Kassa: Márai Sándor szobra
Február 21-én volt 35 éve, hogy meghalt Márai Sándor, a 20. század magyar irodalmának egyik legjelesebb alkotója.
Kassán született 1900-ban, éppúgy április 11-én, akárcsak a század egy másik meghatározó költője, József Attila. Márai (eredeti nevén Grosschmid) ugyan csak 18 éves koráig élt Kassán, de szinte az egész életműve valahogy kapcsolódik a városhoz. A szó eredeti értelmében volt igazi polgár, s műveiben Kassa is, mint igazi polgárváros jelenik meg. Egyetemi évei alatt kerül Budapestre, itt lett elismert íróvá. 1948-ban elhagyta Magyarországot, előbb Olaszországban, majd az Egyesült Államokban élt haláláig. Életművének nagy része már idegenben született, de mindvégig csak magyarul írt.
Életművét odahaza csak a rendszerváltás után ismerhette meg a közönség. Kultusza is tulajdonképpen ezután lett itt a szülőföldjén, a Felvidéken, és jelesen Kassán is. Róla nevezték el a kassai magyar iskolát is, s egy emlékmű állítása is ekkor vetődött fel először.
2004-ben pedig az utca végén felavatták Márai Sándor szobrát, Gáspár Péter felvidéki szobrászművész alkotását. A széken ülő szoboralak valamivel nagyobb, mint az életnagyság. Előtte bronzból készült másik szék van, mögötte egy szürke gránitfal, melyen a felirat:
Márai Sándor
1900 – 1989
A tér, mely az utca végén kezdődik, 2013-tól az ő nevét viseli.
Megjelent a Magyar7 2024/9. számában.