Gazdák nélkül a Komáromi járásban sincs élet - KÉPEKKEL
A Komáromi járás gazdái sem maradhattak ki a Szlovákiai Agrárkamara, valamint a Szlovákiai Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara által február 22-re meghirdetett országos gazdatüntetésből, amellyel további öt ország agrárkamarájával közösen szólították fel Brüsszelt: fejezzék be az európai gazdák ellehetetlenítését.
Nyolcvan traktoron és további járműveken mintegy százhúsz tüntető érkezett ma fél tizenegy körül a komáromi András napi vásárok színhelyére, a Kőszűz által oltalmazott várfal alá, ahol a szervezők alkalmi színpadot állítottak fel a szónokoknak. A tiltakozók egyik csoportja a 63-as főútról, Őrsújfalu irányából haladt a megadott helyszín felé, ahová a másik csoport Gyulamajor irányából érkezett.
Előbb Alexander Pastorek, a Szlovákiai Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara komáromi regionális elnöke hívta a figyelmet, mennyire túlzó elvárásokat tartalmaz az ún. Zöld Megállapodás (Greendeal), megkövetelve az országoktól a zöld energiára való átállást, miközben figyelmen kívül hagyja a tagállamok specifikumait, s azok esetében nem egységesek az elvárások. Sajnálatosnak tartja azt is, több nyugat-európai országgal szemben enyhébbek a követelmények, mint például Szlovákiával szemben.
Hangsúlyozta: a hazai lakosságnak egészséges, ellenőrzött terményekre van szüksége, ezért elfogadhatatlan az, hogy hozzánk olyan országokból érkezzenek élelmiszerek és élelmiszeripari alapanyagok, ahol kisebbek a követelmények, rosszabbak a feltételek és a minőség-ellenőrzés is hiányos.
Egyebek mellett azt is fájlalta, hogy az EU által elfogadott jogszabályok a haszonállatok tartását is ellehetetlenítik…
Peter Lelkes pedig úgy véli, hogy ráadásul a szlovák állam óriási bürokráciával sújtja a gazdákat, ami a gyakorlatban temérdek, időrabló és felesleges bejelentést, kérvényezést… is jelent. Például: a csallóközi gazdák a vonatkozó törvény szerint környezetvédelmi szempontok alapján a földek 5-7 százalékát nem használhatják, sőt, e területeket nem is kaszálhatják, s ekképp nem védekezhetnek a kártevők, a rágcsálók ellen sem. A vélhető legnagyobb veszélyként az ellenőrizetlen ukrán termények behozatalát említette, ami tönkreteszi a hazai gazdákat.
Ollári Adrianna, a járás falugazdásza a Szlovákiai Agrárkamara nevében magyar nyelven ismertette jogos tiltakozásuk komoly okait. Köszönetet mondott mindazoknak, akik eljöttek a tüntetésre, ahol az a lényeg, hogy egymást támogassák. Mint mondta: Szlovákia déli régiója gazdálkodóinak nemcsak az ukrajnai háborúból eredő bizonytalansággal, nehézségekkel kell megküzdeniük, hanem a növekvő termelési költségekkel is.
A jelenlegi közös agrárpolitika a gazdák számára megnehezíti a mezőgazdasági termelést, s akadályozza a versenyképességünket az EU belső piacán. Ezért Brüsszel figyelmét felhívjuk arra, hogy erősíteni kell a mezőgazdaság pozícióját, s az EU belső piacát meg kell védeni a nem fenntartható élelmezési rendszerekben előállított termékek beáramlásától” - fogalmazott Ollári Adrianna.
Nagyon fontosnak tartja a Greendeal céljainak módosítását, mert azok túlságosan ambiciózusak, és azt is, hogy figyelembe vegyék a tagállamok természeti adottságait.
– hangzott el. Rámutatva: új megközelítés szükséges az ukrán-EU kereskedelmi megállapodáshoz. A jelenlegi Közös Agrárpolitika keretében működő krízisalap jelentős megemelésére is szükség van, akár más forrásból. Ez ugyanis hatékonyabb segítség lehetne az ilyen kritikus piaci helyzetekben, mint amilyen a jelenlegi.
A továbbiakban megemlítette a gazdálkodók klímaváltozással, gazdaságok versenyképességével, jövedelmekkel, adminisztratív terhekkel, megemelkedett termelési költségekkel, alacsony felvásárlási árakkal és a termelők aránylag magas életkorával kapcsolatos kihívásokat is, melyek nehezítik a gazdálkodás feltételeit… Ugyancsak hangsúlyozta, hogy az EU-ban meg kell erősíteni a mezőgazdaság pozícióját.
A tüntetők nevében Richard Takáč mezőgazdasági minisztert arra kérte, hogy személyes befolyásával gyorsítsa meg a Mezőgazdasági kifizető ügynökséghez kapcsolódó ellenőrzési folyamatokat, különösen azon gazdálkodók esetében, akik mindmáig semmiféle támogatást nem kaptak, ezzel veszélyeztetve a megélhetésüket. Elsősorban a kis- és középgazdálkodók küzdenek pénzhiánnyal, ugyanis terményeik kifizetetlenül halmozódnak fel a raktározóknál. A szlovák mezőgazdasági minisztérium korábban azt kérte, hogy legyen olcsóbb az élelmiszer. Az érintettek azonban addig nem tudnak olcsóbban termelni, amíg a vetőmagot, a vegyszereket és a munkagépeket is csak külföldről tudják beszerezni, gyakran megemelt áron, azokat magas adókkal is sújtva.
Aztán a hazai törvényhozó szerveket arra kérte, hogy értékeljék át a jelenlegi adózási rendszert.
– szögezte le.
További fontos gondolatot is tolmácsolt: „Szlovákia az egyetlen olyan uniós tagállam, ahol a támogatásokat is megadózzák, ezáltal is visszafogják a mezőgazdászaink versenyképességét. Szeretnénk, ha ezt is átgondolnák, és segítenék a megmaradásukat, akikre szükség van ahhoz, hogy egészséges élelmiszer kerüljön az asztalainkra. A gazdák nélkül nincs élet, az adómentes támogatás pedig fejlesztésre lenne fordítható! Brüsszel hallgasd meg azokat, akik ételt tesznek az asztalodra! Nagyon szépen köszönjük a részvételüket!”.
A televíziós stáboknak a helyszínen lehetőségük nyílt interjúk készítésére, majd a tüntetők hazatérésével kapcsolatos szervezési tudnivalók ismertetése után, a traktoros menet elhagyta a helyszínt.