Felfoghatatlan, hogy Párkány városa anyagi gondokkal küzdjön
Ismét a köztudatba került a Hársfa utcai óvoda megszüntetése a jövő évtől. Úgy tudni, a képviselő-testület elé került az ügy a legutóbbi ülésen. Hogy áll az óvodák helyzete és milyen fontosabb ügyekről tárgyalt az idei utolsó ülésén a párkányi testület? Bokor Réka, a Magyar Szövetség városi képviselője válaszol.

Elmondta, az óvodák ügye nem volt napirenden a képviselő-testület ezévi utolsó tervezett ülésén. Mivel a város költségvetést nem dolgozott ki, így az sem került a képviselők asztalára, jövő januárban rendkívüli ülésen tárgyalják. Ekkor látják majd a város valódi pénzügyi állapotát és terveit, ekkor az óvodákról is beszélni fognak.
Jelenleg így áll az óvodai intézmények helyzete:
A város polgármestere, Szabó Eugen már jó pár éve hangoztatja, hogy hatalmas tétel a város oktatási intézményeinek fenntartása, főként a négy városi óvodáé. A város az elmúlt időszakban saját költségén és pályázati forrásokból felújíttatta a két nagy, vegyes tanítási nyelvű óvodáját – a Kárpát-medencei óvodafejlesztési programból a város komplett kihagyta magát. A gyermeklétszámok azt mutatják, hogy a gyermekek bőven elférnének a két nagy óvodában. A Hársfa ovi viszont nagyon népszerű, ez az óvoda teljes kapacitáson működik: láthatóan van igény a természetközeli környezetre (az óvodának szép udvara, csodás, árnyas fái vannak) és a magyar nyelvű óvodai nevelésre.
„A bennem felmerülő legnagyobb kérdés az, hogy ha a polgármester úr már évek óta látja, hogy az óvodák fenntartása racionalizálható lenne, miért nem dolgoztatott ki egy cselekvési tervet, amivel hosszútávon, viszonylag fájdalommentesen kivezetett volna 1-1 intézményt.
– sorolja Bokor Réka.
Hozzáfűzi, a tavasz végén elsősorban az Ady utcai óvoda bezárásáról volt szó. Akkor volt olyan képviselői javaslat, hogy ha megszűnik az Ady utcai óvoda, annak épületébe költözzön a szabadidőközpont, ami ott sokkal kisebb fenntartási költségek mellett tudna tovább működni, sőt a gyermekek is biztonságosan, egyszerűen oda tudnának jutni, hiszen egy utcában van a szlovák és magyar nyelvű alapiskolával és a gimnáziummal. (Ebből végül semmi sem lett, s azóta már a szabadidőközpontot is bezárták). Akkor erről az álláspontról egy szempillantás alatt jutott oda a testület, hogy mégsem ezt a tervet, hanem a Hársfa utcai ovi bezárását szavazta meg, mondván, az idősek számára gondoskodást nyújtó, ugyanakkor magánkézben lévő Humanita cég szeretne bővülni, igény is lenne rá, hogy nagyobb kapacitással működjenek, s egy siettetett szavazás során – anélkül, hogy érdemben áttárgyalták volna az ügyet – meg lett szavazva.
– fejti ki a képviselő. Azóta ezen elhatározását az óvodák vezetőségével és szülői szövetségeivel is közölte. Mindkét ovi szülői szövetsége állásfoglalást fogalmazott meg. Elsősorban mindenki szeretné, ha nem zárnának be az ovik, ám ha ez anyagilag mindenképpen elkerülhetetlen, akkor a már létező csoportok és munkaközösségek hadd maradjanak együtt, még ha az intézményeket át is helyezik. Általános az a vélekedés, hogy a két nagy óvoda lehetőség szerint váljon egynyelvűvé, az egyik magyar, a másik szlovák tannyelvű intézményként működjön. Két év alatt ez jó szervezőmunkával és kommunikációval megvalósítható. A Magyar Szövetség képviselői minden érintett féllel egyeztetnek és az ő érdekeiket képviselve járnak majd el az ügyben. Ennek elengedhetetlen része kell legyen egy komplex gazdasági kimutatás az óvodákról.
Bokor Réka kitért arra is, a legutóbbi testületi ülés fő témáját még mindig az ENERBYT Kft. városi cégben végzett ellenőrzések eredményei határozták meg: a cég igazgatóját a testület menesztette, áprilistól új igazgatóval működhet tovább. A képviselők emellett kérték a polgármestert, hogy a jelenleg betöltetlen ellenőri pozícióra mihamarabb írjon ki álláshirdetést, hiszen a jövőben további ellenőrzéseket terveznek a városi cégekben. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják: erre nagy szükség van.
– fogalmazott a Magyar Szövetség képviselője.