2023. október 8., 12:33

A nógrádi polihisztor emlékének megidézése

„Csak az hal meg, akit elfelejtenek!” – ez volt a mottója annak az emlékkonferenciának, amelyet a tavaly elhunyt Böszörményi István emlékére szerveztek. A losonci Kármán József Alapiskola Ráday termében rokonai, barátai, ismerősei, volt kollégái és tisztelői mutattak rá a nógrádi polihisztorként is emlegetett helytörténész nem mindennapi életművére.

 

Böszörményi István emlékkonferencia
A főszervezők, Gyurcsík Iván és Somogyi Alfréd
Fotó: Power Sound Recording Studio/Peter Kalmár

A neves helytörténész, tanár és néprajzkutató kiemelkedő szerepet töltött be a nógrádi magyar közéletben, általa az itt élők jobban megismerhették múltjukat. Nem volt olyan Csemadok-rendezvény, városnéző séta vagy megemlékezés, ahol ne lett volna jelen. Előadásai során igyekezett minél átfogóbb képet adni egy-egy témáról. Büszkén mondhatom, hogy jómagam személyesen is ismertem a Tanár urat. Füleki gimnazistaként ugyan nem tanított, de tudósítói munkám során több alkalommal volt szerencsém interjút készíteni vele. Hatalmas tudása, amivel sosem kérkedett, lenyűgözött. Mindig kedvesen, segítőkészen viszonyult a magamfajta kezdő újságíróhoz is. A Teremtő 2022. július 12-én szólította őt magához, de emlékét sokan szeretettel őrzik. Egyikük Gyurcsík Iván, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kisebbségpolitikai Kutatóműhelyének a vezetője, az emlékkonferencia fő szervezője. Ahogyan bevezetőjében fogalmazott, most biztosan mosolyog a bajsza alatt, hogy mi ez a nagy felhajtás, hiszen csak tette, amit hite, közössége megkívánt. 

Elsősorban tisztelgünk az emléke előtt. Másrészt megpróbáljuk megjeleníteni tevékenységének egyes aspektusait. Harmadrészt pedig, ösztönözni szeretnénk azokat, akik erre nyitottak, hogy folytassák ezt a tevékenységet

– ismertette a konferencia megszervezésének fő céljait Gyurcsík Iván. 

A helyszín szimbolikus, hiszen a Tanár úr erősen kötődött a református líceum épületéhez, illetve magához az intézményhez, hiszen itt kezdte meg tanulmányait. Az egyház szeme fénye az Oskola című kötetében dolgozta fel a történetét, így állítva emléket a losonci iskolának, de a Ráday terem kialakítása is az ő érdeme. 

Böszörményi István nagyon sok losoncinak, fülekinek, nógrádinak szimbolikus személyiség, aki egyszemélyes intézményként működött. Bármilyen a várossal, a régióval kapcsolatos kérdésünkkel bátran fordulhattunk hozzá. És azáltal, hogy több mint egy éve itt hagyott bennünket, nagyon sokunkban hatalmas űr keletkezett.

Igazából ez a hiány hozta a felszínre a konferencia gondolatát. Ő egyébként rendkívül szerény ember volt, azok közé tartozott, akik a vállukon hordozzák a közösségüket, azok közé, akik megtartják a magyar nemzetet. Meg kell tehát becsülni őket, emléküket – hangsúlyozta a fő szervező. 

Böszörményi István emlékkonferencia
Beszédet mond Gyurcsík Iván
Fotó:  Power Sound Recording Studio/Peter Kalmár

A konferencia azonban nem a vége valaminek, hanem egy következő szakasz kezdete, tette hozzá Gyurcsík Iván. A meghívott előadók a Böszörményi István által magas szinten kutatott témákat járták körül, emléket állítva a helytörténész munkásságának. A Szlovenszkói városképek című magyar dokumentumfilmmel pedig nemcsak a szellemét idézték meg, hanem szeretett városát, Losoncot bemutatva, az ő mondatait, gondolatait is, hiszen Böszörményi István is megjelenik a filmben. Jelen írásunkban a Tanár úr munkásságának három fontos, az életét meghatározó részletét ragadtuk ki. 

A család, mint megtartó erő

Spiegelné Böszörményi Katalin, István nővére azt fogalmazta meg, hogyan látta öccsét. A többi között megtudtuk, István rendkívül vészterhes időkben, 1947. március 20-án látta meg a napvilágot, így érkezése valódi örömként érte a családot. A kisfiúra legfőképpen nagyanyja, a 105 évet megélt Ómika volt nagy hatással, aki a nagy cserépkályha melletti fotelben ülve, sült krumplit majszolva, naphosszat mesélt vagy felolvasott neki a régi újságokból. Ekkor szerette meg Pisti a történelmet. Ötéves korában egy mandulagyulladás szövődményeként szívizomgyulladást kapott. Két hónapot a szliácsi szanatóriumban töltött, ami után még féltőbb szeretettel vették körül. Ő zárkózottabb lett a társainál, a közéleti történések azonban nagyon vonzották. Sok időt töltött kis műhelyében is, ahol fúrt, faragott, mindent megjavított. Amit mások már rég kidobtak volna, abból ő létrehozott valamit. 

