A traktor a banké, a haszon a multié, a munka és a ráfizetés a gazdáé – Galántán is tüntettek a gazdák
A mátyusföldi Galántán békés hangulatban tüntettek a gazdák az országosra kiterjedt sztrájk keretén belül. Közel 250 traktor és nehézgépjármű parkolta végig a város főutcáját. A gazdák reménykednek abban, hogy a tüntetés hangja Brüsszelig is elhallatszik, azt szeretnék, ha a józan paraszti ész határain belül hagynák őket hatékonyan dolgozni.
Reggel kilenc órától gyülekeztek a traktorok Galánta fő utcáján február 22-én, az országosra szervezett gazdatüntetésre. A gazdák békésen várták a pódiumon felszólalók nyilatkozatait, közben megvitatták az őket leginkább érintő problémákat, tapasztalatot cseréltek. A hangulat fokozásának érdekében pár füstbombát is használtak. A Szlovákiai Mezőgazdasági és Élelmiszerkamara, valamint a Szlovákiai Agrárkamara által szervezett tüntetésen bármelyik gazda felszólalhatott – a körtvélyesi gazdaság elnök asszonya a pódiumon úgy nyilatkozott, nem akarnak a földjeiken a greendeal politika (Európai Zöld Megállapodás) miatt gyomot termelni és egér- vagy pocoktanyákat kialakítani.
Egyúttal elutasították a nehezített bürokráciát is – a gazdák hangsúlyozták, ők elsősorban mezőgazdászok, nem pedig irodisták, nem kívánnak a valódi földmunkákhoz nem értő brüsszeli „aktanyalogató” politikusok bábjai lenni. A traktorokra egyes gazdák molinókat is elhelyeztek: „A traktor a banké, a haszon a multié, a munka és a ráfizetés a gazdáé” felirat igencsak találó, de voltak olyan feliratok is, mint „Stop az ukrán gabonának” vagy „Gazdák vagyunk, nem hivatalnokok”.
A tüntetést a rendőrség biztosította. A városi gyermekek pedig előszeretettel nézegették, csodálták a rengeteg traktort, a felvonuláson nagy lelkesedéssel integettek a dudáló és villogó nehézgépjárműveknek.
A városháza előtt felállított pódiumon Borovszký László, a járási agrárkamara igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket. Kolek Péter, Galánta polgármestere biztosította a gazdákat, teljes mellszélességgel kiállnak a mezőgazdászok mellett, mint mondta, észszerűtlennek tartja, hogy valakik szakmai hozzáértés nélkül szabályozzák a gazdák mindennapi teendőit.
– fejtette ki a polgármester.
Horváth Péter, a Galántai Regionális Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (RPPK Galanta) elnöke ismertette az országos tüntetés szabályait.
Elmondta, ez a tüntetés kimondja az unió, az Európai Bizottság, de a szlovák kormány felé is, hogy a gazdák egyértelműen megelégelték a visszásságokat. Első körben a túlzott bürokrácia és az ukrán gabonabehozatal ellen szól a tüntetés.
„A gazda jóformán már nem is a földeken dolgozik, hanem ül az irodában, és értelmetlen iratokat töltöget ki az uniónak. Húsz évvel ezelőtt egy darab lapot töltöttünk ki, kézzel írva a kifizetések kapcsán, és az év végén meg is kaptuk a pénzeket. Most minden elektronikus úton zajlik, több száz oldalt töltögetünk, de pénzt azt nem látunk. Ha nem tudjuk megállítani a bürokratikus adatáradatot, akkor ez napról napra rosszabb lesz“ – fejtette ki Horváth Péter. A gazdák a greendeal politika ellen is tüntettek. Soha nem látott gyomerdő lepte el a határokat.
– magyarázta a járási elnök. Hozzátette, az európai tüntetéseknek köszönhetően Brüsszel már tett némi engedményt, és reménykednek abban, hogy az országos tüntetésekkel további eredményeket érnek el.
Szikura Ferenc, a Szlovák Agrárkamara ellenőrző bizottságának elnöke, a királyrévi Agrostaar ügyvezető igazgatója is köszöntötte a gazdákat a demonstráción.
– mondta Szikura Ferenc. Portálunknak elmondta, az, hogy a kamarák összefogottan tüntetnek, mutatja, hogy ezek a gondok nem egyes gazdák problémái, hanem országos, sőt európai szintűek. Mindamellett nem teljesen értett egyet a hétfői szakadár tüntetéssel – jobban hisz az összefogott megmozdulásban és képviseletben.
– magyarázta Szikura Ferenc. Rámutatott arra, hogy az ukrán gabona kitermelésénél nincsenek jelen az uniós előírások, ez pedig nem igazságos a tagállami gazdákkal szemben.
A problémákra a normális paraszti ész lehetne a megoldás és az, hogy hallgassák meg a gazdákat, ne akarják erőnek erejével átültetni a nem működő szabályozásokat. Brüsszelt talán az ilyen tüntetések tudják megállítani
– reménykedik Szikura Ferenc. Hozzátette, előfordul, hogy a brüsszeli előírásokat Szlovákiában nem tompítani akarják, hanem még rátesznek egy lapáttal. Az országos előírásoknak nem kellene megerősíteniük Brüsszelt, inkább gyöngíteni kellene – a mi kormányunknak kellene tudnia, mi a helyes hang Brüsszelben.
„Szlovákia valamikor magas százalékban volt élelmiszer-iparilag önellátó. Ma már az igények miatt nem lehetnénk teljesen önellátóak, hiszen minden kell egész évben. Biztos, hogy szükség van valamiféle behozatalra, de az alapot itt kellene előállítani – gondoljunk csak a húsra, sertésre, baromfira, tejre. Sok mindent tudnánk itt csinálni, de mikor a kisparaszt abbahagyja a zöldségtermesztést, azt oldani kellene. Mint ahogy azt is, hogy Európában Szlovákiában a legmagasabb a szociális biztosítás. A munkaerő így drága is és nincs is” – tette hozzá Szikura Ferenc.
A galántai gazdatüntetést jelenlétével erősítette Forró Krisztián, köztársaságielnök-jelölt is. Portálunknak elmondta, úgy véli, amit az Európai Unió a gazdáinkkal tesz, az a kettős mérce mintapéldája. A többi, unión kívüli gazdákhoz képest a tagállamok gazdái a háttérbe szorulnak.
– mondta Forró Krisztián.