2024. november 8., 14:15

Füleken is bemutatták a Böszörményi István Emlékkötetet

Losoncot követően, november 7-én Füleken, a Városi Könyvtárban is bemutatták a „Megtartani és megmaradni” címet viselő Böszörményi István Emlékkötetet. A könyv két szerkesztője, Gyurcsík Iván és Somogyi Alfréd fontosnak tartotta, hogy az elsők között, a nógrádi polihisztor életének két legfontosabb helyszínén tartsanak könyvbemutatót.

Böszörményi István emlékkötet
Fotó: Agócs Szvorák Emese

Az esemény kezdetén Gyurcsík Iván köszöntötte a szervezőket, a bemutatón megjelent szerzőket és a jelenlévőket. Bevezetőjében emlékeztetett, Böszörményi István, a füleki gimnázium tanára, losonci helytörténész, Nógrád és Palócföld, valamint a losonci református egyház történetének, a régió néprajza kiváló ismerőjének, a helyi magyarság országosan is elismert közéleti személyiségének a tiszteletére 2023. szeptember 22-én, Losoncon emlékkonferenciát szerveztek a Kármán József Alapiskola Ráday-termében, 16 előadó és több mint 100 érdeklődő részvételével. A konferencia előadásai egyébként a youtube-on Böszörményi István Emlékkonferencia címen elérhetőek.  

„Bár ez a kötet alapvetően a konferencián elhangzott előadások alapján készült írásokat, tanulmányokat tartalmazza, mégsem konferenciakötet. Más és több annál. Az emlékkötet tartalmaz egy részletes bibliográfiát is, aminek az a célja, hogy segítse a további kutatást. Arra szeretnénk ösztönözni a helytörténet iránt érdeklődőket, a fiatalokat, hogy kezdjenek el foglalkozni ezzel a műfajjal, mert ez van a bőrünkhöz a legközelebb. Én ösztönzésnek szánom ezt a könyvet újabb kutatások felé” – mutatott rá Gyurcsík Iván, aki szerint a tudomány és az emlékezés egyaránt megjelenik a kötetben.

Böszörményi István emlékkötet
Fotó:  Agócs Szvorák Emese

Megtartani és megmaradni. Az idézet Szabó Gyula, losonci származású festőművésztől származik, aki ezzel a két szóval fogalmazta meg munkásságának célját. A szerkesztők úgy gondolták, hogy ez a cím jól tükrözi a tanár, helytörténész, író pótolhatatlan tevékenységét is, aki örökségünk megőrzésére, hagyományaink, nyelvünk, kultúránk, identitásunk megtartására törekedett élete során.

„Böszörményi István nemcsak barátunk és kiváló helytörténész volt, hanem az egész nógrádi régió kiemelkedő személyisége, aki egyszemélyes intézményként működött.

Szerteágazó volt az érdeklődése, rendkívül alapos tárgyi tudással rendelkezett, és ami a legfontosabb, áldozatkész, önzetlen, a közösségért tenni akaró emberként létezett. Halálát követően az ő hiányát próbáltuk egy kicsit csökkenteni azzal, hogy minél többen összejövünk, megemlékezünk és megpróbáljuk mozaikokból összerakni azt a nagyon gazdag tevékenységet, amit ő végzett, azzal a szándékkal, hogy ezt továbbadjuk az újabb generációknak is, megőrizzük az ő tevékenységéből, amit csak lehet. Ez volt az oka, ami miatt a konferenciát megszerveztük. A szándékunk az volt, hogy túllépjünk egy regionális kereten a szerzők szintjén is” – emelte ki Gyurcsík Iván.

Somogyi Alfréd ismertetésében nem mindennapi adatokat osztott meg a kötet kapcsán.

„Tizennyolc szerző húsz tanulmánya, háromszáznegyvennyolc oldalon. És ha jól emlékszem, akkor 2900 bekezdésről és több mint 750 ezer leütésről, karakterről beszélünk. Böszörményi István hagyatékából két írást, valamint egy Böszörményi István bibliográfiát tartalmaz a tanulmánykötet, mely 300 példányban jelent meg. A legrövidebb írás három oldalas, a leghosszabb pedig ötvenhat oldalt tesz ki.

A kötet publikációs értékét emeli, hogy lektorált kiadványról van szó. Kolumbán Vilmos József, egyháztörténész, Buza Zsolt, egyháztörténész és Petheő Attila, történész vállalta a szakmai lektorálást. Tartalmi szempontból kiegyensúlyozottnak nevezhető a kötet szerkesztése. Böszörményi Istvánra való emlékezésünk és főhajtásunk a köteten keresztül inkább szakmai és tudományos, hiszen az ő munkája is ilyen jellegű volt. És természetesen az ő közvetlenségét, az ő emberi mivoltát próbálja meg tükrözni az a néhány nagyon személyes hangú visszaemlékezés, amiből nagyon szépen körvonalazódik az ő személyisége, az ő alázata, az ő szakma iránti mindenkori elkötelezettsége” – részletezte Somogyi Alfréd.

Böszörményi István emlékkötet
Fotó:  Agócs Szvorák Emese

A bevezető gondolatokat követően a szerkesztők felváltva mutatták be a kötetet, rövid részleteket, idézeteket felolvasva egy-egy írásból. Ezáltal az érdeklődők még inkább kedvet kaptak arra, hogy kézbe vegyék, elolvassák a könyvet, mely közvetlenül és áttétesen is Böszörményi Istvánról szól, érte íródott.

A kötet hátlapján Hrubík Béla gondolatai olvashatók, mellette pedig az általa készített kopjafa fotója látható: „Kidőlt az ezeréves nógrádi tölgy az egyre ritkuló palóc erdőnkben” – írja Hrubík Béla. A kötet szerkesztői remélik, hogy az emlékkötetet sikerül a kidőlt tölgy helyére állítani, hogy a szakemberek, a kutatók merítsenek belőle, hogy a tölgy tovább éljen, vagy legalább annak értékes emléke.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.