Hogy ne felejtsük a példáját! - Esterházy-emlékhely Komáromban
A mártír sorsú gróf Esterházy János emléktábláját, Turi Török Tibor szobrászművész ajándékát leplezték le pénteken a komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpontban. A házigazda intézmény, az Esterházy Akadémia és a Felvidéki Értékőrzők képviselői hársfát ültettek az új iskolakápolna elé annak emlékére, hogy 80 évvel ezelőtt, 1942. május 15-én Esterházy János nem szavazta meg a zsidók deportálásáról szóló törvényt a szlovák parlamentben.

Az emberséget, a szeretetet, az önzetlenséget, a mindvégig kitartást és a bátorságot ünnepelték Komáromban.
– mondta köszöntőjében Madarász Róbert, a Marianum igazgatója. Emlékeztetett, Esterházy János 1928-ban segítő kezet nyújtott a felvidéki katolikus kisszeminárium ügyét országos összefogássá emelő mozgalomnak, s a közreműködésének is köszönhetően egy év alatt felépült a mai iskolaközpontjuk elődje, a Marianum Katolikus Kisszeminárium és Internátus, „hogy a felvidéki magyarságnak a véréből való papot, tanítót és értelmiséget nevelhessen”.
Madarász Róbert végigtekintett a két világháború közötti felvidéki magyar politikus életútján: kiállt a kisebbségi sorba került magyarok nyelvi, kulturális és gazdasági jogaiért, de az első bécsi döntés után elvárta a magyar kormánytól a szlovák lakosság jogainak betartását is a visszacsatolt területeken.
– szögezte le a Marianum igazgatója.
Molnár Imre történész, Esterházy-kutató örömét fejezte ki, hogy újabb Esterházy-emlékhellyel gazdagodtunk, ami – méltóképpen a gróf által ránk hagyott örökséghez – a széles körű összefogás jó példája. Megjegyezte, Esterházy szerette Komáromot, ahol gyakran megfordult, s az itteni bencések vagyonáért, iskolájának megtartásáért is rendszeresen interpellált a prágai parlamentben. Az is javarészt neki köszönhető, hogy a bencés és a premontrei rendet a két világháború között nem tudták megszüntetni, s megmaradt a magyar jellege.
Mivel Esterházy János szívügye volt az ifjúság, a gyermekek nevelése is, és számára az iskola elsősorban az értékmegőrzés helye volt, a velük kapcsolatos gondolataiból is idézett:
Esterházynak később azzal kellett szembesülnie, hogy „zsidó bérenc, magyar féreg” jelzőkkel illetik, főleg a zsidótörvény meg nem szavazása után, majd a szovjet és később csehszlovák fogvatartói részéről is mérhetetlen gyűlölet övezte. „A méltatlan bánásmód közepette sem tudták átnevelni – legyőzni, mert tudta, hogy hová tartozik, és mi az Istentől kapott hivatása. Így maradhatott ő a felvidéki magyarok számára Isten ajándéka, megüzenve nekünk: mi is találjuk meg a magyar és keresztény gyökereinket, a küldetésünket e világban!
– idézte Esterházy Jánost kutatója, Molnár Imre.
Az emléktáblát Kiss Róbert atya, a Nagyszombati Főegyházmegye általános helynöke áldotta és szentelte meg. Az ünnepi aktuson jelen volt a Komáromi Zsidó Hitközség vezetőségi tagja, Novák Tamás is. Az ünnepség résztvevői megtekinthették a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség Esterházy-emlékkiállítását.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2022/20. számában.