán arról beszélt, hogy Thököly egy olyan ügyet képviselt, ami magyaroknak és szlovákoknak egyaránt fontos volt, amelyért közösen harcoltunk, ez pedig a szabadság ügye. Hozzátette, a mai emléktáblaavatás is egy olyan személyhez köthető, aki olyan eszményeket képviselt, amelyek Közép-Európa minden népe számára fontosak.
Petőfi és kortársainak programja az itt élő összes nemzetiség jólétét és előrehaladását szolgálta – húzta alá. Azt képviselték, hogy az emberek szabadon dönthessenek a sorsukról és egy olyan társadalmat építsenek, amely az igazságra és a testvériességre épül. Ezt el is érték, ezek az ideák valósággá váltak. Nem sokkal később azonban az önkény lerombolta ezt a szabadságeszményt, lerombolta mindazt, amiért Petőfiék küzdöttek és lerombolta azokat a fiatal életeket, amelyeket ezek az emberek feláldoztak ezért az ügyért – tette hozzá a miniszterhelyettes.
„Nagyon fontosnak tartom, hogy erre ma itt közösen tudunk emlékezni, békességben és testvéries hangulatban. Mert azt gondolom, hogy ma, 2023-ban és a következő években is, magyarok és szlovákok együtt olyan kihívásokkal fognak szembesülni, melyek hasonló határozottságot és a szabadságba vetett rendíthetetlen hitet követelnek meg, mint amivel Petőfiék bírtak” – mondta Magyar Levente.
Rámutatott, a legnagyobb magyar költő Alexander Petrovic néven született, nem tudjuk, az édesanyja milyen nyelven beszélt hozzá kisgyermek korában, nem tudjuk, milyen hatások élték, de az biztos, hogy a szláv kultúrában is otthonosan mozgott. Ezzel a hátérrel vált magyar hazafivá és vette vállára, képviselte az említett értékeket.
„Mind Petőfi élete, mind az önök nagyvonalúsága azt mutatja, hogy meghaladhatók azok a nemzetiségi, kulturális, nyelvi különbségek, amelyekkel együtt élünk itt ezer éve, közösen. Rengeteg mindenbe tudunk kapaszkodni a közös múltunkban, ami erőt adhat ahhoz, hogy a jövőben is közösen legyünk sikeresek. Hiszen a következő években, évtizedekben nagyobb szükségünk lehet egymásra, mint valaha hosszú történelmünk során” – mondta Magyar Levente.
A rendezvényen a Molni és barátai verséneklő együttes megzenésített Petőfi-verseket adott elő, illetve a kassai Thália Színház előadásában Petőfi-műveket hallhattak magyar és szlovák nyelven a résztvevők. A programot a helyi iskola diákjainak előadása színesítette.
A líceum épületében rendhagyó, szlovák nyelvű kiállítás mutatja be Petőfi Sándor, a forradalmár és költő egyéniségét és pályafutását. A kiállítás bevezető tablóin a kétszáz éve született költő életrajza versidézetekből áll össze, amelyet Petőfiről készült korabeli ábrázolások egészítenek ki. A kiállítás többi részre négy egységre bontható, melyek a nemzeti költőről, a rajongott költőről, a forradalmi költőről és a romantikus költőről szólnak, bemutatva a korszakot, annak nemzetközi - elsősorban európai - környezetét is.
A tablókiállítást a Líceumi Könyvtár magyar nyelvű könyvritkaságaiból és Petőfi-ábrázolásokból összeállított tárlat egészíti ki. A kiállítás 2023. augusztus 30-ig tekinthető meg.