Böszörményi István emlékkonferencia
Az emlékkonferencia résztvevői
Fotó:  Power Sound Recording Studio/Peter Kalmár

Gimnáziumi tanulmányait Füleken kezdte, ahol 1965-ben érettségizett. Sokáig régésznek készült, végül a Comenius Egyetemen szerzett tanári képesítést svéd–német szakon. Munkát ajánlottak neki az egyetemen, de nem fogadta el, mivel teljes szívével kötődött Losonchoz és a családjához. 1972-ben diplomázott, és szeptembertől a Füleki Gimnáziumban kezdett tanítani. Munkahelyéhez nyugdíjazásáig hű maradt. Közben járta a környéket, fényképezett, gyűjtött, beszélgetett az idősekkel, és ezeket a beszélgetéseket lejegyezte, magnóra vette. Nővére gyermekeivel, unokáival bejárta Gömör és Nógrád minden szegletét, és mindenütt, mindenhez volt egy-egy története. A Covid időszaka nagyon megviselte, hiszen elmaradtak a Csemadok-rendezvények, amelyekre annyira készült, nővérével is csak telefonon tudta tartani a kapcsolatot. Tudhatta, hogy súlyos beteg, de mindvégig titkolta családja előtt. Utolsó hónapjait nővérénél töltötte Salgótarjánban, de végső napjait Losoncon akarta leélni. Végakaratának megfelelően anyja sírjába, nagymamája mellett helyezték örök nyugalomra. 

Szerény, szeretetre méltó ember volt, aggodalmat csak a felvidéki magyarok sorsa iránt érzett. Ha most itt lenne, nem örülne neki, hogy negyedórán keresztül róla volt szó

– zárta visszaemlékezését Spiegelné Böszörményi Katalin. 

A Csemadok, mint a magyarság bástyája

Böszörményi István életét, a tanári munkája mellett, a Csemadoknak szentelte, amellyel édesapja révén már kisgyerekként kapcsolatba került. 1983-tól egészen a haláláig vezetőségi tag volt, számos műsor szervezésében, rendezésében vett részt. Az 1983-as év több szempontból is emlékezetes volt számára. Petőfi Sándor és Madách Imre születésének évfordulója kapcsán ugyanis ekkor rendezte az első irodalmi összeállítást a két jeles költő műveiből. Ugyanebben az évben részt vett az első Ráday-megemlékezés megszervezésében és lebonyolításában is. Böszörményi szervezői tevékenységén kívül néprajzi gyűjtéseket végzett, különböző témájú kiállításokat rendezett, néprajzi szemináriumokon vett részt. Ezért a tevékenységéért megkapta a Csemadok Kiváló Népművésze elismerő címet. Losonc, Fülek és a nógrádi régió neves személyiségei, műemlékei, továbbá a népi építészet és a lakáskultúra volt helytörténeti kutatásainak a tárgya. Eredményeit előadásokon, illetve szlovákiai és magyarországi folyóiratokban publikálta. 

A szoros munkakapcsolatunk alapja az volt, hogy találkozott az érdeklődési körünk, a helytörténet és a néprajz. A gyűjtött anyagból nagyon sok kiállítást készítettünk Losoncon, Füleken, Zselízen, Gombaszögön. Az Őseink házai, házaink ősei című összefoglaló műve volt az utolsó, amellyel befejeződött néprajzi tevékenysége

– mondta Hahné Duray Éva, aki a gimnáziumban osztályfőnöke, később kollégája és barátja lett. 

Böszörményi István emlékkonferencia
Böszörményi emlékkonferencia
Fotó:  Power Sound Recording Studio/Peter Kalmár

Böszörményi István munkásságát a Csemadok több országos, regionális és helyi díjjal ismerte el. 2005-ben neki ítélték a Nógrád Közművelődéséért-díjat. Demecs Andrea, a Csemadok losonci alapszervezetének elnöke elmondta, számára két okból is fontos volt a konferencia létrejötte. 

– Egyrészt azért, mert a Tanár úr egész élete összefonódott a Csemadokkal. Ő maga is nagyon büszke volt a Csemadokon belüli tevékenységére, és mindig arra törekedett, hogy a magyarságot valahogy összefogja, amihez a Csemadok volt a legalkalmasabb szervezet. Nekem személy szerint pedig azért volt fontos, mert a gimnáziumban német nyelvre tanított, majd elkerültem Budapestre, és egy időre kiestem az itteni életből, de nagyon nagy örömmel nyugtázta, hogy hazatértem. Egyszer egy interjúban kérdezték tőle, hogy a volt tanítványai közül kikre büszke, és Szvorák Zsuzsa mellett az én nevemet említette. Ez nagyon jólesett, de egyben hatalmas feladatot is adott nekem egész életemre, hogy amit ő ránk hagyott, azt tovább kell vinni – hangsúlyozta Demecs Andrea. 

A Füleki Gimnázium, mint alma mater

A diákok és a tanár kollégák is polihisztorként tisztelték. Nem volt olyan téma, amiről ne tudott volna bővebb információkkal szolgálni számukra. A könyveket nagy becsben tartotta és lebilincselően, ékes szókinccsel tudott magyarázni. Haladt a korral, hiszen elsők között tanulta meg a számítógép fortélyait, kollégáinak tanítási anyagot készített. Szvorák Zsuzsanna, a Tanár úr egykori tanítványa előadásában összefoglalta a még élő idős gimnáziumi pedagógusok emlékeit Böszörményi Istvánról. Zárszóként ezekből a vallomásokból szemezgetünk. 

Somogyi Márti néni, szlovák szakos tanárnő szép fogalmazásait, beszédeit emelte ki, vagy azt, hogy az évkönyvekbe milyen tartalmas visszaemlékezéseket írt.  Mocsáry Lajosnak emléket állított Kurtányban, a losonci Ráday-emlékmű körül pedig állhatatosan dolgozott. Önként vállalt magasztos feladatként temetési búcsúbeszédeket írt, Akikért a harang szól kezdettel, és végül maga ez az ezeréves tölgy is kidőlt, jegyezte meg Somogyiné Sörös Márta. 

Koronczi Ferenc, német–orosz–filozófia szakos tanár elmondta, részben neki köszönheti, hogy elvégezte a német szakot. 

Segítőkész, sokoldalú műveltségű kolléga volt, bármivel lehetett hozzá fordulni. Munkájában mindig pontos volt, sohasem ült tétlenül, mindig foglalkozott valamivel. 

Molnár László, matematika–fizika–informatika szakos tanár, a Pro Futuro Polgári Társulás elnöke arra emlékeztetett, hogy Böszörményi István alapító tagja volt az iskola anyagi támogatását felvállaló Pro Futuro Alapítványnak, majd jogutódjának a Pro Futuro Polgári Társulásnak. 

– A társulás munkáját vezetőségi tagként segítette. Mindig szívesen vállalta az iskola, a szűkebb és tágabb régiónk bemutatását a Kárpát-medencéből rendszeresen hozzánk érkező diákoknak és tanároknak. Nyugalmazott gimnáziumi tanárként is mindig számíthattunk rá. 

Böszörményi István emlékkonferencia
A Böszörményi István emlékére állított kopjafa
Fotó:  Power Sound Recording Studio/Peter Kalmár

Benko Pál, biológia–kémia szakos pedagógus a közösségi szerepét emelte ki, hiszen nélküle nem volt a környéken néprajzi, irodalmi esemény. 

Péter Juraj, a gimnázium igazgatója szlovák és történelem szakos kollégája volt Böszörményi Istvánnak. Reneszánsz műveltségű emberként emlékezik rá, akitől sokat tanult kezdő tanárként, például a népi építészetről. 

Szvorák Zsuzsanna magyar–etika szakos pedagógus univerzális embernek tartotta, aki gimnazistaként német nyelvre tanította és kezdetleges műfordításait megőrizte. Majd amikor a kollégája lett, ezeket visszakapta. 

Rám személy szerint Pisti azzal hatott leginkább, hogy mindig volt tartása, gerince, magyarsága. Mindig figyelmes volt, színházi rendezéseimet értő kritikákkal illette, és tudta, hogy milyen verseket szeretek. Kerek évfordulómkor együtt ünnepeltünk, és egy eredeti Vörösmarty-kötettel lepett meg engem. Kis cetlivel bejelölte kedvenc mottómat

– emlékezett vissza. 

Az emlékkonferencia záró mozzanataként a Kármán József Alapiskola udvarán felavatták Hrubík Béla Böszörményi István tiszteletére készített kopjafáját. A Tanár úr személye és tudása meghatározó volt Nógrádban, a szülőföldjéért való munkálkodást mindig szívügyének érezte. Ezt ismerte el a magyar állam 2021-ben a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetéssel. A konferencián elhangzó előadásokból, illetve Böszörményi István írásaiból, kutatásaiból Gyurcsík Iván és Somogyi Alfréd szerkesztésében 2024-ben emlékkötet megjelentetését tervezik.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2023/40. számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.